Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Galerii Autorskiej jubileusz bydgoskiego poety i wystawa plakatów

Justyna Tota
Justyna Tota
Spotkaniu poetyckiemu z Wojciechem Banachem towarzyszyć będzie wystawa, na której zobaczymy plakaty autorstwa Anny Mądrali-Kaji oraz Jakuba Kaji
Spotkaniu poetyckiemu z Wojciechem Banachem towarzyszyć będzie wystawa, na której zobaczymy plakaty autorstwa Anny Mądrali-Kaji oraz Jakuba Kaji Plakat Anna Mądrala-Kaja
Wojciech Banach w tym roku obchodzi 40-lecie pracy twórczej. Z tej okazji w Galerii Autorskiej Jana Kaji i Jacka Solińskiego planowany jest poetycki „Remanent piaskownicy”, podczas którego będzie można usłyszeć wiersze z najnowszego tomiku poety. Ciekawy dialog z twórczością jubilata zapowiada się na wystawie plakatów młodego pokolenia artystów.

Stało się regułą, że w czwartki Galeria Autorska wypełnia się gośćmi. W ten najbliższy, 4 grudnia, będzie ich bardzo dużo. Zjawi się bowiem blisko 50 osób ze świata kultury, sztuki i mediów, by wspólnie obchodzić 40-lecie pracy twórczej Wojciecha Banacha.

Nadesłane Jacek Soliński

- To poeta, który nie buja wśród gwiazd, ale szuka sensu w szarej egzystencji, potrafi zgłębiać mielizny dnia codziennego i nie boi się być piewcą brzydoty, bo i ta ma swój koloryt. Twórczość Wojciecha jest mi bardzo bliska, bo sam też tą drogą zmierzam - mówi Zdzisław Pruss, poeta, dziennikarz, satyryk, który będzie obecny na jubileuszowym spotkaniu.

Poezja Wojciecha Banacha jest mocno zakorzeniona w bydgoskich realiach, na co zwraca uwagę nasz redakcyjny kolega, poeta, pisarz i dramaturg, Jarosław Jakubowski: - Ulice, podwórka, place to naturalna sceneria utworów autora „Odwróconej piaskownicy” (a jednocześnie cenionego kolekcjonera bydgoskich pamiątek), który patrzy na nie, używając kilku kliszy jednocześnie, sięgając po czasy dawno minione i te, które minęły (mijają) na jego oczach. Otrzymujemy wielowarstwowy obraz miasta, prześwietlony ostrym promieniem poetyckiego skrótu. Jednak poezja nie musi chować się w językowych gierkach. Może, jak w przypadku twórczości Banacha, mieszkać w sąsiedztwie, na Chłodnej, Zdunach albo nawet „w zsypach i śmietnikach”.

Z poezją zanurzoną w codzienności doskonale korespondować będą plakaty Jakuba Kaji, które w oszczędnej, acz wymownej formie, są swego rodzaju dokumentem rzeczywistości, skłaniającym nas do refleksji. Nieco mniej „reporterskie” plakaty proponuje Anna Mądrala-Kaja, która posługując się symbolami, prowokuje nas do twórczego ich odczytywania.

Plakat Jakub Kaja

- Ilu odbiorców, tyle myśli - podkreśla artystka. - Każdy zwraca bowiem uwagę na coś innego, przesiewając oglądany obraz przez sito własnych doświadczeń, odczuć, przeżyć i percepcyjnych zamiłowań.
Wystawę plakatów „NIE TAK” można zwiedzać do 31 grudnia.

Kiedy? Gdzie? Za ile?
04.12. (czw.) godz. 18.00 „Remanent piaskownicy” - spotkanie poetyckie z Wojciechem Banachem i promocja najnowszego wyboru wierszy „Czas przestawienia”; „NIE TAK” - wystawa plakatu Anna Mądrala-Kaja, Jakub Kaja, Galeria Autorska (ul. Chocimska 5), wstęp wolny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!