Wesprą czynem i dobrym słowem

Wesprą czynem i dobrym słowem

Barbara Winowiecka

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Wesprą czynem i dobrym słowem
Przy parafii Świętego Józefa w Świeciu powstaje Maltańska Służba Medyczna. Jej członkowie będą pomagać chorym i samotnym.
Wesprą czynem i dobrym słowem

Przy parafii Świętego Józefa w Świeciu powstaje Maltańska Służba Medyczna. Jej członkowie będą pomagać chorym i samotnym.


Inicjatorem utworzenia katolickiego stowarzyszenia jest ksiądz Wojciech Korzeniak. Jak podkreśla, ten pomysł zrodził się już pięć lat temu, kiedy ksiądz Waldemar Różycki, były wikariusz parafii św. Józefa, powołał „maltańczyków” w Bydgoszczy.


- Obecnie jesteśmy na etapie poszukiwania osób chętnych do przystąpienia do stowarzyszenia - mówi ksiądz Korzeniak. - Zainteresowanie jest spore. Już zgłosiło się około 20 osób. Mam jednak nadzieję, że przekonają się do nas też panowie, bo jak na razie mamy ich jedynie czterech.


A czym będą zajmować się ci katoliccy wolontariusze?


- Skupimy się na pomocy osobom chorym, samotnym i starszym -podkreśla nasz rozmówca. - Takich nie brakuje. W naszej parafii jest 1270 osób powyżej 65. roku życia. 275 to osoby samotne i schorowane. Nie będziemy ograniczać się jedynie do Marianek. Jeżeli będzie taka potrzeba, zajmiemy się też potrzebującymi z terenu całego Świecia.


Pomoc wiązać się będzie z całkiem prozaicznymi zajęciami, jak na przykład robienie zakupów czy sprzątanie. Dla wielu starszych osób miłym oderwaniem się od szarości będzie też niewątpliwie rozmowa i spacer w towarzystwie wolontariusza. Maltańczycy będą także służyć pomocą podczas pielgrzymek oraz imprez masowych.


- Oczywiście, nie wszyscy mogą należeć do tej grupy - wyjaśnia ksiądz Wojciech Korzeniak. - Aby stać się jej członkiem należy mieć ukończone 16 lat, być praktykującym katolikiem oraz uzyskiwać dobre oceny. Zanim wolontariusze zaczną swoją działalność, muszą odbyć wiele kursów i szkoleń.Organizowane będą spotkania z psychologiem, wykłady na temat wolontariatu, opieki paliatywnej, jak i kurs udzielania pierwszej pomocy zakończony egzaminem. Młodzi ludzie są jednak zdeterminowani.


- Zdecydowałam się wstąpić do tego stowarzyszenia, bo chcę pomagać innym ludziom - stwierdza 16-letnia Ania Cosban-Woytycha. - Ponadto interesują mnie sprawy medyczne. W przyszłości chciałabym studiować ratownictwo medyczne. Uważam, że w „maltańczykach” mogę nabrać odpowiedniego doświadczenia.


Warto wiedzieć


Maltańska Służba Medyczna to paramedyczne stowarzyszenie katolickie. Swoje działanie opiera na wiarze katolickiej i haśle zakonu maltańskiego - „obrona wiary i pomoc potrzebującym”. W Polsce istnieje od 1990 roku.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo