EXPRESS
Poleca

Ogromny dzik przy ogrodzeniu szkoły w Bydgoszczy

Rozwiń
EXPRESS
Zwiń

Ogromny dzik przy ogrodzeniu szkoły w Bydgoszczy

Niedawno na Osowej Górze dzik zaatakował psa. Teraz pojawił się przy szkole. Rada osiedla będzie prosiła o interwencję

W Bydgoszczy i całym województwie kujawsko-pomorskim ruszyła...

W Bydgoszczy i całym województwie kujawsko-pomorskim ruszyła dziś Mapa Zagrożeń

Piotr Schutta

Aktualizacja:

Express Bydgoski

W Bydgoszczy i całym województwie kujawsko-pomorskim ruszyła dziś Mapa Zagrożeń

©materiały policji

Dzisiaj rano w województwie kujawsko-pomorskim została uruchomiona Krajowa Mapa Zagrożeń. Każdy obywatel może umieścić na niej zdarzenie zagrażające bezpieczeństwu publicznemu. Do wyboru jest dwadzieścia pięć kategorii: od nieprawidłowego parkowania, po spożywanie narkotyków. Zgłaszanie zdarzeń jest anonimowe.
W Bydgoszczy i całym województwie kujawsko-pomorskim ruszyła dziś Mapa Zagrożeń

©materiały policji

Na stronach internetowych każdej jednostki policji w naszym regionie znajduje się zakładka "Krajowa Mapa Zagrożeń" oraz szczegółowa instrukcja postępowania. Klikając na nią możemy rozpocząć procedurę zgłaszania policji zdarzenia, które uznamy za zagrażające bezpieczeństwu. Wybieramy jedno z 25 zdarzeń, zaproponowanych przez twórców aplikacji.

- To ważny dzień. Jesteśmy piątym regionem w kraju, który wdraża to w życie.
Wiążemy z tym wielkie nadzieje. Ten system ma diagnozować, gdzie występują sytuacje niebezpieczne i pokazywać jak mieszkańcy postrzegają zagrożenia - mówił na dzisiejszej konferencji prasowej w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Przejdź do strony Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Krajowa Mapa Zagrożeń jest pomysłem obecnego rządu. Pierwsze sygnały o projekcie pojawiły się na początku tego roku. Od lipca program był wdrażany pilotażowo trzech garnizonach: stołecznym, podlaskim i pomorskim.

- Pilotaż pokazał, że po weryfikacji potwierdzało się co czwarte zgłoszenie. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, przekraczanie niedozwolonej prędkości, nieprawidłowego parkowania i grupowania się małoletnich - powiedział zastępca Komendanta Kujawsko-Pomorskiej Policji ds. prewencji inspektor Mirosław Elszkowski.

Z danego adresu IP komputera można zgłosić tylko jedno zdarzenie na dobę. Każde jest anonimowe i nie wymaga rejestracji na stronie policji. Po wpisaniu zobaczymy je na mapie od razu, ale najpierw w kolorze zielonym. Specjalnie powołani do projektu Mapy Zagrożeń koordynatorzy umieszczeni w komendach i wybranych dużych komisariatach będą mieli dwa dni na podjęcie zgłoszenia od obywatela. Wówczas zmieni ono kolor na żółty. Potem odpowiednie piony policji będą musiały w ciągu najwyżej pięciu dni zweryfikować sygnał od obywatela.

- Jeśli się potwierdzi, ikonka symbolizująca daną kategorię zdarzenia zmieni kolor na czerwony. Jeśli nie, całkowicie zniknie z mapy. Pamiętajmy jednak, że nie jest to narzędzie do zgłaszania nagłych interwencji. Od tego są nadal numery alarmowe 997 i 112 - wyjaśniał Komendant Wojewódzki Kujawsko-Pomorskiej Policji inspektor Paweł Spychała.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo