Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W rocznicę tragicznych wydarzeń dwa filmy o Bydgoszczy w Parku im. Kazimierza Wielkiego

Justyna Tota
Justyna Tota
W filmie dokumentalnym „Rynek” archiwalne zdjęcia Bydgoszczy z końca XIX wieku i okresu międzywojnia przeplatane są obrazem naszego miasta z roku 1980, w którym nagrywane były relacje najstarszego pokolenia bydgoszczan
W filmie dokumentalnym „Rynek” archiwalne zdjęcia Bydgoszczy z końca XIX wieku i okresu międzywojnia przeplatane są obrazem naszego miasta z roku 1980, w którym nagrywane były relacje najstarszego pokolenia bydgoszczan Kadr z filmu
Po 75 latach od Krwawej Niedzieli w Bydgoszczy zobaczymy „Sąsiadów” i „Rynek”. Seanse nie przez przypadek zostaną wyświetlone w Parku im. Kazimierza Wielkiego, gdzie widownia znajdzie się bezpośrednio w miejscu historycznych wydarzeń.

W 1980 roku Danuta Halladin dociera do najstarszego pokolenia bydgoszczan, które pamiętało to, co działo się w naszym mieście jeszcze przed I wojną światową, w dwudziestoleciu między wojennym oraz podczas tragicznego września 1939 roku.

- Relacje świadków tych wydarzeń są największą wartością tego filmu - przyznaje Arkadiusz Hapka, kierownik kina „Orzeł” MCK, które dokument pt. „Rynek” wyświetlało dwukrotnie - w 2012 roku podczas pierwszych urodzin „Orła” w ramach Bydgoskiej Tożsamości Filmowej oraz rok temu, kiedy to dzięki staraniom Stowarzyszenie Koloroffon podczas seansu w kinie rozdano 500 kopii filmu (w tym 120 trafiło do bydgoskich szkół). Osoby, które miały wówczas okazję obejrzeć dokument, zgodnie przyznawały, że jest on niesamowitą lekcją historii, bo z zaledwie 30-minutowego filmu dowiadujemy się o prawdziwym, codziennym życiu Polaków i Niemców mieszkających w Bydgoszczy, o ich wzajemnych relacjach i o tym, jak wszystko zmieniła wojna... Warto dodać, że przy montażu dokumentu „Rynek” pracowała Lidia Zonn, prywatnie żona profesora Kazimierza Karabasza, który był zresztą duchowym opiekunem tego filmowego projektu.

„Rynek” w reż. Danuty Halladin będziemy mogli zobaczyć w przyszły piątek - dzień po obchodach 75. rocznicy mordu bydgoszczan podczas pierwszych dni II wojny światowej. W piątkowy wieczór, 5 września, zostaną wyświetleni także „Sąsiedzi” w reż. Aleksandra Ścibora-Rylskiego. To film fabularny, który także opowiada o pierwszych dniach września 1939 roku w Bydgoszczy. Oba filmy w kontekście tego, co dzieje się tuż za naszą wschodnią granicą, przybierają na sile przekazu.

- Historia i czas, w którym żyjemy, skłania nas do refleksji nad sytuacją, w której żyjący blisko siebie ludzie mogą nagle zmienić się w śmiertelnych wrogów. Film „Sąsiedzi” opisuje właśnie taką sytuację. W 1939 roku część niemieckich mieszkańców Bydgoszczy zamieniła się w 5. kolumnę i sąsiad sąsiada wskazywał palcem do rozstrzeliwania. Dziś chcemy wierzyć, że takie historie nigdy więcej się nie powtórzą, ale wydarzenia na Ukrainie stawiają to wszystko pod znakiem zapytania - mówi Arkadiusz Hapka.

Symboliczne będzie także miejsce seansu, tuż przy fontannie „Potop”, bo to z wieży kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła niemiecka 5. kolumna ostrzeliwała wojska wycofujące się ul. Gdańską. - Te sceny są również w filmie, więc widzowie znajdą się dokładnie w miejscu wydarzeń - dodaje kierownik kina „Orzeł”.

Kiedy? Gdzie? Za ile?
Seanse filmów w Parku im. Kazimierza Wielkiego: „Sąsiedzi” (1969) i „Rynek” (1980) - 05.09. (pt.) o godz. 20.30, wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!