Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W maju na ulice Bydgoszczy wyjedzie motocykl ratunkowy

Małgorzata Pieczyńska
Motoambulans to bardzo nowoczesny motocykl ratunkowy. Jedyne, co różni ten sprzęt od karetki, to brak noszy.
Motoambulans to bardzo nowoczesny motocykl ratunkowy. Jedyne, co różni ten sprzęt od karetki, to brak noszy. Dariusz Bloch
Wciąż nie ma ustawy, umożliwiającej finansowanie bydgoskiego motoambulansu z budżetu państwa i NFZ. Ale od maja sprzęt nie będzie stał w garażu.

Motocykl marki Suzuki DL 1000 jest na wyposażeniu Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy od grudnia 2015 r. Sprzęt ufundowało Polskie Towarzystwo Ratunkowe, które użyczyło pojazd stacji. Swój debiut motoambulans miał w ubiegłym sezonie.

- Od maja do września ub. roku wyjeżdżał do akcji około 60 razy - mówi Krzysztof Wiśniewski, rzecznik WSPR w Bydgoszczy. - Niestety, wciąż problemem jest brak jasnych zasad przystosowania motocykli funkcjonujących w systemie ratownictwa medycznego i ich finansowania. W ubiegłym roku koszty wyjazdów pokrywał więc właściciel motocykla - Polskie Towarzystwo Ratunkowe, jako jednostka współpracująca z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego. Dzięki temu udało się częściowo pozyskać środki na opłacenie osób pracujących w motocyklowym zespole ratownictwa medycznego. Nieoceniona okazała się też pomoc sponsorów, bo mieliśmy pieniądze chociażby na serwisowanie sprzętu, czy zakup paliwa. To jednak rozwiązanie doraźne. Wciąż czekamy na nowelizację ustawy o ratownictwie medycznym, która ujmie takie motocykle jako jednostki systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. To dałoby nam gwarancję finansowania tego sprzętu z budżetu państwa i NFZ. W tym sezonie, mimo problemów, motoambulans też wyjedzie na bydgoskie ulice. Nadal szukamy sponsorów. Chętni mogą zgłaszać się do naszej siedziby przy ul. Markwarta lub do Polskiego Towarzystwa Ratunkowego w Bydgoszczy. Zamierzamy też prosić o pomoc wojewodę.

Łoś uciekł z zoo w Myślęcinku i wbiegł na ulicę!

Jak informuje Adrian Mól, rzecznik wojewody, Mikołaj Bogdanowicz z początkiem 2016 r. objął honorowym patronatem motocyklowy zespół ratownictwa medycznego.

- Umożliwiło to prezentację sprzętu i jego załogi szerszej opinii publicznej oraz potencjalnym darczyńcom - mówi Adrian Mól. - Wojewoda podjął już we współpracy z NFZ w Bydgoszczy działania, które mogłyby w drugiej połowie br. skutkować częściowym finansowaniem tego zespołu ze środków przeznaczonych na jednostki systemu PRM w województwie.

Na razie ratownicy czekają na nowelizację ustawy. - Być może wejdzie ona w życie w drugiej połowie roku - mówi Szymon Katafias, bydgoski ratownik medyczny, który od 13 lat jeździ na motocyklu. - Zgodnie z projektem ustawy, który jest już gotowy, jeden motocykl miałby przypadać na 200 tys. mieszkańców. A zatem na powiat bydgoski i miasto Bydgoszcz można by zakupić dwa nowe, a ten, który użyczyło nam PTR pozostałby w rezerwie. To byłaby szansa na rozwój.

Na terenie Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” odbyła się dziś pierwsza edycja gry terenowej - „GIM -eXtremeGeocaching Route 2017” . Jest to jedyna tego typu impreza turystyczna w Polsce przeznaczona dla uczniów szkół gimnazjalnych. Zawody były połączeniem zabawy w geocaching z wiedzą na temat zagadnień turystycznych dotyczących Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku, miasta Bydgoszczy oraz województwa. Uczniowie gimnazjum mogli zweryfikować swoją wiedzę i umiejętności nabyte w szkole podczas lekcji geografii. Drużyny biorące udział w zabawie zostały wyposażone w plan, kompas i odbiornik GPS do zlokalizowania skrytek geocachingowych.GIM-eXtremeGeocaching Route to autorski pomysł współzawodnictwa młodych sympatyków krajoznawstwa i turystyki przygotowany przez nauczycieli szkół: IV LO, VII LO i IX LO. OBEJRZYJ WIDEO: NA DACHU BUDYNKU UTP W BYDGOSZCZY ZNALEZIONO KAPSUŁĘ CZASU SPRZED PONAD 100 LAT. CO W NIEJ BYŁO?

Uczniowie w Myślęcinku z odbiornikiem GPS. Czego szukali?

Dotychczas motoambulans obsługiwało w Bydgoszczy dwóch ratowników. - Poza mną na wezwania jeździł jeszcze Zbigniew Ambrosiewicz. Teraz dołączy do nas Maciej Fidos i być może jeszcze jeden ratownik. Tu nie wystarczy tylko prawo jazdy kategorii A. Trzeba też posiadać uprawnienia do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych. Cały czas szlifujemy technikę jazdy. 18-21 maja będziemy uczestniczyli w szkoleniu specjalnie dla ratowników medycznych na motocyklach w Koszalinie.

Jednoślady w ratownictwie medycznym nie są nowością. Mają je Gdańsk, Rybnik Katowice, Olsztyn czy Kraków. Bydgoszcz jest pierwszym miastem w województwie, które wykorzystuje taki sprzęt. W ubiegłym sezonie ratownicy medyczni na motocyklu wzywani byliśmy głównie do wypadków komunikacyjnych, zasłabnięć na ulicy, zdarzeń, w których doszło do zatrzymania krążenia, a nawet wizyt domowych.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju (20 kwietnia)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!