Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie wyróżnienie dla Igi Świątek. "Jest wrażliwa na ludzką krzywdę i niedolę"

Zbigniew Czyż
Zbigniew Czyż
Iga Świątek
Iga Świątek Sylwia Dabrowa / Polska Press
Iga Świątek została laureatką Nagrody Nieobojętności Oświęcimskiego Instytutu Praw Człowieka za rok 2022 w kategorii „Postać”. „Kapituła jednogłośnie uhonorowała najlepszą tenisistkę świata za cenną świadomość, że popularność można wykorzystać do krzewienia wartości humanistycznych, ważnych idei i promowania godnych naśladowania postaw, za nadzwyczajną aktywność w tym obszarze, za jasne tak – tak, nie – nie w chwilach, gdy jest to potrzebne, za wrażliwość i ofiarność” – przekazała PAP przedstawicielka tej instytucji, Alicja Bartuś.

Jak podkreśliła Alicja Bartuś, Iga Świątek od początku wojny w Ukrainie otwarcie solidaryzuje się z ofiarami, jest wrażliwa na ludzką krzywdę i niedolę. „Może być wzorem i dla młodych, i dla starszych” – wskazała.

Laureatem Nagrody Nieobojętności w kategorii „Inspiracja” został Piotr Knast, współwłaściciel firmy Forglass. Kapituła przyznała w tym roku Nagrodę Specjalną. Trafi do Grażyny Aondo-Akaa, pedagożki specjalnej i wolontariuszki niosącej pomoc osobom z niepełnosprawnościami.

Do Nagrody Nieobojętności zgłoszono kilkanaście postaci znanych z działalności sprzyjającej poszanowaniu praw człowieka, a wywodzących się z edukacji, szkolnictwa wyższego, biznesu, działalności społecznej oraz środowiska organizacji pozarządowych. Kapituła nominowała "Siódemkę Wspaniałych". Poza laureatami w gronie nominowanych do Nagrody Nieobojętności znaleźli się: Monika Bartosz, szefowa Małej Orkiestry Wielkiej Pomocy w Oświęcimiu, Maciej Góralski, właściciel i prezes Vasco Electronics, Joanna Mieszczyńska, nauczycielka historii, oraz Beata Siemaszko, prezeska Stowarzyszenia „No To Ci Pomogę”.

Nazwa Nagrody Nieobojętności przyznawanej przez Oświęcimski Instytut Praw Człowieka nawiązuje do słów Mariana Turskiego: „Nie bądź obojętny”, wypowiedzianych nieopodal ruin krematorium podczas rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz.

„Nagroda przyznawana jest osobom, które w sposób szczególny przyczyniają się do upowszechniania idei praw człowieka i wartości humanizmu. Inspirują innych do działań na tym polu, pobudzają ludzką aktywność w celu tworzenia i ustawicznego umacniania społeczeństwa obywatelskiego, edukują dzieci, młodzież i dorosłych pod kątem praktycznego stosowania i popularyzowania praw człowieka” – wyjaśniła Bartuś.

Nagrodę Nieobojętności za rok 2020 otrzymał Marian Turski (kategoria Postać), były więzień Auschwitz, członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej i innych gremiów upamiętniających koszmar niemieckiej okupacji. Nagrodę w kategorii Inspiracja otrzymała Beata Machul-Telus, edukatorka i działaczka społeczna zaangażowana w obronę praw człowieka oraz wspierająca edukację dzieci najbiedniejszych krajów Afryki.

Nagrodą Nieobojętności OIPC za rok 2021 uhonorowane zostały: pomagająca od lat potrzebującym siostra Małgorzata Chmielewska (kategoria Postać), prezeska Fundacji „Domy Wspólnoty Chleb Życia” oraz Lucyna Marciniak (kategoria Inspiracja), lekarka z Białowieży, zaangażowana w niesienie pomocy uchodźcom i imigrantom na granicy z Białorusią.

Oświęcimski Instytut Praw Człowieka inicjuje interdyscyplinarne dyskusje o współczesnych problemach Europy i świata, stwarzając warunki do wymiany wiedzy, doświadczeń i poglądów. Dąży do upowszechnienia idei praw człowieka. Stara się przy tym mobilizować państwa i społeczeństwa oraz międzynarodową opinię publiczną do walki o ich przestrzeganie. Częścią misji jest edukacja młodzieży i dorosłych.

(PAP)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielkie wyróżnienie dla Igi Świątek. "Jest wrażliwa na ludzką krzywdę i niedolę" - Portal i.pl