Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walka ze smogiem w Białych Błotach - działania obliczone na lata [NaM Białe Błota]

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Piece węglowe generują największe zanieczyszczenie powietrza na terenie Białych Błot.
Piece węglowe generują największe zanieczyszczenie powietrza na terenie Białych Błot. Sławomir Kowalski
Za trzy lata wejdzie w życie zakaz eksploatacji kominków przekraczających normy, za lat siedem - zakaz eksploatacji kotłów o klasie energetycznej poniżej 5. Warto się do tej zmiany przygotować i skorzystać z kilku możliwości dofinansowania wymiany starego pieca węglowego.

Zobacz wideo: Fala pożarów traw w Polsce. Powodem wypalanie łąk i nieużytków rolnych

Od 2011 roku dokładnie 666 gospodarstw domowych z terenu gminy pozbyło się starych, pozaklasowych pieców na paliwa stałe. To właśnie w 2011 roku gmina zaczęła wspierać finansowo tych mieszkańców, którzy taką proekologiczną inwestycję chcą przeprowadzić.

Do sukcesu, jakim będzie czyste i zdrowe powietrze, droga jednak daleka – co roku od jesieni do wczesnej wiosny wskaźniki skażenia powietrza umieszczone na terenie Białych Błot wskazują potężne przekroczenia norm dla pyłów zawieszonych. Te tworzy głównie tak zwana niska emisja – a więc piece węglowe z gospodarstw domowych.

To Cię może też zainteresować

- Gmina Białe Błota od 2011 roku udziela mieszkańcom gminy dofinansowania do wymiany ogrzewania. Dofinansowanie polega na jednorazowym zwrocie części kosztów poniesionych na inwestycje ograniczające niską emisję, związane ze zmianą sposobu ogrzewania, tj. wymianą nieekologicznych kotłów c.o. lub kotłów węglowych na ekologiczne urządzenia grzewcze tj. kotły elektryczne, olejowe, gazowe, pompy ciepła, kotły klasy 5 na paliwo stałe, kolektory słoneczne przeznaczone do ogrzewania lokalu lub budynku mieszkalnego – informuje urząd gminy.

To dość liberalne podejście, bo nadal można wymieć stary piec węglowy na... nowy piec węglowy. Za nieekologiczne źródła ogrzewania uznano wszystkie inne źródła ogrzewania, które nie zostały wymienione powyżej.

450 tysięcy w budżecie na wsparcie walki ze smogiem

Od 2011 roku do 2020 roku UG Białe Błota wypłacił dofinansowanie na łączną kwotę 1 607 051,2 zł, obejmującą 666 rozpatrzonych jak dotąd wniosków. Liczba chętnych, którzy decydują się na inwestycje w ogrzewanie systematycznie rośnie, przekraczając od kilku lat sto gospodarstw rocznie.

Tylko w tym roku złożono już 55 wniosków o wsparcie. Plan wydatków na rok 2021 w związku z programem dofinansowania do zmiany systemu ogrzewania na proekologiczne wynosi około 450 tysięcy złotych.

Dotacja na wymianę źródła ogrzewania – ile można dostać?

Jeszcze niedawno kwota dofinansowania inwestycji wynosiła 30 procent poniesionych kosztów nabycia ekologicznego urządzenia grzewczego, nie więcej jednak niż 2 tysiące złotych.

- W związku z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców gminy przedmiotowym dofinansowaniem oraz koniecznością poprawy jakości powietrza na terenie gminy, od 2017 roku kwota dofinansowania została podniesiona i obecnie wynosi 50 procent poniesionych kosztów nabycia ekologicznego urządzenia grzewczego, nie więcej jednak niż 3 000 złotych - wyjaśniają urzędnicy..

Najczęściej wybieranym przez Mieszkańców Gminy paliwem do ogrzewania jest gaz.

„Czyste Powietrze” w gminie Białe Błota

12 lipca 2019 roku Białe Błota podpisały porozumienie z WFOŚiGW w Toruniu na rzecz wspólnej realizacji programu: „Czyste Powietrze na terenie Gminy.” Porozumienie dotyczy obsługi wnioskodawców tj. pomocy mieszkańcom przy wypełnianiu wniosków oraz przyjmowania i weryfikowania wniosków w imieniu WFOŚiGW. Dzięki temu mieszkańcy gminy mogą skorzystać z szerszej oferty dofinansowania.

Władze gminy zapewniają, że konsekwentnie podnoszą poziom świadomości ekologicznej mieszkańców poprzez między innymi umieszczanie na stronach internetowych gminy informacji na temat ekologii i ochrony środowiska. Są to informacje o obowiązkach mieszkańców, apele o niepalenie śmieci w domowych piecach, metody rozpalania kotłów, ulotki itp. W roku 2020 Gmina Białe Błota została laureatem konkursu EKO-ORŁY 2020 ogłoszonego przez WFOŚiGW w Toruniu w kategorii Ochrona Powietrza – Lider Czystego Powietrza, zajmując 1 miejsce jako gmina od 20 do 50 tys. mieszkańców.

Zakazy palenia w piecach i kominkach – od kiedy?

Warto przypomnieć, że zgodnie z przyjętą przez Sejmik uchwałą antysmogową, zostały wprowadzone następujące graniczne daty:

  • od 1 września 2019 roku – zakaz palenia paliwami niskiej jakości
  • od 1 stycznia 2024 roku – zakaz użytkowania pozaklasowych kotłów i pieców grzewczych, a także zakaz eksploatacji kominków, które przekraczają normy w zakresie emisji pyłów
  • od 1 stycznia 2028 r. – zakaz eksploatacji kotłów o klasie energetycznej poniżej 5

Regulacje obejmują cały obszar administracyjny województwa kujawsko-pomorskiego, w tym Gminę Białe Błota.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo