Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy wybuchła epidemia tyfusu. Pierwszego dnia zmarły 24 osoby [KALENDARIUM BYDGOSKIE na 26 MAJA]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się 26 maja w Bydgoszczy.
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się 26 maja w Bydgoszczy. archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 26 maja. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 26.05 w Bydgoszczy.

1331: podpisano rozejm pomiędzy Zakonem Krzyżackim i Polską. W pokojowym traktacie znalazła się wzmianka o zwrocie przez zakon zagarniętych w trakcie wojny grodów Wyszogród i Bydgoszcz.

1624: w Bydgoszczy nastąpił wybuch epidemii „morowego powietrza”. Trwała ona do stycznia następnego roku i pochłonęła aż 2 tys. ofiar.

1656: miesiąc po zdobyciu przez wojska hetmana Stefana Czarnieckiego Bydgoszczy, kontratak szwedzki pod dowództwem księcia Jana Adolfa sprawił, że Szwedzi ponownie zajęli miasto.

1805: w Bydgoszczy wybuchła epidemia tyfusu. Pierwszego dnia zmarły 24 osoby.

1866: ksiądz Lizak założył w Bydgoszczy Towarzystwo Czeladzi Polsko-Katolickiej. W chwili założenia liczyło ono 40 członków. Działało nieprzerwanie do wybuchu I wojny światowej.

1872: uruchomiona została komunikacja kolejowa na linii Bydgoszcz - Poznań przez Gniezno o długości 152 km.

1916: niemieckie władze wojskowe wydzierżawiły od Zarządu Miasta wykupiony przez niego z rąk prywatnych teren wielkości 120 ha pod przyszłe lotnisko. Były to ziemie po południowej stronie szosy szubińskiej, zwane Biedaszkowo (Muellersdorf).

1920: zarejestrowano Towarzystwo Akcyjne Bydgoskiej Fabryki Zapałek „Promień”. Pierwsza i jedyna w Bydgoszczy wytwórnia zapałek powstała z inicjatywy miejscowych kupców. Rozpoczęła swoją działalność rok później, po wybudowaniu fabryki na Czyżkówku, przy ul. Grunwaldzkiej 5. Zakład zlikwidowany został w 1927 roku po powstaniu państwowego monopolu na produkcję zapałek.

1946: do Bydgoszczy przyjechała słynna polska tenisistka, Jadwiga Jędrzejowska, aby na kortach Gwardii przy ul. Zamoyskiego przygotowywać się do występu na turnieju w Wimbledonie.

1950: funkcję pierwszego po reformie administracyjnej przewodniczącego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy (odpowiednika wojewody bydgoskiego) objął Józef Rakoczy, działacz PZPR, przedwojenny komunista pochodzący z Rypina. Rakoczy funkcję tę sprawował do września 1952, kiedy został attache handlowym w Sofii. Do Bydgoszczy wrócił jeszcze po 1956 roku, kiedy został powołany na I sekretarza KW PZPR.

1958: między filarami mostu ulicy Czerwonej Armii (dziś Marszałka Focha) utknęła barka armatora z ZSRR „Angara”, która przypłynęła do miasta Kanałem Bydgoskim. Ponieważ „przepchnięcie” okazało się niemożliwe, barka musiała zawrócić.

1966: w Bydgoszczy rozpoczął się czterodniowy, mocno nagłośniony propagandowo IX Zjazd Pisarzy Ziem Zachodnich i Północnych z udziałem 150 literatów, delegacji zagranicznych i licznych notabli partyjnych oraz prezesa Związku Literatów Polskich Jarosława Iwaszkiewicza.

1967: w hali Astorii oraz na przyległym placu parkingowym rozpoczął się tygodniowy wielki kiermasz handlowy, stanowiący nowość w Bydgoszczy. Oferowano m.in. towary odzieżowe i obuwie w ramach posezonowej wyprzedaży.

1981: odbyły się pierwsze w historii bydgoskich szkół wyższych otwarte wybory nowego rektora dokonane przez 133 elektorów – w Wyższej Szkole Pedagogicznej. Wybrano doc. dr. hab. Aleksandra Szwedka, kierownika Katedry Filologii Angielskiej. Na stanowisku wytrwał ledwie parę miesięcy – został usunięty po wprowadzeniu stanu wojennego.

1986: w trakcie juwenaliów w nieistniejącej już hali Astorii przy ul. Królowej Jadwigi odbył się kabareton, którego gwiazdą był bardzo popularny wówczas aktor kabaretu „Tey”, Bogdan Smoleń.

1998: w kawiarni „Węgliszek” przy Starym Rynku ze swoim recitalem wystąpił Wojciech Młynarski.

2000: uruchomione zostało nowe ujęcie wody dla Bydgoszczy w lesie Gdańskim, gdzie woda mioceńska pompowana jest z 300-metrowej studni.

2012: w Bydgoszczy zmarł nagle w wieku 52 lat Marek Rona, wszechstronny artysta plastyk, autor rzeźb, tablic pamiątkowych, ilustracji książkowych, medali, masek do Szopki Bydgoskiej, karykatur i rysunków satyrycznych.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera