Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więźniowe uszyli dla bydgoszczan opaski na obchody powrotu do Macierzy

Justyna Tota
Justyna Tota
Osadzeni uszyli setki biało-czerwonych opasek na ramię, w więziennym radiowęźle były audycje na temat obchodów, skazani tworzyli też gazetki. Wszystko w ramach zajęć z resocjalizacji patriotycznej pod czujnym okiem funkcjonariuszy Aresztu Śledczego w Bydgoszczy oraz Oddziału Zewnętrznego w Bydgoszczy Fordonie
Osadzeni uszyli setki biało-czerwonych opasek na ramię, w więziennym radiowęźle były audycje na temat obchodów, skazani tworzyli też gazetki. Wszystko w ramach zajęć z resocjalizacji patriotycznej pod czujnym okiem funkcjonariuszy Aresztu Śledczego w Bydgoszczy oraz Oddziału Zewnętrznego w Bydgoszczy Fordonie kpt. Marek Mikielewicz
Osadzeni bydgoskiego Aresztu Śledczego zasiedli przy maszynach do szycia, by wykonać ponad 300 biało-czerwonych opasek na ramię, które będą rozdawane w Starym Fordonie podczas obchodów 103. rocznicy powrotu do Macierzy.

Z inicjatywy kadry penitencjarnej Aresztu Śledczego w Bydgoszczy oraz Oddziału Zewnętrznego Aresztu Śledczego w Bydgoszczy-Fordonie wśród osadzonych przeprowadzono zajęcia w ramach programu resocjalizacyjnego pn. „Polskę poznaję”, mającego kształtować postawy patriotyczne. Doskonałą okazją stały się, zaplanowane na 20 stycznia, obchody 103. rocznicy powrotu Fordonu do Macierzy, które Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu współorganizuje m.in. ze Służbą Więzienną.

W bydgoskim areszcie skazani zaangażowali się w szycie patriotycznych opasek

- Osadzeni zakwalifikowani do programu od samego początku wykazywali zainteresowanie oraz zaangażowanie w realizację założonych celów programu. Podczas trwania zajęć osadzeni poznali rys historyczny związany z wydarzeniem, przedstawiono historię miasta Bydgoszcz. Ponadto w ramach spotkań skazani wykonali ponad 300 sztuk biało-czerwonych opasek zakładanych na ramię, które zostaną przekazane mieszkańcom Bydgoszczy podczas piątkowych obchodów wydarzenia - mówi nam st. szer. Joanna Szadziul, młodszy wychowawca działu penitencjarnego Aresztu Śledczego w Bydgoszczy i zastępca rzecznika prasowego Dyrektora Aresztu Śledczego w Bydgoszczy.

- Dodatkowo w więziennym radiowęźle puszczone zostały audycje, upamiętniające obchody. Osadzeni, zachęceni przez wychowawców w ramach zajęć w oddziale, tworzyli gazetki ścienne - informuje st. szer. Joanna Szadziul.

Jak wskazują wychowawcy, podejmowanie takich inicjatyw wpływa na kształtowanie postaw obywatelsko - patriotycznych wśród osadzonych. - Nie ma żadnych wątpliwości, że oddziaływania, którymi zostali objęci uczestnicy programu, wpływają na ich świadomość, co w konsekwencji umożliwi im w przyszłości życie zgodne z poszanowaniem norm społecznych i prawnych - dodaje st. szer. Joanna Szadziul.

Na 103. rocznicę powrotu Bydgoszczy i Fordon do Polski

Biało-czerwone opaski, wykonane przez osadzonych pod czujnym okiem funkcjonariuszy Aresztu Śledczego w Bydgoszczy oraz podległego oddziału zewnętrznego, będą rozdawane uczestnikom podczas przemarszu, jaki 20 stycznia o godz. 10 z Rynku w Starym Fordonie ruszy ulicą Bydgoską w stronę mostu - dokładnie tak samo, jak zrobili to spontanicznie 103 lata temu fordoniacy w związku z przejęciem Fordonu przez władze polskie.

Szerzej o wydarzeniu napisaliśmy tutaj

Historyczna rekonstrukcja „Fordon. Powrót do Macierzy 1920-2023” odbędzie się pod honorowym patronatem: Członka Rady Ministrów Łukasza Schreibera, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, Prezydenta Miasta Bydgoszczy Rafała Bruskiego.

Wydarzenie i atrakcje towarzyszące przygotowali: Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, IPN, Politechnika Bydgoska, Muzeum Wojska Lądowych w Bydgoszczy i Służba Więzienna.

Więźniowe uszyli dla bydgoszczan opaski na obchody powrotu do Macierzy
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto