Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieża z piwnicą dla łotrzyków

Renata Napierkowska
Brama średniowieczna i wieża ratuszowa w centrum mogłyby zmienić wizerunek Inowrocławia. Powstaje komitet organizacyjny, który chce się zająć odtworzeniem zabytków.

Brama średniowieczna i wieża ratuszowa w centrum mogłyby zmienić wizerunek Inowrocławia. Powstaje komitet organizacyjny, który chce się zająć odtworzeniem zabytków.

<!** Image 2 align=right alt="Image 45756" sub="Na razie przycichła sprawa odtworzenia jednej ze średniowiecznych bram prowadzących do miasta, jednak zdaniem miłośników Inowrocławia, warto powrócić do tego tematu. Byłaby to ciekawa atrakcja turystyczna">- W Inowrocławiu brakuje reprezentacyjnego centrum. Nie spełnia tej roli Rynek z zaniedbanymi kamienicami, koszmarnymi budkami i brudną fontanną - twierdzi Krzysztof Kiliańczyk, który swoją wizję przebudowy centrum i okolicznych uliczek przedstawił w liście do naszej redakcji.

Władze miasta zamierzają zmienić wizerunek centrum Inowrocławia. Przygotowywane jest naniesienie poprawek w planach zagospodarowania przestrzennego dotyczących tej części miasta. Jest też grupa zapaleńców, którzy już tworzą komitet organizacyjny i chcą włączyć się np. w budowę repliki wieży ratuszowej na inowrocławskim rynku. Inowrocławscy przedsiębiorcy są zainteresowani tym, by dofinansować budowę wieży z własnych pieniędzy. Jest nawet pomysł na zagospodarowanie poszczególnych kondygnacji.

<!** reklama left>- W piwnicach, gdzie w dawnej wieży znajdowało się więzienie dla łotrzyków, mogłyby powstać winiarnia i herbaciarnia „U Łotrzyka”. Na parterze można sprzedawać pamiątki, a na pierwszym piętrze widziałbym stałą wystawę „Miasto na soli” - przedstawia wizję zagospodarowania pomieszczeń inowrocławski regionalista, Bronisław Majewski.

Drugie piętro pomysłodawcy odbudowy wieży chcieliby udostępnić miejscowym artystom, by mogli tam organizować wystawy swoich prac. Trzecie stałoby się reprezentacyjną siedzibą prezydenta miasta, a czwarte mógłby zająć starosta inowrocławski.

- Kolejną kondygnację można przeznaczyć na kawiarnię, a na najwyższym piętrze wieży powinien być punkt widokowy, by turyści mogli obejrzeć przez lunety panoramę miasta - mówi Bronisław Majewski.

Według wstępnych szacunków, koszt budowy wieży ratuszowej powinien zamknąć się w kwocie 2 milionów złotych. Na razie przycichła nieco sprawa odtworzenia jednej ze średniowiecznych bram prowadzących do miasta, jednak zdaniem naszego rozmówcy, warto powrócić do tego tematu.

- Brama i wieża przypominałyby o dawnej świetności Inowrocławia. Budowa bramy nie jest kosztowną inwestycją. Trzeba też pamiętać, że Inowrocław jest bardzo ubogim miastem, jeśli chodzi o zabytki - przekonuje Bronisław Majewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!