Wciąż niepewna sytuacja aptek franczyzowych!

Akcja specjalna Przedsiębiorcy Apteczni
Udostępnij:

Nawet kilkaset aptek może zniknąć z polskiego rynku z powodu utrzymującego się dualizmu prawnego, gdzie wobec aptekarzy działających w modelu franczyzowym wydawane są dwa sprzeczne orzecznictwa - Inspektoratów Farmaceutycznych i UOKiK! Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca w państwie prawa.

Pomimo wydanego przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) komunikatu, w którym franczyza apteczna nie jest negowana, właściciele aptek wciąż nie są pewni swojej przyszłości. Na tej sytuacji stracą przede wszystkim pacjenci, którzy mogą zostać bez bliskiego dostępu do apteki, a przez zaburzenie równowagi na rynku aptecznym i zmniejszenie konkurencyjności, za leki będą płacić więcej. Już teraz mają oni problemy z dostępnością leków „od ręki”, a mniejsza liczba aptek może tę sytuację jeszcze pogorszyć. W najtrudniejszej sytuacji są chorujący przewlekle, a także osoby starsze, którzy w poszukiwaniu tańszych leków stosowanych przewlekle, będą musieli jeździć do coraz bardziej oddalonych od siebie aptek.

W kropce są też farmaceuci, którzy nie są pewni pracy, utrzymania źródeł dochodu, a w niektórych przypadkach dorobku całego życia. Prawo farmaceutyczne nakazuje inspektorom farmaceutycznym stosowanie zapisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów przy badaniu przynależności farmaceuty do grupy kapitałowej. Mimo to Inspektoraty Farmaceutyczne nadal wydają własne orzecznictwa i decyzje. Pomimo zapowiedzi zmian, na poziomie wojewódzkim wszystko zostaje wedle starych zasad – Wojewódzkie Inspektoraty Farmaceutyczne wciąż obstają przy dotychczasowej, niekorzystnej dla aptek franczyzowych, interpretacji.

- Opublikowany przez GIF komunikat na pewno nie oznacza rewolucji w dotychczasowym postrzeganiu przez Organy Inspekcji Farmaceutycznej kwestii umów franczyzowych i nie rozwiązuje problemu niepewności prawa, z którą do czynienia mają na co dzień przedsiębiorcy działający w tej branży. Jest to jednakże bez wątpienia krok w dobrą stronę ku ujednoliceniu wykładni stosowanej przez WIF-y oraz GIF w oparciu o dotychczasowe orzecznictwo WSA i NSA, a przede wszystkim orzecznictwo Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To bardzo ważne, ponieważ oznacza co do zasady akceptację definicji grupy kapitałowej zawartej w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów. Nie można z całą pewnością tolerować dotychczasowej sytuacji istnienia swego rodzaju dualizmu prawnego i skrajnych różnic w interpretacji przepisów prawnych. Aktualnie urzędnicy wydający decyzje nie powinni mieć już wątpliwości w kwestii konieczności uwzględniania przez nich linii orzeczniczej prezesa UOKiK w przypadku badania grup kapitałowych. Całkowite zignorowanie przez decydentów tego orzecznictwa może nieść za sobą różnorakie konsekwencje, w skrajnych sytuacjach odpowiedzialność nie tylko cywilną ale nawet o charakterze karnym – mówi mec. Maciej Zaborowski, z Kancelarii Kopeć i Zaborowski.

O tym, jak to wygląda w praktyce i jakie groźne konsekwencje niesie dla pacjentów, rozmawiamy z panią Karoliną, magistrem farmacji z Pomorza. - W 2019 roku wraz ze wspólnikiem przystąpiliśmy do konkursu przetargowego na prowadzenie apteki w jednym z największych ośrodków medycznych na północy Polski. Nasza oferta okazała się najlepszą i wygraliśmy przetarg. Zgodnie z procedurą złożyliśmy wniosek o zezwolenia do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego. W tym samym roku WIF wyraził zgodę na otwarcie apteki. Przygotowując aptekę do otwarcia, ponieśliśmy ogromne nakłady finansowe. Niestety, decyzja WIF została zaskarżona do Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Mimo, że nie zmieniły się przepisy, to zmieniło się podejście GIF do interpretacji prawa. W konsekwencji od dwóch lat nasza apteka jest zamknięta, co wiąże się z tym, że pacjenci, którzy wychodzą ze szpitala i potrzebują wykupić leki, aby wrócić jak najszybciej do zdrowia, nie mają dostępu do najbliższej apteki - wyjaśnia farmaceutka.

To tylko jeden z wielu przykładów z całej Polski. W efekcie pacjenci tracą dostęp do farmaceuty, do usług farmaceutycznych czy do porady specjalistów w aptece. - W Zachodniopomorskim aptekom grozi zamknięcie, ponieważ Inspektor Farmaceutyczny po roku czasu od ich uruchomienia zdecydował, że poprzednie, prawomocne decyzje były nieprawidłowe i je zmienił. Na Dolnym Śląsku, WIF, przy wsparciu lokalnej Izby Aptekarskiej, zablokował otwarcie apteki, znajdującej się przy jednej z przychodni, co pozbawiło pacjentów możliwości wygodnego zaopatrzenia się w leki. Dualizm prawny między decyzjami Inspekcji Farmaceutycznej, a orzecznictwem UOKiK, mający miejsce na rynku aptecznym, uniemożliwia działanie wybranych aptek. Pacjenci tracą dostęp do leków, pracownicy tracą pracę, a właściciele bankrutują - mówi mgr farm. Mariusz Kisiel, prezes zarządu Związku Aptek Franczyzowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wciąż niepewna sytuacja aptek franczyzowych! - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie