Waloryzacja emerytur 2020 [kwoty, wyliczenia]. Jakie podwyżki od przyszłego roku? [15.10.2019]

sierZaktualizowano 
Waloryzacja rent i emerytur w 2020 roku. Na następnych slajdach prezentujemy wyliczenia (brutto) dla przykładowych emerytur przy założeniu, że wskaźnik waloryzacji wyniesie 103,24 proc. Uwzględniliśmy również emerytury, które znajdują się poniżej pułapu waloryzacji kwotowej, która w 2019 wyniosła 70 zł brutto. Archiwum Polska Press
Emerytury i renty w 2020 roku. Wygląda na to, że waloryzacja rent i emerytur w przyszłym roku będzie wyższa niż w 2019. Wszystko przez wysoki wskaźnik inflacji, który jest jednym z wyznaczników poziomu waloryzacji świadczeń. O ile zatem mogą wzrosnąć renty i emerytury? Jaka będzie najniższa emerytura i czy będzie obowiązywać kwotowa waloryzacja dla najniższych świadczeń? O tym piszemy poniżej.

Waloryzacja 2020. O ile wzrosną emerytury?

W marcu 2019 roku emerytury i renty wzrosły o 2,86 proc. (chociaż pierwotnie zakładano, że podwyżka będzie wyższa i wyniesie ponad 3,2 proc.). Wszystko wskazuje na to, że w 2020 roku emeryci renciści będą mogli liczyć na większy wskaźnik waloryzacji. Na razie z założeń rządowych wynika, że waloryzacja w przyszłym roku ma wynieść 103,24 proc. (taki wskaźnik waloryzacji podał rząd w przyjętym 27 sierpnia 2019 projekcie budżetu na 2020 rok.) Wielu jednak przypuszcza, że z powodu podwyższonej inflacji wskaźnik ten będzie musiał być większy.

ZOBACZ WYLICZENIA PODWYŻEK DLA PRZYKŁADOWYCH EMERYTUR W GALERII PONIŻEJ

Emerytury 2020 [Wyliczenia, waloryzacja - 15.10.2019]. Jakie...

Warto wiedzieć
Ministerstwo Finansów wylicza wzrost rent i emerytur w danym roku biorąc pod uwagę następujące czynniki:

  • inflację w gospodarstwach emeryckich - wzrost cen towarów, które (statystycznie najwięcej) kupują seniorzy
  • realny wzrost płac w roku poprzedzającym waloryzację.

Kiedy poznamy ostateczny wskaźnik waloryzacji na 2020 rok?

WARTO WIEDZIEĆ: Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało, by minimalna emerytura w 2020 roku wzrosła z 1100 do 1200 złotych brutto.

Jak informuje nas MPRiPS, zapisany w projekcie budżetu wskaźnik 103,24 proc. wynika z prognozowanych wielkości makroekonomicznych na rok 2019 w zakresie inflacji i wzrostu wynagrodzeń. - Ostateczna wielkość wskaźnika waloryzacji będzie znana w lutym 2020 r., kiedy GUS poda stosowne wskaźniki makroekonomiczne za 2019 rok - pisze Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w przesłanej nam odpowiedzi.

Ostateczna wielkość wskaźnika waloryzacji będzie znana w lutym 2020 r., kiedy GUS poda stosowne wskaźniki makroekonomiczne za 2019 rok

ZOBACZ
ZMIANA CZASU na zimowy 2019. Kiedy przestawiamy zegarki. Kiedy zlikwidowana zostanie zmiana czasu?

Waloryzacja kwotowa i procentowa?

W 2019 roku rząd zdecydował się wprowadzić kwotową waloryzację dla emerytów pobierających niższe świadczenia. Emerytura wzrosła więc minimum o 70 złotych brutto. Jeżeli z waloryzacji wychodziła wyższa stawka - dopiero wówczas stosowano wskaźnik procentowy. Czy osobom pobierającym niższe świadczenia będzie przysługiwała waloryzacja kwotowa również w 2020 roku?

- W chwili obecnej jest za wcześnie, aby podejmować konkretne decyzje w zakresie zmiany zasad waloryzacji w kolejnym roku - poinformowało nas na początku września ministerstwo. - Ponadto, jeszcze w bieżącym roku, w Radzie Dialogu Społecznego, w ramach Przeglądu systemu emerytalnego, zaplanowane zostały spotkania, podczas których omawiane będą istotne kwestie występujące w systemie ubezpieczeń społecznych, a także propozycje ewentualnych zmian, w szczególności dotyczące emerytów i rencistów. Zgodnie z zaproponowanym harmonogramem, podjęty zostanie także temat zasad ustalania wysokości świadczeń, w ramach którego dyskutowana będzie waloryzacja emerytur i rent oraz mechanizmy korygujące/adaptujące wysokość świadczeń.

AKTUALIZACJA: PiS zapowiedziało we wrześniu, że będzie dążyć do wprowadzenia waloryzacji kwotowej i procentowej. Emerytury w 2020 roku miałby wzrosnąć o co najmniej 70 zł brutto. Z tego rozwiązania skorzystałyby osoby pobierające niższe świadczenia. Procentowa waloryzacja obowiązywałaby natomiast emerytów, u których podwyżka przekracza 70 zł.

Waloryzacja 2019 - jakie podwyżki dostali emeryci i renciści

Dokładne wyliczenia "podwyżek" dla różnych świadczeń oraz przykładowych emerytur w 2019 roku znajdziecie w galerii poniżej.

WALORYZACJA emerytur ZUS w 2019. [tabela, wyliczenia]. Renty...

FLESZ: Nieudane wakacje? Masz prawo do reklamacji

Emerytura +, czyli "trzynastka" dla emerytów

W maju 2019 r. ok. 9,72 miliona osób pobierających emerytury i renty otrzymało tzw. Emeryturę+. Jest to jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości minimalnej emerytury, która obecnie wynosi 1,1 tys. złotych brutto.

Wraz z coroczną waloryzacją rent i emerytur nowe świadczenie jest realnym wsparciem finansowym dla wszystkich emerytur i rencistów, szczególnie tych, którzy otrzymują najniższe świadczenia.

Emerytura dla matek/ojców z co najmniej 4 dzieci

W budżecie na 2020 rok rząd zagwarantuje wypłatę uzupełniającego świadczenia rodzicielskiego dla osób, które wychowały co najmniej 4 dzieci i z tytułu długoletniego zajmowania się potomstwem nie wypracowały emerytury w wysokości odpowiadającej co najmniej kwocie najniższej emerytury.

Budżet na 2020 rok. Co planuje rząd?

Projekt budżetu na 2020 r. zakłada, że w przyszłym roku wydatki budżetu państwa zostaną zrównoważone wpływami i wyniosą 429,5 mld zł. Oznacza to, że budżet na 2020 r. ma być pierwszym budżetem bez deficytu od 1990 r.

W projekcie przewiduje się wzrost PKB (w ujęciu realnym o 3,7 proc.) oraz średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych (inflację) na poziomie 2,5 proc.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 243

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
14 października, 11:02, Gość:

Nie pracowałeś nie odprowadzane składek na ZUS nie masz emerytury.Z nsamych składek daje się nierobom np.matczyna emerytura.

Nie to jest najgorsze, ale podnoszą emerytury tym co krótko pracowali i płacili małe składki a ci co pracowali 40lat i płacili uczciwie składki dostają waloryzacje, za co i dlaczego są karani

g
gość

Emeryci domagajmy sie waloryzacji takiej samej jak nainizsza krajowa

W
Wies

Komuna wrociła

G
Gość

Chyba was juz calkiem popieprzylo

Ja pracowalem w przemysle ciezkim jak kopalnia odlewnia stocznia budowa z wielkiej plyty chemia ze dzis leze i mam dostac 1200zl.to sie walcie po ciula ten prezes zusu za co ma 50 lub 60 tys.rozwalcie sie gozej jak za komuny !!!!

G
Gość

Nie pracowałeś nie odprowadzane składek na ZUS nie masz emerytury.Z nsamych składek daje się nierobom np.matczyna emerytura.

G
Gość
15 września, 14:51, Belmondo:

Minimalne wynagrodzenie wzrost o 25%, średnia w gospodarce o 10%, w budżetówce wzrost o 5 %, wzrost cen żywności o 20% ,a wy emeryci weźcie z łaski 3% albo [wulgaryzm]cie !

23 września, 13:58, Adelajda:

Taka to polityka pis-u.Mieli bronić słabych, starszych,schorowanych a jest odwrotnie.Na kogo głosować????????

26 września, 14:09, Ela:

No a ile dało wam PO 3 zł a może 5 zł a temu bogatemu 300 zł

27 września, ‎23‎:‎22, Gość:

A który to bogaty?Ten co harowal całe życie ciężko a teraz mu wypominacie. Każdy tak mógł

2 października, 10:43, q:

zgadzam się, co to znaczy biedny emeryt, dla mnie to obibok który teraz wymaga kosztem innych ciężko pracujących na swoją emeryturę, tak na krzywy ryj

Słuszna racja jaka praca taka emerytura,,,Teraz 500 na dziecko,, emerytura dla kobiet co urodziły 4 lub więcej dzieci,,,, A co z kobietami które pracowały a dzieci w żłobkach i obecnie maja trochę więcej niż te co siedziały w domu.... TO JEST PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ,,,

G
Gość

Nieprawdą jest, że każdy mógł albo może harować tutaj czy za granicą. Najpierw trzeba mieć zdrowie, bo ludzie ciężko chorzy, którym żadne leki nie pomogą nie daliby rady. Zdrowy nie zrozumie chorego

e
emeryt
3 października, 8:35, Gość:

EMERYTURY POWINNO SIĘ WALORYZOWAC WSZYSTKIM EMERYTOM W TEN SAM SPOSÓB.

popieram, a wskaźnik powinien wynosić - inflacja plus 50 % wzrostu płac - za takim wskaźnikiem PIS, PO i PSL są przeciwni

e
emeryt

w zasadzie nie ma kogo głosować, żadna partia czy to PIS czy PO i PSL nie chcą zmiany wskaźnika waloryzacji, emeryci nie dajcie się oszukiwać - wskaźnik powinien wynosić - inflacja plus 50 % wzrostu płac - za takim wskaźnikiem PIS, PO i PSL są przeciwni

G
Gość

Haruje już ciężko fizycznie uczciwie 45 lat nie mam już siły poprostu dokąd mam jeszcze tyrac też chcę w końcu odejść na emeryturę do cholery

G
Gość

EMERYTURY POWINNO SIĘ WALORYZOWAC WSZYSTKIM EMERYTOM W TEN SAM SPOSÓB.

G
Gość

NALEŻY ZLIKWIDOWAĆ 500 PLUS. emerytury ,dawać tylko tym, którzy pracowali i odprowadzali składki. PODWYŻKI dawać tylko tym którzy pra

cowali I PRACUJĄ. A-- Wszystko będzie w porządku.

l
lilka
25 września, 17:59, Gość:

Kolejne "rozwarcie nożyc"! Przeciętne zarobki w podstawowych sektorach wzrastają o ponad 7,5 % (miesięcznie o ok 350 zł).. Czyli na "rynku" jest zdecydowanie więcej pieniędzy (ceny odpowiednio szybują w górę). Przy wzroście emerytur o kilkadziesiąt zł sytuacja emerytów nie poprawia się, a wręcz ulega ZDECYDOWANEMU kolejnemu POGORSZENIU.

I jeszcze jedno: przestańcie wprowadzać ludzi w błąd - aktualnie pracujący "nie pracują na emerytów"! Emeryci przez kilkadziesiąt lat oddawali część swoich zarobków budżetowi na poczet swoich emerytur! Jeżeli budżet "przepił" te składki (przeznaczył na inne cele) to przynajmniej niech nie wmawia młodym, że utrzymują starych. Po prostu OGÓŁ społeczeństwa (również emeryci) płacą podatki m.in. na wyrównanie przekrętów (lub nieumiejętnego naliczania składek) poprzednich Rządów.

zgadzam się

q
q
15 września, 14:51, Belmondo:

Minimalne wynagrodzenie wzrost o 25%, średnia w gospodarce o 10%, w budżetówce wzrost o 5 %, wzrost cen żywności o 20% ,a wy emeryci weźcie z łaski 3% albo zdychajcie !

23 września, 13:58, Adelajda:

Taka to polityka pis-u.Mieli bronić słabych, starszych,schorowanych a jest odwrotnie.Na kogo głosować????????

26 września, 14:09, Ela:

No a ile dało wam PO 3 zł a może 5 zł a temu bogatemu 300 zł

27 września, ‎23‎:‎22, Gość:

A który to bogaty?Ten co harowal całe życie ciężko a teraz mu wypominacie. Każdy tak mógł

zgadzam się, co to znaczy biedny emeryt, dla mnie to obibok który teraz wymaga kosztem innych ciężko pracujących na swoją emeryturę, tak na krzywy ryj

f
frania

co chwilę słychać że pomagają emerytom, także mam nadzieję że niedługo to już nikt nie będzie narzekał że ma ciężko. U mnie w firmie jak wprowadzili pracownicze plany kapitałowe to też się ucieszyłam bo w końcu jakoś będzie można zdobyć oszczędności i każdy kolejny nowy dzień nie będzie taki straszny

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3