Emerytury 2019. Minister Elżbieta Rafalska zapowiedziała w środę, 7 listopada, nowy mechanizm waloryzacji emerytur i rent od przyszłego roku. Osoby dostające najniższe świadczenia dostaną więcej pieniędzy (według pierwotnych założeń miało to być 33,57 zł). O ile wzrosną renty i emerytury od 2019 rok? Jakie będą kwoty netto i brutto? Ile wyniesie najniższa emerytura? Sprawdźcie.

Zmiana w waloryzacji rent i emerytur od 2019 roku! Od kilku miesięcy znana była wysokość waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych w 2019 roku (na poziomie 103,26 proc.) To oznaczało jednak, że osoby mające najniższą emeryturę dostaną jedynie 33,57 zł brutto podwyżki. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w środę, 7 listopada, potwierdziła jednak, że rząd wprowadzi kwotową waloryzacją dla osób pobierających niższe świadczenia. O jaką kwotę chodzi i komu będzie przysługiwać kwotowa waloryzacja?

Waloryzacja emerytur i rent w 2019 roku

Najniższa kwota waloryzacji w 2019 roku wyniesie 70 zł (brutto). Co to oznacza dla osób pobierających świadczenia?

ZOBACZ WYLICZENIA W GALERII PONIŻEJ:

Jeżeli Twoja emerytura jest na tyle niska, że po waloryzacji o wskaźnik 103,26 proc. wychodzi kwota mniejsza 70 zł, to świadczenie wzrośnie i tak o minimalną kwotę. Jeżeli pobierasz emeryturę wyższą, a procentowy wskaźnik waloryzacji jest dla Ciebie korzystniejszy - obowiązuje Cię waloryzacja procentowa.

- Na pewno jest spora grupa osób, która według tych zasad skorzysta, bo ma świadczenia podwyższone o ponad 6,8 proc., a nie tak jak waloryzacja ustawowa, która mówi, że mogliśmy się spodziewać waloryzacji na poziomie 3,26 proc.

Emerytury 2019. Ile rząd wyda na waloryzację?

Minister Rafalska zapowiedziała, że wydatki na nową waloryzację wzrosną o ok. 1,5 mld zł (wcześniej mówiono, że rząd ma w przyszłym roku zaplanowane blisko siedem miliardów złotych na waloryzację emerytur i rent).

- Zmiany mają na celu poprawę sytuacji osób, które dziś pobierają najniższe świadczenia emerytalno-rentowe - informuje ministerstwo.

Szczegóły propozycji zakładają podwyższenie najniższych świadczeń odpowiednio:

  • do 1 100 zł brutto (w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej). To oznacza świadczenie w wysokości 934.6 zł netto.
  • do 825 zł brutto (w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy).

Kwotowa waloryzacja emerytur i rent 2019. Korzystna dla wielu

- Na pewno jest spora grupa osób, która według tych zasad skorzysta, bo ma świadczenia podwyższone o ponad 6,8 proc., a nie tak jak waloryzacja ustawowa, która mówi, że mogliśmy się spodziewać waloryzacji na poziomie 3,26 proc. - stwierdziła minister Rafalska.

Polecamy:

Nowa zasada waloryzacji ma dotyczyć wszystkich ubezpieczonych w FUS, rolników indywidualnych, służby mundurowe, emerytury pomostowe i nauczycielskie świadczenia kompensacyjne. Podwyższone mają być również świadczenia przedemerytalne.

FLESZ: Odra w Polsce