Większość gospodarstw domowych nie zapłaci więcej za prąd. Nowe taryfy zatwierdzone przez Prezesa URE

Materiał informacyjny PKEE

Choć hurtowe ceny energii osiągnęły w 2022 r. bardzo wysoki poziom, to jednak gospodarstwa domowe w 2023 r. są chronione przed nadmiernymi podwyżkami prądu. Jest to możliwe dzięki mechanizmowi zatwierdzania taryfy przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), a także limitom rozliczania prądu po cenie z 2022 r. oraz ograniczeniu jego maksymalnej ceny.

Od czego zależą ceny prądu?

Ceny energii elektrycznej dla odbiorców końcowych zależą od cen prądu w hurcie. W 2022 r., w stosunku do lat poprzednich, notowano bardzo duże wzrosty, spowodowane głównie dwoma czynnikami:
• wzrostem cen surowców, a szczególnie węgla stanowiącego około 70% produkcji prądu w Polsce. Gwałtowne wzrosty jego cen w dużym stopniu są konsekwencją konfliktu zbrojnego na Ukrainie oraz trwających działań wojennych na terenie tego kraju;
• wysokimi kosztami zakupu uprawnień do emisji CO2 w systemie EU ETS.

Oczywiście wpływ na ceny prądu ma również wielkość zapotrzebowania na energię elektryczną. Niskie zapotrzebowanie w skali kraju jest równoznaczne z obniżkami cen na rynku hurtowym. Działa tutaj mechanizm „merit order”: im większe zapotrzebowanie na energię, tym większy udział prądu w sieci z drogich źródeł wytwarzania.

Jak wzrosną ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2023 r.?

W 2021 r. oraz na początku 2022 r., jeszcze przed inwazją rosyjską na Ukrainę, hurtowe ceny energii kontraktowanej na 2023 r. były stosunkowo niskie. Niestety, ich gwałtowny wzrost w kolejnych miesiącach wpłynął na ceny prądu nie tylko dla przedsiębiorstw, ale również częściowo dla gospodarstw domowych w roku 2023.

W grudniu każdego roku Prezes URE zatwierdza taryfy dla gospodarstw domowych złożone przez sprzedawców prądu na kolejny rok kalendarzowy. Zgodnie z obowiązującym prawem URE ma za zadanie chronić wszystkich uczestników rynku, a więc oczywiście przede wszystkim odbiorców energii, ale także sprzedawców. Prezes URE sprawdza zasadność cen prądu dla gospodarstw domowych w odniesieniu do poniesionych przez sprzedawcę kosztów. Jeśli te są uzasadnione, akceptuje taryfę, nawet jeśli przewiduje ona podwyżki.

Zasady te obowiązują również w tym roku, jednak pod pewnymi warunkami. Są nimi maksymalna cena za 1 kWh dla gospodarstwa domowego, która nie może przekroczyć 0,693 zł, oraz limity zużycia pozwalające na zachowanie cen prądu na poziomie z 2022 r.:
• 2000 kWh rocznie dla gospodarstwa domowego;
• 2600 kWh rocznie dla gospodarstwa domowego z osobami z niepełnosprawnościami;
• 3000 kWh dla rolników i gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny, w tym seniorów, którzy wychowali co najmniej troje dzieci.

Jak podkreśla Pan Wojciech Dąbrowski, Prezes Rady Zarządzającej PKEE i Prezes Zarządu PGE, „decyzja Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki dotycząca sprzedaży energii elektrycznej w taryfie G dla gospodarstw domowych na rok 2023 nie będzie miała istotnego wpływu na cenę netto energii elektrycznej dla większości gospodarstw domowych w Polsce.”

Jak działa rynek hurtowy i jaki ma wpływ na ceny energii dla gospodarstw domowych?

Jak już wspomniano, na kształtowanie się cen prądu dla odbiorców końcowych wpływ mają ceny na rynku hurtowym energii elektrycznej. Zawierane na nim umowy można podzielić na dwie grupy:
• kontrakty długoterminowe stanowiące bazę przyszłych dostaw energii. Zawiera się je na dostawę za miesiąc, kilka miesięcy, a nawet za dwa lata. Oznacza to, że w chwili zawarcia umowy ustalana jest zarówno data dostawy, ilość, jak i cena zakontraktowanej energii. Jeśli w danym momencie jest ona wysoka, to niezależnie od kształtowania się cen w przyszłości, pozostanie ceną obowiązującą.
• kontrakty spotowe, zawierane na bieżąco i dotyczące dostaw prądu w tym samym lub kolejnym dniu. Kontrakty te pełnią w obrocie energią elektryczną rolę uzupełniającą dla transakcji długoterminowych.

Zarówno kontrakty spotowe, jak i długoterminowe stanowią koszt sprzedawcy energii elektrycznej i są uwzględniane w taryfie dla gospodarstw domowych.

Co możesz zrobić, żeby płacić mniej za prąd w 2023 r.?

Jako odbiorcy energii elektrycznej nie mamy wpływu na kształtowanie się cen energii w hurcie. Możemy jednak przyczynić się do ich obniżania, zmniejszając zapotrzebowanie na prąd. O sposobach na oszczędzanie energii elektrycznej dowiesz się więcej, odwiedzając stronę PKEE www.LiczySieEnergia.pl.

Warto podkreślić, że w 2023 r. zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną jeszcze bardziej niż dotąd przyczyni się również do naszych oszczędności na wydatkach ponoszonych na prąd.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski