Waloryzacja emerytur 2020. Jakie podwyżki w przyszłym roku? [20.08.2019]

sierZaktualizowano 
Waloryzacja rent i emerytur w 2020 roku. Wskaźnik waloryzacji może być wyższy niż w 2019 ze względu na rosnącą inflację. Archiwum Polska Press
Emerytury i renty w 2020 roku. Wygląda na to, że waloryzacja rent i emerytur w przyszłym roku będzie wyższa niż w 2019. Wszystko przez wysoki wskaźnik inflacji, który jest jednym z wyznaczników poziomu waloryzacji świadczeń. O ile zatem mogą wzrosnąć renty i emerytury?

Waloryzacja 2020. O ile wzrosną emerytury?

W marcu 2019 roku emerytury i renty wzrosły o 2,86 proc. (chociaż pierwotnie zakładano, że wskaźnik ten będzie wyższy i wyniesie ponad 3,2 proc.). Wszystko wskazuje na to, że w 2020 roku emeryci renciści będą mogli liczyć na zdecydowanie większy wskaźnik waloryzacji. Na razie z założeń rządowych wynika, że waloryzacja w przyszłym roku ma wynieść 3,24 proc. Ale już teraz można przypuszczać, ze z powodu podwyższonej inflacji wskaźnik ten będzie musiał być większy.

Polecamy:

Ceny nad polskim morzem 2019. Po ile ryba, lody, pizza, gofry...

Warto wiedzieć
Ministerstwo Finansów wylicza wzrost rent i emerytur w danym roku biorąc pod uwagę następujące czynniki:

  • inflację w gospodarstwach emeryckich - wzrost cen towarów, które (statystycznie najwięcej) kupują seniorzy
  • realny wzrost płac w roku poprzedzającym waloryzację.

Emerytury 2020. Jaki wskaźnik waloryzacji?

"Super Express" donosił na początku sierpnia, że waloryzacja - właśnie z powodu rosnącej inflacji - może wynieść nawet 3,7 proc. Wyliczenia z połowy sierpnia - po uwzględnieniu najnowszych danych o wzroście inflacji, wskazują jednak, że może to być aż 4,04 proc.!

Waloryzacja kwotowa i procentowa?

W 2019 roku rząd zdecydował się wprowadzić kwotową waloryzację dla emerytów pobierających niższe świadczenia. Emerytura wzrosła więc minimum o 70 złotych brutto. Jeżeli z waloryzacji wychodziła wyższa stawka - dopiero wówczas stosowano wskaźnik procentowy. Czy osobom pobierającym niższe świadczenia będzie przysługiwała waloryzacja kwotowa również w 2020 roku? Była minister rodziny, pracy i polityki społecznej stwierdziła w rozmowie z "Super Expressem", że o ostatecznym mechanizmie podwyżek rent i emerytur zdecyduje rząd.

Waloryzacja 2019 - jakie podwyżki dostali emeryci i renciści

Dokładne wyliczenia "podwyżek" dla różnych świadczeń oraz przykładowych emerytur w 2019 roku znajdziecie w galerii poniżej.

WALORYZACJA emerytur ZUS w 2019. [tabela, wyliczenia]. Renty...

FLESZ: Nieudane wakacje? Masz prawo do reklamacji

Emerytura +, czyli "trzynastka" dla emerytów

W maju 2019 r. ok. 9,72 miliona osób pobierających emerytury i renty otrzymało tzw. Emeryturę+. Jest to jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości minimalnej emerytury, która obecnie wynosi 1,1 tys. złotych brutto.

Wraz z coroczną waloryzacją rent i emerytur nowe świadczenie jest realnym wsparciem finansowym dla wszystkich emerytur i rencistów, szczególnie tych, którzy otrzymują najniższe świadczenia.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 74

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-08-19T10:12:21 02:00, Renciści:

PSL zniesie podatek od rent I EMERYTUR !!! BRAWO

Nie na pisdu

G
Gość
2019-08-19T10:18:35 02:00, Biedny rencista:

Zagłosuję na PSL bo zniosą nam podatek od rent i emerytur. Oby do jesieni..

2019-08-19T10:53:14 02:00, Gość:

Biedny rencista sprzedaj telefon zyskasz kasę i nie będziesz wypisywał bzdur

Ale dowalilas!

G
Gość
2019-08-18T20:45:46 02:00, Emerytka:

Nie zagłosuję na pis owych za to że zabierają mi podatek od emerytury. To tylko w Polsce tak jest. Oddajcie mój podatek!

2019-08-18T22:11:11 02:00, Gość:

Też nie głosuję na klamczuchow!Tak mieli pomoc emerytom....chyba z pójściem do piachu!!! Zdradzieckie mordy!

2019-08-19T10:59:08 02:00, Gość:

Zagłosuj na Donka to dostaniesz więcej wyjdzie następny i powie -pinindzy ni ma i nie będzie ciemnoty z poko

Jeszcze są inni niż donek

G
Gość

Jeżeli będzie taki wzrost, to ilebędzie nainjsza renta netto.

J
Ja potrafię myśleć.
2019-08-19T10:18:35 02:00, Biedny rencista:

Zagłosuję na PSL bo zniosą nam podatek od rent i emerytur. Oby do jesieni..

2019-08-19T10:53:14 02:00, Gość:

Biedny rencista sprzedaj telefon zyskasz kasę i nie będziesz wypisywał bzdur

I ty będziesz emerytem.

Ja potrafię myśleć

G
Gość

Nigcv

G
Gość

It

Mihcù

Ńìk

Gdyhb

G
Gość
2019-08-18T20:45:46 02:00, Emerytka:

Nie zagłosuję na pis owych za to że zabierają mi podatek od emerytury. To tylko w Polsce tak jest. Oddajcie mój podatek!

2019-08-18T22:11:11 02:00, Gość:

Też nie głosuję na klamczuchow!Tak mieli pomoc emerytom....chyba z pójściem do piachu!!! Zdradzieckie mordy!

Zagłosuj na Donka to dostaniesz więcej wyjdzie następny i powie -pinindzy ni ma i nie będzie ciemnoty z poko

G
Gość
2019-08-10T12:52:09 02:00, Gość:

Mam 700zl renty jak żyć czy te rety nie idzie podnieść tylko bieda Ewa

2019-08-13T17:39:42 02:00, Gość.:

A co to za renta 700zl chyba socjal.

2019-08-15T13:41:36 02:00, Gość:

nie gościu, tyle wynosi renta chorobowa z zusu ,choruje na SM i tyle właśnie dostaję. pozdrawiam

2019-08-15T23:00:28 02:00, Gość:

Choremu na SM dałabym dużo więcej,ale dlaczego PO nie podwyższyło przez 8lat tego nie rozumiem.

2019-08-16T07:45:16 02:00, Gość:

Ile lat PRACOWALISCIE??? ŻE MACIE tak niskie SWIADCZENIA???

2019-08-16T17:37:18 02:00, Gość:

Ja. mam 41 lat. Pracy i. 1600. emerytury

2019-08-18T16:52:40 02:00, Gość:

W sklepach twraz drożyzna!!

Pracowałam 45 lat i mam 2000 zl emerytury. Okradli mnie z OFE i jeszcze okradają na podatku. Na innych mają. Rozdają pieniądze młodym którym już nie chce się pracować a nam tylko ciągle obiecują. Nie będę na na nich głosować dość tych obietnic.

G
Gość
2019-08-19T10:18:35 02:00, Biedny rencista:

Zagłosuję na PSL bo zniosą nam podatek od rent i emerytur. Oby do jesieni..

Biedny rencista sprzedaj telefon zyskasz kasę i nie będziesz wypisywał bzdur

E
Emerytka

PSL Tak

E
Emerytka

Na pis nie zagłosuję. Nigdy

B
Babcia

Wszystko w sklepach strasznie drogie jest. Jak żyć na rencie i emeryturze w tym kraju?!

B
Biedny rencista

Zagłosuję na PSL bo zniosą nam podatek od rent i emerytur. Oby do jesieni..

G
Gość
2019-08-18T20:45:46 02:00, Emerytka:

Nie zagłosuję na pis owych za to że zabierają mi podatek od emerytury. To tylko w Polsce tak jest. Oddajcie mój podatek!

2019-08-18T22:11:11 02:00, Gość:

Też nie głosuję na klamczuchow!Tak mieli pomoc emerytom....chyba z pójściem do piachu!!! Zdradzieckie mordy!

2019-08-19T06:34:10 02:00, znasz bajkę o tymitunie?:

Idź do sądu! Może dostaniesz zwrot podatku za wszystkie lata pobierania emerytury, bo podatek jest od zawsze. Osioł patentowa y!

Sam jesteś..!

Dodaj ogłoszenie