Waloryzacja emerytur 2020 [Wyliczenia, kwoty]. Jakie podwyżki od przyszłego roku? [20.09.2019 roku]

sierZaktualizowano 
Waloryzacja rent i emerytur w 2020 roku. Na następnych slajdach prezentujemy wyliczenia (brutto) dla przykładowych emerytur przy założeniu, że wskaźnik waloryzacji wyniesie 103,24 proc. Uwzględniliśmy również emerytury, które znajdują się poniżej pułapu waloryzacji kwotowej, która w 2019 wyniosła 70 zł brutto. Archiwum Polska Press
Emerytury i renty w 2020 roku. Wygląda na to, że waloryzacja rent i emerytur w przyszłym roku będzie wyższa niż w 2019. Wszystko przez wysoki wskaźnik inflacji, który jest jednym z wyznaczników poziomu waloryzacji świadczeń. O ile zatem mogą wzrosnąć renty i emerytury? Jaka będzie najniższa emerytura i czy będzie obowiązywać kwotowa waloryzacja dla najniższych świadczeń? O tym piszemy poniżej.

Waloryzacja 2020. O ile wzrosną emerytury?

W marcu 2019 roku emerytury i renty wzrosły o 2,86 proc. (chociaż pierwotnie zakładano, że podwyżka będzie wyższa i wyniesie ponad 3,2 proc.). Wszystko wskazuje na to, że w 2020 roku emeryci renciści będą mogli liczyć na większy wskaźnik waloryzacji. Na razie z założeń rządowych wynika, że waloryzacja w przyszłym roku ma wynieść 103,24 proc. (taki wskaźnik waloryzacji podał rząd w przyjętym 27 sierpnia 2019 projekcie budżetu na 2020 rok.) Wielu jednak przypuszcza, że z powodu podwyższonej inflacji wskaźnik ten będzie musiał być większy.

ZOBACZ WYLICZENIA PODWYŻEK DLA PRZYKŁADOWYCH EMERYTUR W GALERII PONIŻEJ

Emerytury 2020 [Waloryzacja - wyliczenia]. Jaka będzie podwy...

Warto wiedzieć
Ministerstwo Finansów wylicza wzrost rent i emerytur w danym roku biorąc pod uwagę następujące czynniki:

  • inflację w gospodarstwach emeryckich - wzrost cen towarów, które (statystycznie najwięcej) kupują seniorzy
  • realny wzrost płac w roku poprzedzającym waloryzację.

Kiedy poznamy ostateczny wskaźnik waloryzacji na 2020 rok?

WARTO WIEDZIEĆ: Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało, by minimalna emerytura w 2020 roku wzrosła z 1100 do 1200 złotych brutto.

Jak informuje nas MPRiPS, zapisany w projekcie budżetu wskaźnik 103,24 proc. wynika z prognozowanych wielkości makroekonomicznych na rok 2019 w zakresie inflacji i wzrostu wynagrodzeń. - Ostateczna wielkość wskaźnika waloryzacji będzie znana w lutym 2020 r., kiedy GUS poda stosowne wskaźniki makroekonomiczne za 2019 rok - pisze Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w przesłanej nam odpowiedzi.

Ostateczna wielkość wskaźnika waloryzacji będzie znana w lutym 2020 r., kiedy GUS poda stosowne wskaźniki makroekonomiczne za 2019 rok

ZOBACZ
ZMIANA CZASU na zimowy 2019. Kiedy przestawiamy zegarki. Kiedy zlikwidowana zostanie zmiana czasu?

Waloryzacja kwotowa i procentowa?

W 2019 roku rząd zdecydował się wprowadzić kwotową waloryzację dla emerytów pobierających niższe świadczenia. Emerytura wzrosła więc minimum o 70 złotych brutto. Jeżeli z waloryzacji wychodziła wyższa stawka - dopiero wówczas stosowano wskaźnik procentowy. Czy osobom pobierającym niższe świadczenia będzie przysługiwała waloryzacja kwotowa również w 2020 roku?

- W chwili obecnej jest za wcześnie, aby podejmować konkretne decyzje w zakresie zmiany zasad waloryzacji w kolejnym roku - poinformowało nas na początku września ministerstwo. - Ponadto, jeszcze w bieżącym roku, w Radzie Dialogu Społecznego, w ramach Przeglądu systemu emerytalnego, zaplanowane zostały spotkania, podczas których omawiane będą istotne kwestie występujące w systemie ubezpieczeń społecznych, a także propozycje ewentualnych zmian, w szczególności dotyczące emerytów i rencistów. Zgodnie z zaproponowanym harmonogramem, podjęty zostanie także temat zasad ustalania wysokości świadczeń, w ramach którego dyskutowana będzie waloryzacja emerytur i rent oraz mechanizmy korygujące/adaptujące wysokość świadczeń.

AKTUALIZACJA: PiS zapowiedziało we wrześniu, że będzie dążyć do wprowadzenia waloryzacji kwotowej i procentowej. Emerytury w 2020 roku miałby wzrosnąć o co najmniej 70 zł brutto. Z tego rozwiązania skorzystałyby osoby pobierające niższe świadczenia. Procentowa waloryzacja obowiązywałaby natomiast emerytów, u których podwyżka przekracza 70 zł.

Waloryzacja 2019 - jakie podwyżki dostali emeryci i renciści

Dokładne wyliczenia "podwyżek" dla różnych świadczeń oraz przykładowych emerytur w 2019 roku znajdziecie w galerii poniżej.

WALORYZACJA emerytur ZUS w 2019. [tabela, wyliczenia]. Renty...

FLESZ: Nieudane wakacje? Masz prawo do reklamacji

Emerytura +, czyli "trzynastka" dla emerytów

W maju 2019 r. ok. 9,72 miliona osób pobierających emerytury i renty otrzymało tzw. Emeryturę+. Jest to jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości minimalnej emerytury, która obecnie wynosi 1,1 tys. złotych brutto.

Wraz z coroczną waloryzacją rent i emerytur nowe świadczenie jest realnym wsparciem finansowym dla wszystkich emerytur i rencistów, szczególnie tych, którzy otrzymują najniższe świadczenia.

Emerytura dla matek/ojców z co najmniej 4 dzieci

W budżecie na 2020 rok rząd zagwarantuje wypłatę uzupełniającego świadczenia rodzicielskiego dla osób, które wychowały co najmniej 4 dzieci i z tytułu długoletniego zajmowania się potomstwem nie wypracowały emerytury w wysokości odpowiadającej co najmniej kwocie najniższej emerytury.

Budżet na 2020 rok. Co planuje rząd?

Projekt budżetu na 2020 r. zakłada, że w przyszłym roku wydatki budżetu państwa zostaną zrównoważone wpływami i wyniosą 429,5 mld zł. Oznacza to, że budżet na 2020 r. ma być pierwszym budżetem bez deficytu od 1990 r.

W projekcie przewiduje się wzrost PKB (w ujęciu realnym o 3,7 proc.) oraz średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych (inflację) na poziomie 2,5 proc.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 213

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

e
eryka

Dopiero co skończyłam studia i już zaczynam za parę dni swoją pierwszą pracę. Mówili mi na spotkaniu o ppk, że będę mogła odkładać na swoją emeryturę, że jest taki nowy program itp. I szczerze to mnie to bardzo cieszy, że już od pierwszych dni będą mogła zadbać o swoją emeryturę

G
Gość
8 września, 17:21, Gość:

JESTEM ZA PODWYZKA KWOTOWA BO TO NA PRZESZCZENI LAT DAJE JEDNAKOWE PODWYZKI

Wróć do szkoły niech cię ortografii nauczą a wtedy pisz

G
Gość
16 września, 07:08, Mana:

A co z kwotowymi podwyżkami o nim dostają grosze czemu oni nie dostają procentowej podwyżki za co oni mają żyć

Nie będzie żadnych podwyżek,co jedynie to chleb po 40 zł.pis skłócił społeczeństwo,co chwilę co innego gadają,rozdają plusy,a w budżecie jest ponad bilion długu! Po wyborach się dopiero ockniecie,jak nie zaczniecie myśleć!

M
Mana

A co z kwotowymi podwyżkami o nim dostają grosze czemu oni nie dostają procentowej podwyżki za co oni mają żyć

E
Emeryt

Mam 7000 tys netto i pracuje zarabiam 2500 9500 na pace i pierdole caly pis nie chodze na wybory politycy mnie smiesza morawiecki kaczynski schetyny i inni kto to jest pracowalem 35 lat na kwk i mam od pisu nic nie chce

B
Belmondo

Minimalne wynagrodzenie wzrost o 25%, średnia w gospodarce o 10%, w budżetówce wzrost o 5 %, wzrost cen żywności o 20% ,a wy emeryci weźcie z łaski 3% albo zdychajcie !

G
Gość
6 września, 5:34, Ja52:

Waloryzacja powinna być jednakową dla wszystkich a nie procentowa powiększająca przepaść między emerytami

10 września, 12:30, Gość:

najlepiej całe życie stać pod budką z piwem a potem żądać emerytury takiej samej jak ci co przepracowali co najmniej 40 lat

12 września, 16:12, Gość:

A moze by tak dac stazowe do emerytury aby zachecic do pracy innych ,a tak ci co pracowali za granica i pokupywali mieszkania i biora czynsz tez chca dostawac po 20 latach pracy tyle co jelenie po 40 latach haruwy

Masz rację..Ja mam 40 lat pracy a ktoś inny 20 lat i on ma mieć tyle samo emerytury co i ja. Dodatek za lata przepracowane byłby sprawiedliwy.

G
Gość
14 września, 20:24, Precz z pisiokliką!!!!:

A wy to nie wiecie,że 14-ek nie będzie,a 13- ki dopiero w 2021 roku...tak ślepo wierzycie PiSowi...a oni już wyciulali emerytów!!!!

PiS i PO to taka sama banda Złodzieji,krętaczy i oszustów!!!!

G
Gość
13 września, 10:01, Gość:

LEŃ powinien dostawać taką emeryturę jaką sobie WYPRACOWAŁ. MAŁO PRACOWAŁ... MAŁĄ EMERYTURĘ. Powinien dostawać.!!!

Nie każdy jest leniem,są różne przypadki losowe....z reszta,jak ktoś mógł wykazać ile sobie wypracował,jak nie ma dokumentów,bo zakłady pracy były polikwidowali.Stad też tak niskie emerytury.

P
Precz z pisiokliką!!!!

A wy to nie wiecie,że 14-ek nie będzie,a 13- ki dopiero w 2021 roku...tak ślepo wierzycie PiSowi...a oni już wyciulali emerytów!!!!

G
Gość

Emerytury powinny być od nowa policzone bo są zaniżone i to znacznie do budżetowych.

G
Gość

LEŃ powinien dostawać taką emeryturę jaką sobie WYPRACOWAŁ. MAŁO PRACOWAŁ... MAŁĄ EMERYTURĘ. Powinien dostawać.!!!

G
Gość

Waloryzacja powinna być PROCENTOWA dla wszystkich!!!

G
Gość
6 września, 5:34, Ja52:

Waloryzacja powinna być jednakową dla wszystkich a nie procentowa powiększająca przepaść między emerytami

10 września, 12:30, Gość:

najlepiej całe życie stać pod budką z piwem a potem żądać emerytury takiej samej jak ci co przepracowali co najmniej 40 lat

A moze by tak dac stazowe do emerytury aby zachecic do pracy innych ,a tak ci co pracowali za granica i pokupywali mieszkania i biora czynsz tez chca dostawac po 20 latach pracy tyle co jelenie po 40 latach haruwy

r
regina

mnie na szczęście to z tych wszystkich emerytur to tylko interesuje program pracownicze plany kapitałowe. Pozwoli mi on zadbać o dodatkowe oszczędności i będę dzięki temu mogła jakoś swobodniej żyć że nie zabraknie mi pieniędzy na starość

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3