W Bydgoszczy zaczął działać "Sklep społeczny". Każdy weźmie to, czego potrzebuje [zdjęcia]

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Sklep społeczny czyli smart charity po bydgosku. Potrzebujący sami wybiorą sobie taka odzież, jakiej potrzebują.
Sklep społeczny czyli smart charity po bydgosku. Potrzebujący sami wybiorą sobie taka odzież, jakiej potrzebują. Dariusz Bloch
Udostępnij:
"Sklep społeczny" zaczął działalność w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. Uchodźcy sami wybiorą to, czego najbardziej potrzebują.

Zobacz wideo: Tir załadowany po sufit wyjechał z Bydgoszczy do Lwowa

Dzięki bydgoszczanom, wolontariuszom z naszego miasta, w tym pochodzącym z Ukrainy, a także darczyńcom i organizacjom pozarządowym Bydgoskie Centrum Targowo Wystawiennicze zmieniło się w dobrze naoliwioną maszynę do niesienia pomocy. Teraz ta pomoc będzie trafiać dokładnie w oczekiwania tych, którzy jej potrzebują.

Bydgoszcz pomaga w stylu smart charity

Dotąd najwięcej czasu i energii zajmowało wolontariuszom przygotowanie paczek. Cały proces był dość skomplikowany. Osoba szukająca wsparcia musiała przyjechać do BCTW dość wcześnie, by się zarejestrować (jeśli przyjechała późno, nie mogła otrzymać pomocy tego samego dnia - wolontariusze nie byliby w stanie przygotować paczki). Następnie wypełniała formularz w którym określała, czego najbardziej potrzebuje. Ten trafiał do wolontariuszy, którzy na wielkiej hali kompletowali zamówienie. To składać mogło się z odzieży, jedzenia, środków higieny, a także m. in. karmy dla zwierząt. Wszystko zajmowało sporo czasu, nigdy też nie wiadomo było, czy to co przygotowali wolontariusze trafia dokładnie w potrzeby "zamawiającego".

To Cię może też zainteresować

Teraz zmienia się sposób pomocy i będzie wyglądał tak, jak zorganizowano to w niektórych innych miastach - w stylu smart charity. Co to właściwie oznacza?

- Postanowiliśmy wydzielić w BCTW miejsce, w którym Ukraińcy w jeszcze łatwiejszy sposób będą mogli zaopatrzyć się w rzeczy, których potrzebują. W przypadku ubrań czy butów, możliwość swobodnego przejrzenia, przymierzenia i wybór tego, co im odpowiada, wydaje się ważna. Jednocześnie dziękujemy wolontariuszom i darczyńcom – bez Waszego zaangażowania i wsparcia, nie moglibyśmy pomagać – mówi Dorota Glaza, koordynatorka wolontariatu w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym.

Od środy osoba potrzebująca wsparcia sama wejdzie na halę i spośród posegregowanych rozmiarami rzeczy wybierze sobie dokładnie to, czego akurat poszukuje. Będzie też mogła ciuchy przymierzyć, co wykluczy ewentualność, że jakaś odzież zostanie wzięta, ale nie będzie pasować. W punkcie smart charity dostępna będzie także odzież dla dzieci.

- Ze sklepu społecznego, bo tak nazwano przedsięwzięcie, można nieodpłatnie pobrać bieliznę, odzież i buty. Działa od poniedziałku do soboty w godzinach 12-18. Inne dary – środki czystości, artykuły higieniczne, zabawki przekazywane są na dotychczasowych zasadach - podkreśla bydgoski ratusz.

W niedziele BCTW będzie zamknięte

Pomoc - finansowa, rzeczowa i wolontariacka w BCTW jest nadal potrzebna, zmieniają się jednak godziny otwarcia punktu wsparcia w BCTW.

- Miasto w porozumieniu ze społecznikami podjęło decyzję o wprowadzeniu jednego dnia wolnego od pracy w Magazynie Darów. Od teraz obywatele Ukrainy mogą zgłaszać się po wyprawkę pomocową od poniedziałku do soboty, w godz. 12 – 18. Z kolei dary można przywozić od poniedziałku do soboty w godz. 10 – 20. Dziękujemy wolontariuszom za wsparcie w organizacji tego trudnego przedsięwzięcia, które obarczone jest nie tylko wysiłkiem fizycznym, ale także psychicznym. Wasze zaangażowanie i pomoc są nieocenione.

Ratusz przypomina, że do BCTW zgłasza się od 200 do 400 wolontariuszy dziennie oferując swoją pomoc przy zbiórce darów. Do BCTW przyjeżdżają uczniowie, obywatele Ukrainy, pracujący na etacie mieszkańcy. Osobna grupa wolontariuszy od rana do wieczora "przejmuje" uchodźców na Dworcu Głównym PKP, służąc informacjami, ciepłymi napojami i jedzeniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Materiały promocyjne partnera
Więcej informacji na stronie głównej Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie