Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Czwartek - dziś kończy się post. Co obchodzimy w Wielki Czwartek? [msza, liturgia, opis] 18.04.19

red
Wielki Czwartek w 2018 roku w Krakowie - Katedra Wawelska. Na zdjęciu Arcybiskup Marek Marek Jędraszewski
Wielki Czwartek w 2018 roku w Krakowie - Katedra Wawelska. Na zdjęciu Arcybiskup Marek Marek Jędraszewski Andrzej Banas/ archiwum Polska Press
Wielki Czwartek obchodzimy na trzy dni przed Wielkanocą. To święto ruchome, które wypada w Wielkim Tygodniu. Obchodzone jest na pamiątkę ustanowienia sakramentów: Kapłaństwa i Eucharystii i rozpoczyna Triduum Paschalne.

Wieczorna msza w Wielki Czwartek jest zarazem początkiem Triduum Paschalnego. W kościołach katedralnych odprawiana jest wtedy uroczysta msza sprawowana w godzinach porannych przez biskupa diecezjalnego wraz z prezbiterami. Nazywana jest ona Mszą Krzyżma, ponieważ podczas niej poświęcane są nowe oleje przeznaczone do namaszczeń: podczas chrztu, bierzmowania, sakramentu kapłaństwa oraz przy namaszczeniu chorych. W trakcie tej mszy odbywa się odnowienie przyrzeczeń kapłańskich.

  • Warto wiedzieć: Wielki Czwartek w Kościele katolickim jest obchodzony jako pamiątka ustanowienia przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy.

Wielki Czwartek - msza, liturgia

W kościołach parafialnych odprawiana jest tylko jedna uroczysta msza wieczorem - Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne i kończy okres Wielkiego Postu.

Podczas mszy w trakcie śpiewu Chwała na wysokości biją wszystkie dzwony w świątyni. Po zakończeniu śpiewu dzwony i organy milkną (zostaną wyciszone aż do pieśni "Chwała" w czasie Mszy Wigilii Paschalnej). W niektórych kościołach odbywa się obrzęd obmycia nóg dwunastu osobom, czyli tzw. "Mandatum".

Po Komunii świętej następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy. To symbol uwięzienia Jezusa w nocy przed męką. Tabernakulum pozostaje puste i otwarte. W Wielki Czwartek następuje również zdjęcie z ołtarza świec, obrusu, mszału i krzyża (gest ten symbolizuje koniec wieczerzy i odarcie Chrystusa z szat - sam ołtarz bowiem jest symbolem Chrystusa).

Warto wiedzieć:

  • Triduum Paschalne - najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym rzymskich katolików oraz starokatolików, którego istotą jest celebracja misterium paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się wieczorną Mszą w Wielki Czwartek (msza Wieczerzy Pańskiej), kończy zaś nieszporami Niedzieli Wielkanocnej.
  • Obmycie nóg - przypomina o geście Jezusa, który wykonał wobec Apostołów.

Zobacz:

Zmiana czasu do likwidacji. Parlament Europejski zdecydował, że zmiana czasu powinna zostać zniesiona..Wcześniej w konsultacjach społecznych około 80 procent osób opowiedziało się za tym, by czasu nie zmieniać. Jaki czas wybierze Polska - zimowy czy letni i jakie to będzie miało dla nas znaczenie?➤ Przeczytaj ➤

Koniec zmiany czasu w 2021 roku. Przed godz. 9 rano będzie c...

FLESZ: W godzinę pociągiem z Warszawy do Krakowa?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera