KWOTOWA i PROCENTOWA waloryzacja rent i emerytur w 2019 roku. Rząd podał wskaźnik waloryzacji na przyszły rok. Na jego podstawie możemy obliczyć, o ile wzrosną świadczenia w marcu 2019 roku. To najwyższa (procentowo) waloryzacja emerytur i rent od lat. Dodatkowo rząd podjął decyzję o wprowadzeniu waloryzacji kwotowej od niższych emerytur. Ma ona obowiązywać już w 2019 r. [Waloryzacja 2019, podwyżka rent i emerytur, wskaźnik waloryzacji w 2019 roku, Podwyżki świadczeń ZUS, wyliczenia].

Zobacz galerię
Waloryzacja rent i emerytur przeprowadzona zostanie jak zawsze w marcu. Wiadomo o ile mają wzrosnąć świadczenia w 2019 roku, ponieważ rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na przyszły rok. W projekcie zawarty jest wskaźnik waloryzacji, na podstawie którego możemy wyliczyć, o ile więcej dostaną emeryci i renciści.
Dodatkowo minister Rafalska zapowiedziała, że od 2019 roku obowiązywać będzie kwotowa waloryzacja od niższych rent i emerytur (aktualizacja: rząd przyjął projekt 11 grudnia 2018 r.). Jak to przełoży się na świadczenia?

Przeczytaj: Rząd zdecydował, ile w 2019 roku wyniesie płaca minimalna w Polsce.
PŁACA MINIMALNA 2019. Ile dostaniemy na rękę?

Emerytury 2019 - o ile wzrosną świadczenia

Dokładne wyliczenia "podwyżek" dla różnych świadczeń oraz przykładowych emerytur znajdziecie w galerii poniżej. Sprawdź obliczenia na slajdach. Prezentujemy w nich podwyżki dla emerytur w różnej wysokości. Podajemy, o ile wzrośnie najniższa emerytura: ▼

Kler w reż. Smarzowskiego. Kiedy obejrzymy go online?

Kwotowa waloryzacja już w 2019 r. dla najniższych emerytur

Rząd zakłada, że dana emerytura w marcu 2019 r. nie mogłaby wzrosnąć o mniej niż o 56 zł netto (70 zł brutto). To oznacza, że osoby odbierające emerytury w wysokości 1950 złotych brutto (ok. 1620 zł netto) nie będą mogły dostać mniej. Procentowa waloryzacja (3,26 proc.) będzie zatem obowiązywała świadczenia powyżej tego pułapu.

Minister Rafalska zapowiedziała, że wydatki na nową waloryzację wzrosną o ok. 1,5 mld zł (wcześniej mówiono, że rząd ma w przyszłym roku zaplanowane blisko siedem miliardów złotych na waloryzację emerytur i rent).

- Zmiany mają na celu poprawę sytuacji osób, które dziś pobierają najniższe świadczenia emerytalno-rentowe - informuje ministerstwo.

Szczegóły propozycji zakładają podwyższenie najniższych świadczeń odpowiednio:

  • do 1 100 zł brutto (w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej). To oznacza świadczenie w wysokości 934.6 zł netto.
  • do 825 zł brutto (w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy).

Waloryzacja 2019. Renty i emerytury - PODWYŻKI

Warto wiedzieć, że Ministerstwo Finansów wylicza wzrost rent i emerytur w danym roku biorąc pod uwagę następujące czynniki:

  • inflację w gospodarstwach emeryckich - wzrost cen towarów, które (statystycznie najwięcej) kupują seniorzy
  • realny wzrost płac w roku poprzedzającym waloryzację

Jaka waloryzacja rent i emerytur w 2019 roku. O ile więcej dostaną emeryci i renciści od marca?

Emerytura dla matek z 4 dzieci

Jest gotowy projekt ustawy o tzw. matczynych emeryturach. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule:
Emerytura dla matek z 4 dzieci [KRYTERIA, zasady]. Ile pieniędzy dostaną matki i od kiedy?

Budżet w 2019 roku - projekt

Dochody budżetu państwa w 2019 roku mają wynieść 386,9 mld zł, a wydatki 415,4 mld zł. Planowany deficyt budżetu państwa to kwota nie większa niż: 28,5 mld zł,. Wśród wydatków uwzględniono, m.in. koszty obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn.

Zobacz również: "Flesz. Emerytury dla matek z 4 dzieci