Waloryzacja emerytur 2020 [wyliczenia - 20.01.2020]. Jakie podwyżki od marca tego roku?

sier
Waloryzacja rent i emerytur w 2020 roku. Na następnych slajdach prezentujemy wyliczenia (brutto) dla przykładowych emerytur przy założeniu, że wskaźnik waloryzacji wyniesie 103,24 proc. Uwzględniliśmy również emerytury, które znajdują się poniżej pułapu waloryzacji kwotowej, która w 2019 wyniosła 70 zł brutto. Archiwum Polska Press
Emerytury i renty w 2020 roku. Sejm zdecydował, że waloryzacja w tym roku będzie procentowo-kwotowa. Emeryci dostaną również "trzynastkę". Sprawdzamy o ile wzrosną renty i emerytury. Jaka będzie najniższa emerytura w 2020 roku - o tym poniżej [Waloryzacja rent i emerytur w 2020 roku - wyliczenia, kwoty].

Waloryzacja 2020. O ile wzrosną emerytury?

W ubiegłym roku emerytury i renty wzrosły o 2,86 proc. (chociaż pierwotnie zakładano, że podwyżka będzie wyższa i wyniesie ponad 3,2 proc.). Wszystko wskazuje na to, że w 2020 roku emeryci renciści będą mogli liczyć na większy wskaźnik waloryzacji. Na razie z założeń rządowych wynika, że waloryzacja w 2020 roku ma wynieść 103,24 proc. (taki wskaźnik waloryzacji podał rząd w przyjętym 27 sierpnia 2019 projekcie budżetu na 2020 rok.) Wielu jednak przypuszcza, że z powodu podwyższonej inflacji wskaźnik ten będzie musiał być większy.

ZOBACZ WYLICZENIA PODWYŻEK DLA PRZYKŁADOWYCH EMERYTUR W GALERII PONIŻEJ

Emerytury 2020 [Waloryzacja, wyliczenia]. Jakie będą podwyżk...

Warto wiedzieć
Ministerstwo Finansów wylicza wzrost rent i emerytur w danym roku biorąc pod uwagę następujące czynniki:

  • inflację w gospodarstwach emeryckich - wzrost cen towarów, które (statystycznie najwięcej) kupują seniorzy
  • realny wzrost płac w roku poprzedzającym waloryzację.

Minimalna emerytura w 2020 roku

WARTO WIEDZIEĆ: Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało, by minimalna emerytura w 2020 roku wzrosła z 1100 do 1200 złotych brutto. Sejm w styczniu przyjął tę podwyżkę.

Jak informuje nas MPRiPS, zapisany w projekcie budżetu wskaźnik 103,24 proc. wynika z prognozowanych wielkości makroekonomicznych na rok 2019 w zakresie inflacji i wzrostu wynagrodzeń. - Ostateczna wielkość wskaźnika waloryzacji będzie znana w lutym 2020 r., kiedy GUS poda stosowne wskaźniki makroekonomiczne za 2019 rok - pisze Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w przesłanej nam odpowiedzi.

Ostateczna wielkość wskaźnika waloryzacji będzie znana w lutym 2020 r., kiedy GUS poda stosowne wskaźniki makroekonomiczne za 2019 rok

Waloryzacja kwotowa i procentowa w 2020 - to już pewne

W 2019 roku rząd zdecydował się wprowadzić kwotową waloryzację dla emerytów pobierających niższe świadczenia. Emerytura wzrosła więc minimum o 70 złotych brutto. Jeżeli z waloryzacji wychodziła wyższa stawka - dopiero wówczas stosowano wskaźnik procentowy. Czy osobom pobierającym niższe świadczenia będzie przysługiwała waloryzacja kwotowa również w 2020 roku? Odpowiedź brzmi: tak.

Przyjęty przez Sejm projekt ustawy zakłada zastosowanie ustawowego wskaźnika waloryzacji, przy zapewnieniu minimalnej gwarantowanej podwyżki świadczenia na poziomie 70 zł, a także podwyższenie najniższych świadczeń odpowiednio do:

  • 1200 zł w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej
  • 900 zł w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy

"Przy takiej zmianie sposobu waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych, osoby pobierające najniższe emerytury i renty dostałyby kwotę waloryzacji na poziomie 100 zł. W przypadku rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy – 75 zł" - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. "Gdyby zastosowano dotychczasowe zasady waloryzacji świadczeń, otrzymałyby kwotę 35,64 zł (w przypadku rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy – 26,73 zł). Tak więc w przypadku najniższych emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy – w stosunku do obecnie obowiązujących zasad waloryzacji – podwyżka świadczenia byłaby wyższa o 64,36 zł".

Warto dodać, że w związku z waloryzacją emerytur i rent próg dochodowy przy świadczeniu uzupełniającym dla osób niesamodzielnych wzrośnie z 1600 zł do 1700 zł .

- Osoby starsze stosunkowo dużo pieniędzy wydają np. na utrzymanie mieszkania czy zakup żywności, ponieważ zwykle prowadzą małe, jedno lub dwuosobowe gospodarstwa domowe. Do tego dochodzą też wydatki na lekarstwa, a to nierzadko spore kwoty. Dlatego wspieranie osób starszych, m.in. poprzez podwyżki rent i emerytur, jest tak ważne. Stąd decyzja o modyfikacji w 2020 r. dotychczas obowiązujących zasad waloryzacji – mówi minister Marlena Maląg.

Emerytura +, czyli "trzynastka" dla emerytów

Sejm przyjął rządowy projekt ustawy gwarantującej coroczną wypłatę dodatkowego świadczenia dla wszystkich emerytów i rencistów. W tym roku na tzw. trzynastą emeryturę przeznaczone zostanie łącznie 11,75 mld złotych.

Trzynasta emerytura została wypłacona po raz pierwszy w 2019 r. Wsparcie otrzymało łącznie ok. 9,8 mln osób. Rząd proponuje, żeby od 2020 r. trzynasta emerytura była rozwiązaniem stałym, wypłacanym corocznie.

Waloryzacja 2019 - jakie podwyżki dostali emeryci i renciści

Dokładne wyliczenia "podwyżek" dla różnych świadczeń oraz przykładowych emerytur w 2019 roku znajdziecie w galerii poniżej.

WALORYZACJA emerytur ZUS w 2019. [tabela, wyliczenia]. Renty...

Emerytura dla matek/ojców z co najmniej 4 dzieci

W budżecie na 2020 rok rząd zagwarantuje wypłatę uzupełniającego świadczenia rodzicielskiego dla osób, które wychowały co najmniej 4 dzieci i z tytułu długoletniego zajmowania się potomstwem nie wypracowały emerytury w wysokości odpowiadającej co najmniej kwocie najniższej emerytury.

Budżet na 2020 rok. Co planuje rząd?

Projekt budżetu na 2020 r. zakłada, że wydatki budżetu państwa zostaną zrównoważone wpływami i wyniosą 429,5 mld zł. Oznacza to, że budżet na 2020 r. ma być pierwszym budżetem bez deficytu od 1990 r.

W projekcie przewiduje się wzrost PKB (w ujęciu realnym o 3,7 proc.) oraz średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych (inflację) na poziomie 2,5 proc.

100 Rocznica Powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski - odc.1.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 356

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

JAK MOZNA OKRADAC CZLOWIEKA Z JEGO ZYCIA ?

G
Gość

ZIMA OKRES TEN DLA WIELU RODZIN JEST TRAGICZNY PRZY OPLATACH ZA CZYNSZ MEDIA czy PODWYZKA WYWOZU SMIECI SWIATLO GAZ I JAK MA ZYC W POLSCE CHORA OSOBA Z NAJNIZSZA EMERYTURA MINIMALNA ZA 1200 ZLOTY BRUTTO LUDZIE DAJCIE LUDZIOM ZYC ?

G
Gość

Ile da rząd tyle da się cieszę z tego przedtem inny rząd nic nie dał. Wolę święty spokój bez wojen i katastrof i każdy pieniądz cieszy dołożony do głodowej emerytury.

t
turysta z
11 stycznia, 16:58, Lena:

Cześć! Nazywam się Lena, mam 27 lat. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - http://loveto.one/lena92

18 stycznia, ‎21‎:‎28, Gość:

Szukaj gdzie indziej.Rozmawiamy o emeryturach a nie o prostytucji!!!

Pani Leno - najlepszym miejscem na spotkanie - teraz z uwagi na temperaturę - latarnia, ewentualnie przy drodze krajowej.

1951
5 stycznia, 10:52, Trip:

A jak PO dawało po 2 zł to czego żeś cię cicho siedzieli i wam pasowało a.

16 stycznia, 0:42, Gość:

zrob kupe

Ale była deflacja sprawdź Sobie co to znaczy

E
Emeryt

Jaka podwyżka inflacja dodatkowe podatki itd w D.

52 lata oracy
8 stycznia, 23:41, Gość:

przestańcie pier...., ze spora podwyżka, jak ja po 40 latach pracy mam 2100 zł emerytury a nieroby mają 1100 zł, i oni dostaną 100 zł podwyżki a ja 70 zł. Do tego inflacja zżera to i jeszcze muszę dołożyć z tych ochłapów co dostaję po 40 latach pracy w budżetówce. Oby was szlag trafi raz na zawsze

18 stycznia, 17:37, Gość:

Proszę nie nazywać ludzi nierobami bo rządzący wprowadzili umowy sieciowe a w dużych miastach studenci pracowali za 3-4 zł i pracodawca wolał zatrudnić studenta

I ci już idą na emeryturę ci studenci

G
Gość
11 stycznia, 16:58, Lena:

Cześć! Nazywam się Lena, mam 27 lat. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - http://loveto.one/lena92

Szukaj gdzie indziej.Rozmawiamy o emeryturach a nie o prostytucji!!!

G
Gość
8 stycznia, 23:41, Gość:

przestańcie pier...., ze spora podwyżka, jak ja po 40 latach pracy mam 2100 zł emerytury a nieroby mają 1100 zł, i oni dostaną 100 zł podwyżki a ja 70 zł. Do tego inflacja zżera to i jeszcze muszę dołożyć z tych ochłapów co dostaję po 40 latach pracy w budżetówce. Oby was szlag trafi raz na zawsze

Proszę nie nazywać ludzi nierobami bo rządzący wprowadzili umowy sieciowe a w dużych miastach studenci pracowali za 3-4 zł i pracodawca wolał zatrudnić studenta

G
Gość

Sieci poszly 2 razy do gory ,podatek od nieruchomosci 12 procent, mieso przecietnie o30 procent , bulki chleb okolo 20 procent ,prad, itp mam obowe ze braknie mi. Zycze dobrego samopoczucia.

G
Gość

Bzdura, jest tak wysoka inflacja że waloryzacja ma być 3,74 % a nie 3,24. Tylko ciekawostka, inflacja w grudniu wyniosła 3,5 %rdr a podają że inflacja dla gospodarstw emerytów to 2,7 %, czym się różni inflacja w gospodarstwach emeryckich od ogólnej inflacji czy inflacji w pozostałych domach, czy emeryci mają zniżki na zakupy, prąd, czynsz,. I po co podają inflacje np po odjeciu cen żywności i energii, co to obchodzi zwykłego człowieka, inflacja jest 3,5 % to po co te kombinacje, mąca żeby oszukać emerytów i zaoszczędzić kilka mld

G
Gość
16 grudnia 2019, 23:04, revenger:

tylko nadzieja w sb-cji.W koncu niech im i rodzinom przestana wyplacac i jest galanto!!! taka w sasiedztwie nie moze otrzymywac nieslusznych swiadczen!!!

5 stycznia, 10:53, Zar:

[wulgaryzm]nij się w łeb matole i komuchu.

Komuch, nie w tym przypadku matol to zbyt mało. Ciekawe czy matol jest katolikiem

G
Gość
5 stycznia, 10:52, Trip:

A jak PO dawało po 2 zł to czego żeś cię cicho siedzieli i wam pasowało a.

zrob kupe

G
Gość

Pewnie wszyscy POwcy będą narzekać że mało !, zapomnieli jak ich GURU donek z Wincentem ( pieniędzy niema i nie będzie ) dawali 4zł. bo reszta szła do kieszeni {darczyńców} .

G
Gość
5 stycznia, ‎10‎:‎52, Trip:

A jak PO dawało po 2 zł to czego żeś cię cicho siedzieli i wam pasowało a.

a jaka była inflacja zapomiało się co

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3