Emerytury i renty w 2019 r. - zobacz, jakie będą podwyżki po waloryzacji w 2019 roku. Wskaźnik waloryzacji na 2019 rok został już podany przez rząd. Na tej podstawie możemy wyliczyć, o ile wzrosną renty i emerytury w przyszłym roku. Zobacz obliczenia brutto dla przykładowych świadczeń i netto (bez podatku) dla najniższej emerytury. AKTUALIZACJA: rząd planuje już od 2019 roku wprowadzić kwotową waloryzację dla najniższych emerytur. [Kwotowa waloryzacja emerytur 2019 r. - podwyżki emerytur - TABELA].

Waloryzacja 2019. Wiadomo już, na jakie podwyżki mogą liczyć emeryci i renciści. Resort wylicza wzrost rent i emerytur biorąc pod uwagę inflację w gospodarstwach emeryckich oraz realny wzrost płac w roku poprzedzającym waloryzację. W 2019 r. wskaźnik waloryzacji wyniesie 3,26 proc.

Kwotowa waloryzacja w 2019 roku

Minister Elżbieta Rafalska zapowiedziała jednak w środę, 7 listopada, nowy mechanizm waloryzacji emerytur i rent dla niższych świadczeń - kwotową waloryzację (aktualizacja - we wtorek, 11 grudnia rząd przyjął projekt w tej sprawie).

- Na pewno jest spora grupa osób, która według tych zasad skorzysta, bo ma świadczenia podwyższone o ponad 6,8 proc., a nie tak jak waloryzacja ustawowa, która mówi, że mogliśmy się spodziewać waloryzacji na poziomie 3,26 proc.

Osoby pobierające niskie renty i emerytury dostaną więcej pieniędzy! Jak to przełoży się na renty i emerytury? Jaka podwyżka czeka świadczeniobiorców? ZOBACZ w GALERII PONIŻEJ:

Kwotowa waloryzacja już w 2019 r. dla najniższych emerytur

Rząd zakłada, że dana emerytura w marcu 2019 r. nie mogłaby wzrosnąć o mniej niż o 56 zł netto (70 zł brutto). To oznacza, że osoby odbierające emerytury w wysokości 1950 złotych brutto (ok. 1620 zł netto) nie będą mogły dostać mniej. Procentowa waloryzacja (3,26 proc.) będzie zatem obowiązywała świadczenia powyżej tego pułapu.

Waloryzacja 2019. O ile wzrosną emerytury i renty

Waloryzacja rent i emerytur zostanie przeprowadzona jak zawsze w marcu. To najwyższa waloryzacja emerytur i rent od kilku lat. Rząd Prawa i Sprawiedliwości ma w przyszłym roku zaplanowane ponad 8 miliardów złotych na waloryzację emerytur i rent.

Dokładne wyliczenia "podwyżek" dla różnych świadczeń znajdziesz tutaj ➤ Waloryzacja emerytur i rent w 2019. Rząd podał nową kwotę!

Emerytury 2019 - netto (najniższa emerytura bez podatku)

- Zmiany mają na celu poprawę sytuacji osób, które dziś pobierają najniższe świadczenia emerytalno-rentowe - informuje ministerstwo.

Szczegóły propozycji zakładają podwyższenie najniższych świadczeń odpowiednio:

  • do 1 100 zł brutto (w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej). To oznacza świadczenie w wysokości 934.6 zł netto.
  • do 825 zł brutto (w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy).

Kwotowa waloryzacja emerytur i rent 2019. Korzystna dla wielu

- Na pewno jest spora grupa osób, która według tych zasad skorzysta, bo ma świadczenia podwyższone o ponad 6,8 proc., a nie tak jak waloryzacja ustawowa, która mówi, że mogliśmy się spodziewać waloryzacji na poziomie 3,26 proc. - stwierdziła minister Rafalska.

Zobacz:
Spod Ekranu. Recenzja filmu "Kler". Czy warto wybrać się do kina