W przyszłym roku UKW oszczędzi na energii, bo kupi ją razem...

W przyszłym roku UKW oszczędzi na energii, bo kupi ją razem z miastem

Sławomir Bobbe

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Grupowe zakupy energii elektrycznej stają się standardem w lokalnych samorządach. Korzyści są wymierne - liczone w milionach złotych. Ale nie wszyscy mogą się w takiej grupie znaleźć.
W przyszłym roku UKW oszczędzi na energii, bo kupi ją razem z miastem
- W grupowym zakupie energii elektrycznej Bydgoszcz uczestniczy od trzech lat. Ostatni przetarg zorganizowaliśmy w styczniu 2014 roku w formie przetargu nieograniczonego, z okresem nabycia energii 1 marca 2014 - 28 lutego 2015 roku, zarówno na potrzeby lokali i obiektów, jak i oświetlenia ulicznego - mówi Roman Adrych, energetyk miejski.
[break]
W składzie Bydgoskiej Grupy Zakupowej, w której liderem jest Bydgoszcz, znajduje się powiat bydgoski oraz gminy - Barcin, Białe Błota, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Koronowo, Kcynia, Solec Kujawski. Dodatkowo udział w grupie zadeklarowały Administracja Domów Miejskich i Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. Miasto Bydgoszcz na podstawie umowy zapewnia energię elektryczną jednostkom oświatowym, muzeom, teatru i innych jednostek budżetowych.

Niedawno podobną umowę o utworzeniu grupy zakupowej podpisał toruński magistrat wraz ze swoimi partnerami, w tym Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, uczelniami i podtoruńskimi gminami. Dzięki porozumieniu niektóre samorządy będą mogły taniej kupić energię elektryczną nawet o 40 procent.

Mega zakupy


Bydgoszcz zakupiła na potrzeby swoich lokali i obiektów 22 tysiące 961 megawatów, a na potrzeby oświetlenia ulicznego 24 tysiące 705 megawatów. Efekt? Oszczędności dla całej Bydgoskiej Grupy Zakupowej rzędu 4,5 miliona złotych.

- Miasto Bydgoszcz dla swoich obiektów w związku z zakupem grupowym poniesie szacunkowy koszt na poziomie niewiele ponad 4 miliona złotych, co daje oszczędności sięgające 2 milionów 355 tysięcy złotych (obniżenie o 36 proc. w stosunku do prognozy) - wylicza Roman Adrych.

Nie każdy może jednak do takiego porozumienia przystąpić. Wykluczone są osoby fizyczne, a także prywatne firmy, które korzystają z innych taryf operatora.
Czy możliwe jest jednak porozumienie największych miast i gmin w Kujawsko-Pomorskiem, by stworzyć jeszcze większą grupę zakupową, która mogłaby wynegocjować jeszcze większe upusty u dostawców energii?

Teoretycznie tak i nawet fakt, że w regionie bydgoskim dominuje Enea, a w toruńskim Energa nie mają tu znaczenia. Tym bardziej, że w bydgoskim przetargu swoje oferty na dostawę energii elektrycznej złożyli spółka Corrente z Ożarowa mazowieckiego (i wygrała przetarg), ENEA, Energa i Tauron Sprzedaż (ta ostatnia firma wygrała przetarg dla oświetlenia ulicznego).

Bo inaczej się rozliczamy


- Nasze zakupy są o wiele większe niż strony toruńskiej - zauważa Roman Adrych. - Nie to jest jednak problemem tylko inny sposób rozliczeń. My kontraktujemy dostawy od stycznia, a w Toruniu dzieje się to od marca. Trudno byłoby dostosować nasze systemy zakupów.

W ratuszu nikt nie ma wątpliwości, że grupowe zakupy energii to dobry pomysł. - Prowadzimy już prace zmierzające do grupowego zakupu energii elektrycznej na okres 2015-2016, w składzie poszerzonym o Uniwersytet Kazimierza Wielkiego - zapewnia miejski energetyk.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ogarniaczprądu (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

W internecie są już platformy umożliwiające tworzenie grup zakupowych i zakup prądu dla gospodarstw domowych i mniejszych firm. Wszyscy, którzy po przeczytaniu tego tekstu zastanawiają się nad...rozwiń całość

W internecie są już platformy umożliwiające tworzenie grup zakupowych i zakup prądu dla gospodarstw domowych i mniejszych firm. Wszyscy, którzy po przeczytaniu tego tekstu zastanawiają się nad alternatywą dla siebie mają teraz szanse na realne oszczędności Jedną z platform umożliwiających grupowe aukcje na zakup prądu jest np. Ogarniamprad.pl zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo