Waloryzacja emerytur 2020. Jakie podwyżki w przyszłym roku? [17.08.2019]

sierZaktualizowano 
Waloryzacja rent i emerytur w 2020 roku. Wskaźnik waloryzacji może być wyższy niż w 2019 ze względu na rosnącą inflację. Archiwum Polska Press
Emerytury i renty w 2020 roku. Wygląda na to, że waloryzacja rent i emerytur w przyszłym roku będzie wyższa niż w 2019. Wszystko przez wysoki wskaźnik inflacji, który jest jednym z wyznaczników poziomu waloryzacji świadczeń. O ile zatem mogą wzrosnąć renty i emerytury?

Waloryzacja 2020. O ile wzrosną emerytury?

W marcu 2019 roku emerytury i renty wzrosły o 2,86 proc. (chociaż pierwotnie zakładano, że wskaźnik ten będzie wyższy i wyniesie ponad 3,2 proc.). Wszystko wskazuje na to, że w 2020 roku emeryci renciści będą mogli liczyć na zdecydowanie większy wskaźnik waloryzacji. Na razie z założeń rządowych wynika, że waloryzacja w przyszłym roku ma wynieść 3,24 proc. Ale już teraz można przypuszczać, ze z powodu podwyższonej inflacji wskaźnik ten będzie musiał być większy.

Polecamy:

Ceny nad polskim morzem 2019. Po ile ryba, lody, pizza, gofry...

Warto wiedzieć
Ministerstwo Finansów wylicza wzrost rent i emerytur w danym roku biorąc pod uwagę następujące czynniki:

  • inflację w gospodarstwach emeryckich - wzrost cen towarów, które (statystycznie najwięcej) kupują seniorzy
  • realny wzrost płac w roku poprzedzającym waloryzację.

Emerytury 2020. Jaki wskaźnik waloryzacji?

"Super Express" donosił na początku sierpnia, że waloryzacja - właśnie z powodu rosnącej inflacji - może wynieść nawet 3,7 proc. Wyliczenia z połowy sierpnia - po uwzględnieniu najnowszych danych o wzroście inflacji, wskazują jednak, że może to być aż 4,04 proc.!

Waloryzacja kwotowa i procentowa?

W 2019 roku rząd zdecydował się wprowadzić kwotową waloryzację dla emerytów pobierających niższe świadczenia. Emerytura wzrosła więc minimum o 70 złotych brutto. Jeżeli z waloryzacji wychodziła wyższa stawka - dopiero wówczas stosowano wskaźnik procentowy. Czy osobom pobierającym niższe świadczenia będzie przysługiwała waloryzacja kwotowa również w 2020 roku? Była minister rodziny, pracy i polityki społecznej stwierdziła w rozmowie z "Super Expressem", że o ostatecznym mechanizmie podwyżek rent i emerytur zdecyduje rząd.

Waloryzacja 2019 - jakie podwyżki dostali emeryci i renciści

Dokładne wyliczenia "podwyżek" dla różnych świadczeń oraz przykładowych emerytur w 2019 roku znajdziecie w galerii poniżej.

WALORYZACJA emerytur ZUS w 2019. [tabela, wyliczenia]. Renty...

FLESZ: Nieudane wakacje? Masz prawo do reklamacji

Emerytura +, czyli "trzynastka" dla emerytów

W maju 2019 r. ok. 9,72 miliona osób pobierających emerytury i renty otrzymało tzw. Emeryturę+. Jest to jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości minimalnej emerytury, która obecnie wynosi 1,1 tys. złotych brutto.

Wraz z coroczną waloryzacją rent i emerytur nowe świadczenie jest realnym wsparciem finansowym dla wszystkich emerytur i rencistów, szczególnie tych, którzy otrzymują najniższe świadczenia.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 29

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

68 L.
2019-08-16T17:19:02 02:00, Bida:

Tak ciężko rencistom i emerytom nie było jak jest teraz. Na nich już nie zaglosujemy.!

Ty Bida! pisz za siebie , a od reszty to wara, trzeba było pracować a nie udawać że się pracuje , też od Dwóch Lat jestem na emeryturce i jakoś spejalnie nie narzekam, pracownik fizyczny 42 lata pracy , teraz netto 5452 pln.

G
Gość
2019-08-10T12:52:09 02:00, Gość:

Mam 700zl renty jak żyć czy te rety nie idzie podnieść tylko bieda Ewa

2019-08-13T17:39:42 02:00, Gość.:

A co to za renta 700zl chyba socjal.

2019-08-15T13:41:36 02:00, Gość:

nie gościu, tyle wynosi renta chorobowa z zusu ,choruje na SM i tyle właśnie dostaję. pozdrawiam

2019-08-15T23:00:28 02:00, Gość:

Choremu na SM dałabym dużo więcej,ale dlaczego PO nie podwyższyło przez 8lat tego nie rozumiem.

2019-08-16T07:45:16 02:00, Gość:

Ile lat PRACOWALISCIE??? ŻE MACIE tak niskie SWIADCZENIA???

Ja. mam 41 lat. Pracy i. 1600. emerytury

B
Bida

Tak ciężko rencistom i emerytom nie było jak jest teraz. Na nich już nie zaglosujemy.!

G
Gość

Nie zabierajcie podatku od rent i emerytur... Ceny w górę strasznie poszły. Jak żyć..!!

G
Gość

Dlaczego nie dostaną 500 Ci, którzy mają całkowitą niezdolność do pracy, a więc niestety nie mogą dorobić sobie

G
Gość
2019-08-15T12:24:34 02:00, Gość:

Dla emerytów jednorazowo 888 zł. Innym co miesiąc 500 ,×ilość dzieci i to bez podatku.Inne ulgi:300 ,mieszkania ,26 .PiS doi emerytów.Leki 75 tylko niektóre,nieliczne.Emerytura jednorazowo i ta z podatkiem,bo muszą znaleźć pieniądze na 500 Mialo byc sprawiedliwie a wyszło jak zawsze.Mieli nieść pomoc ,mieli bronić chorych,słabych,starszych.Daja młodym i silnym.Emerycie,na jaką partię zaglosujesz?

Na PIS zagłosuje, emeryt od dwóch lat !

I
Icek

To juz bedzie jak w szwajcari 1000zl do portwela to jest wzrost niemcy patrz z zazdroscia tygrys gospodarczt

G
Gość
2019-08-14T07:10:55 02:00, Babcia:

Czy emeryci będą jeszcze głosować na nich.. NIEEE

2019-08-15T23:02:46 02:00, Gość:

Tak,ja będę głosować na PiS,bo za po dostawałam 20 zł podwyżki,a za PiS najmniejsza była 70 zł

A ja za PO dostawałam po 7 i 20 zł

G
Gość
2019-08-16T07:45:00 02:00, Młody:

I tak ci co mają mało, mało dostaną. Czemu nie ma waloryzacji kwotowej? Przecież emeryci nie płacą już składek więc każdy powinien dostać tyle samo. Kropka.

Oczywiście!!!

G
Gość
2019-08-10T12:52:09 02:00, Gość:

Mam 700zl renty jak żyć czy te rety nie idzie podnieść tylko bieda Ewa

2019-08-13T17:39:42 02:00, Gość.:

A co to za renta 700zl chyba socjal.

2019-08-15T13:41:36 02:00, Gość:

nie gościu, tyle wynosi renta chorobowa z zusu ,choruje na SM i tyle właśnie dostaję. pozdrawiam

2019-08-15T23:00:28 02:00, Gość:

Choremu na SM dałabym dużo więcej,ale dlaczego PO nie podwyższyło przez 8lat tego nie rozumiem.

Ile lat PRACOWALISCIE??? ŻE MACIE tak niskie SWIADCZENIA???

M
Młody

I tak ci co mają mało, mało dostaną. Czemu nie ma waloryzacji kwotowej? Przecież emeryci nie płacą już składek więc każdy powinien dostać tyle samo. Kropka.

G
Gość
2019-08-14T07:10:55 02:00, Babcia:

Czy emeryci będą jeszcze głosować na nich.. NIEEE

Tak,ja będę głosować na PiS,bo za po dostawałam 20 zł podwyżki,a za PiS najmniejsza była 70 zł

G
Gość
2019-08-10T12:52:09 02:00, Gość:

Mam 700zl renty jak żyć czy te rety nie idzie podnieść tylko bieda Ewa

2019-08-13T17:39:42 02:00, Gość.:

A co to za renta 700zl chyba socjal.

2019-08-15T13:41:36 02:00, Gość:

nie gościu, tyle wynosi renta chorobowa z zusu ,choruje na SM i tyle właśnie dostaję. pozdrawiam

Choremu na SM dałabym dużo więcej,ale dlaczego PO nie podwyższyło przez 8lat tego nie rozumiem.

G
Gość
2019-08-15T12:24:34 02:00, Gość:

Dla emerytów jednorazowo 888 zł. Innym co miesiąc 500 ,×ilość dzieci i to bez podatku.Inne ulgi:300 ,mieszkania ,26 .PiS doi emerytów.Leki 75 tylko niektóre,nieliczne.Emerytura jednorazowo i ta z podatkiem,bo muszą znaleźć pieniądze na 500 Mialo byc sprawiedliwie a wyszło jak zawsze.Mieli nieść pomoc ,mieli bronić chorych,słabych,starszych.Daja młodym i silnym.Emerycie,na jaką partię zaglosujesz?

Na PiS

G
Gość

To nie są podwyżki emerytur tylko waloryzacja. Kiedy to pojmiecie?

Dodaj ogłoszenie