Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wycieczka po Starym Fordonie. Uczestnicy poznali przeszłość i plany na przyszłość

Tomasz Czachorowski
Tomasz Czachorowski
Justyna Tota
Justyna Tota
W niedzielę (27.09.) wczesnym popołudniem z ul. Bydgoskiej wyruszyła wycieczka, której przewodniczył Damian Amon Rączka ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. Stowarzyszenie już po raz piąty zaprosiło wszystkich na wydarzenie "Jedno Miasto Trzy Kultury", by przybliżyć zainteresowanym bogatą historię Starego Fordonu.- Wielu bydgoszczan nawet nie było w Starym Fordonie, ale kiedy już się w nim pojawią, są zaskoczeni klimatem tego miejsca - powiedział nam Damian Amon Rączka, przyznając, że sam kiedyś uległ temu urokowi. Damian Amon Rączka, jak zawsze z pasją, oprowadzał po historycznych miejscach, opowiadając nie tylko o przeszłości, ale także planach rewitalizacji w najbliższej przyszłości.  Na trasie wycieczki znalazł się most na Wiśle, port, Promenada, ul. Zakładowa i Rynek oraz kościoła św. Mikołaja, w którym 17-18 września scenę ceremonii ślubnej kręciła ekipa Wojciecha Smarzowskiego. Udano się także na fordońskie nekropolie, skąd dzielnicą żydowską powrócono do synagogi. Tu z kolei przewodnik oprowadzał po trzech unikatowych wystawach, prezentujących dawne, odręcznie pisane (m.in. w języku jidysz) listy i dokumenty znalezione w domach przez mieszkańców Starego Fordonu, a także stare (nigdzie niepublikowane) fordońskie fotografie i pocztówki. Była też okazja zobaczyć bogaty i rzadko spotykany już dziś zbiór judaikaliów, czyli wyposażenia synagogi i żydowskiego domu, pochodzących z nieistniejącego już w Starym Fordonie domu rabina. Dzień pełen wrażeń zakończył koncert kelzmerskiego zespołu Sztetl, który muzyką na żywo zilustrował autentyczny film z życia Żydów płockich z 1938 r., jacy nad Wisłą prowadzili życie podobne do tego w Starym Fordonie.
W niedzielę (27.09.) wczesnym popołudniem z ul. Bydgoskiej wyruszyła wycieczka, której przewodniczył Damian Amon Rączka ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. Stowarzyszenie już po raz piąty zaprosiło wszystkich na wydarzenie "Jedno Miasto Trzy Kultury", by przybliżyć zainteresowanym bogatą historię Starego Fordonu.- Wielu bydgoszczan nawet nie było w Starym Fordonie, ale kiedy już się w nim pojawią, są zaskoczeni klimatem tego miejsca - powiedział nam Damian Amon Rączka, przyznając, że sam kiedyś uległ temu urokowi. Damian Amon Rączka, jak zawsze z pasją, oprowadzał po historycznych miejscach, opowiadając nie tylko o przeszłości, ale także planach rewitalizacji w najbliższej przyszłości. Na trasie wycieczki znalazł się most na Wiśle, port, Promenada, ul. Zakładowa i Rynek oraz kościoła św. Mikołaja, w którym 17-18 września scenę ceremonii ślubnej kręciła ekipa Wojciecha Smarzowskiego. Udano się także na fordońskie nekropolie, skąd dzielnicą żydowską powrócono do synagogi. Tu z kolei przewodnik oprowadzał po trzech unikatowych wystawach, prezentujących dawne, odręcznie pisane (m.in. w języku jidysz) listy i dokumenty znalezione w domach przez mieszkańców Starego Fordonu, a także stare (nigdzie niepublikowane) fordońskie fotografie i pocztówki. Była też okazja zobaczyć bogaty i rzadko spotykany już dziś zbiór judaikaliów, czyli wyposażenia synagogi i żydowskiego domu, pochodzących z nieistniejącego już w Starym Fordonie domu rabina. Dzień pełen wrażeń zakończył koncert kelzmerskiego zespołu Sztetl, który muzyką na żywo zilustrował autentyczny film z życia Żydów płockich z 1938 r., jacy nad Wisłą prowadzili życie podobne do tego w Starym Fordonie. Tomasz Czachorowski
W ostatnią niedzielę września Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu zaprosiło wszystkich bydgoszczan (i nie tylko) na piątą już edycję wydarzenia Jedno Miasto Trzy Kultury, które odbyło się pt. „Od rozkwitu do rewitalizacji. Fordon 1920-2020”. Po największej bydgoskiej dzielnicy, która przez ponad 500 lat była odrębnym miastem, oprowadził zainteresowanych niezawodny Damian Amon Rączka.
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera