Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W lesie na Czyżkówku wybuchł granat. Czterej chłopcy zostali poważnie ranni [KALENDARIUM BYDGOSKIE na 30 MARCA]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Sprawdźcie, co jeszcze wydarzyło się 30 marca w Bydgoszczy.
Sprawdźcie, co jeszcze wydarzyło się 30 marca w Bydgoszczy. archiwum
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 30 marca. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 30.03 w Bydgoszczy.

1690: król Jan III Sobieski wystawił w Warszawie prawo dziedziczenia wójtostwa bydgoskiego wraz z należącymi doń wioskami, młynami i miastem Fordonem - Annie Gałeckiej z Dzieduszyckich, zobowiązując ją za to do płacenia 2 tys. zł polskich czynszu rocznego i odprowadzania czwartej części dochodów do skarbca królewskiego. W rękach tego rodu wójtostwo pozostało aż do zaborów.

1873: przy brzegu Brdy na Małych Bartodziejach Oskar Peter uruchomił pierwszy w Bydgoszczy tartak parowy o nazwie „Marienmühle”. Dziś na tym miejscu znajduje się pawilon handlowy sieci „Jysk”.

1888: zanotowano rekordową wysokość poziomu Brdy na terenie centrum Bydgoszczy. Pod wodą znalazły się nie tylko nabrzeża Brdy i wiodące wzdłuż nich ulice, ale także Wyspa Młyńska, częściowo obecna ul. Obrońców Bydgoszczy, okolice katedry i piwnice domów przy obecnej ul. Malczewskiego oraz gazownia miejska. Przestały działać lampy uliczne. Poziom wody, której kulminacja nastąpiła 2 kwietnia (559 cm na śluzie miejskiej) zaznaczony został stosowną tablicą na ścianie młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej.

1928: przez Bydgoszczy przejechało, wzbudzając ogromne zainteresowanie mieszkańców, 150 uczestników międzynarodowego rajdu motocyklowego, którego trasa prowadziła z Kolonii przez Gdańsk, Wrocław, Kraków i Pragę do Drezna.

1930: nastąpiło otwarcie „Domu Rzemieślniczego” w Bydgoszczy mieszczącego się w budynku przy ul. Jagiellońskiej 60.

1937: w Bydgoszczy czterej 15-letni chłopcy zamieszkali na Czyżkówku udali się do pobliskiego lasu i w czasie zabawy znaleźli granat. Podczas zabawy nim - pocisk wybuchł, a wszyscy chłopcy zostali poważnie ranni.

1940: w Buchenwaldzie zmarł ks. Józef Schulz, kanonik, proboszcz parafii farnej w Bydgoszczy w latach 1931-39, członek zarządu Straży Obywatelskiej we wrześniu 1939, aresztowany 7 września 1939 roku jako współsprawca „krwawej niedzieli” w Bydgoszczy.

1950: po przebudowie w budynku dawnego Bydgoskiego Domu Towarowego u zbiegu ul. Gdańskiej i Dworcowej otwarty został Powszechny Dom Towarowy.

1958: zmarł w Bydgoszczy w wieku 87 lat Józef Paderewski, mieszkający tu od 1920 roku przyrodni brat wybitnego pianisty i premiera rządu RP, Jana Ignacego. W Bydgoszczy był nauczycielem fizyki i matematyki w Miejskim Gimnazjum Żeńskim. Ze swoim słynnym bratem był skonfliktowany, nigdy się po I wojnie światowej nie spotkali.

1960: miała miejsce tragedia w mieszkaniu Trieblerów przy ul. Długosza w Bydgoszczy. Zamordowane zostały na tle rabunkowym dzieci znanego bydgoskiego rzeźbiarza i kamieniarza Piotra, 14-letni Paweł i 18-letnia Gabriela. Zbrodniarzem okazał się Tadeusz R., ujęty jeszcze tego samego dnia w okolicach Kotomierza. Skazany został na karę śmierci. Wyrok wykonano.

1963: do Bydgoszczy przyjechał po raz pierwszy popularny już w kraju zespół „Czerwono-Czarni”. Razem z nimi śpiewali soliści Helena Majdaniec, Karin Stanek, Michaj Burano, Wojciech Gąsowski, Toni Keczer. Po koncercie muzycy w hali „Astorii” przeprowadzali eliminacje do konkursu młodych talentów. Jego uczestnicy musieli mieć przygotowane 2 piosenki, przynajmniej jedną polską oraz... zaświadczenie wydane przez szkołę lub rodziców, stwierdzające dobre wyniki w nauce i zezwalające na udział w imprezie. Tłum nastolatków był tak liczny, że musiano zorganizować dodatkowe eliminacje w innym terminie.

1971: w Zakładach Chemicznych w Bydgoszczy rozpoczął się rozruch technologiczny pierwszej linii nowoczesnej wytwórni pianek poliuretanowych dla przemysłu motoryzacyjnego i meblarskiego na angielskiej licencji Viking-Dunlop.

1973: Sąd Okręgowy w Bydgoszczy skazał 21-letniego pracownika bydgoskich zakładów „Foton” na karę 12 lat więzienia za włamanie do kasy i kradzież 74 tys. zł przeznaczonych na wypłaty dla pracowników.

1990: ukazał się pierwszy numer „Expressu Bydgoskiego”. Gazeta obecnie jest wydawana przez koncern „Polskapress".

1994: miało miejsce otwarcie klubu „Mózg. Fabryka Rzeźb Gadających ze Sobą" Sławomira Janickiego i Jacka Majewskiego w opuszczonym budynku przy ul. Gdańskiej 10. Klub stał się sceną występów wielu znanych polskich i zagranicznych muzyków.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera