Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W bydgoskiej Galerii Miejskiej bwa na wystawie Włocławki, czyli ceramika z Włocławskiej Fabryki Fajansu [zdjęcia]

OPRAC.:
Justyna Tota
Justyna Tota
Ponad 200 eksponatów znajduje się na wystawie „Włocławki. Ceramiczne wyroby z Włocławskiej Fabryki Fajansu z lat 1952-91” w Galerii Miejskiej bwa. Danuta Pałys, koordynatorka wystawy, zaprezentowała naszemu fotoreporterowi różnorodność form i wzornictwa ceramicznego asortymentu
Ponad 200 eksponatów znajduje się na wystawie „Włocławki. Ceramiczne wyroby z Włocławskiej Fabryki Fajansu z lat 1952-91” w Galerii Miejskiej bwa. Danuta Pałys, koordynatorka wystawy, zaprezentowała naszemu fotoreporterowi różnorodność form i wzornictwa ceramicznego asortymentu Dariusz Bloch
Ceramiczne talerze, wazony, figurki, świeczniki, a nawet żyrandole i siedziska. Dekoracje zaprojektowane w nowoczesnym stylu Picasso, jak i w kwiecistym stylu ludowym zobaczyć można na wystawie „Włocławki. Ceramiczne wyroby z Włocławskiej Fabryki Fajansu z lat 1952-91”, prezentowanej w Galerii Miejskiej bwa. Ekspozycję od piątku (20.11.) można zwiedzać online, ale miejmy nadzieję, że od nowego roku każdy będzie mógł zobaczyć z bliska wyjątkowej urody eksponaty.

Zobacz wideo:Te bydgoskie firmy na pewno znają wszyscy!

Najnowsza ekspozycja w Galerii Miejskiej bwa pt. „Włocławki. Ceramiczne wyroby z Włocławskiej Fabryki Fajansu z lat 1952-91”, prezentuje nie tylko oryginalne wyroby fajansu włocławskiego z kolekcji Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, ale także przybliża historię fabryki i osoby, które w niej pracowały.

Ponad 200 eksponatów z Włocławskiej Fabryki Fajansu na wystawie w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy

Jak zdradziła nam Danuta Pałys z Galerii Miejskiej bwa, która jest koordynatorką wystawy, odpowiadającą także za aranżację, na ekspozycji w Bydgoszczy prezentowanych jest ponad 200 eksponatów! Jest to przede wszystkim bardzo różnorodny asortyment ceramiczny, oddający bogactwo form: wazony, figurki, lustra, tarcze zegarowe, świeczniki, żyrandole, kosze do owoców, naczynia do przystawek, fragmenty serwisów, patery, talerze do ciast, komplety do palenia - popielnice, bombonierki, naczynia kuchenne, patery autorskie Heleny i Lecha Grześkiewiczów, a także projekty wyrobów fajansowych, tzw. malowanki, plakaty i fotografie. - Znajdziemy też nietypowe obiekty, jak naturalnej wielkości dekoracyjne siedziska z fajansu czy miniaturowe skrzynie kujawskie - podpowiada Danuta Pałys.

Nowoczesne wzornictwo w stylu Picasso

- Fajans z Włocławka kojarzy się często ze stylizowanymi na sposób ludowy dekoracjami kwiatowymi, charakterystycznymi talerzami malowanymi kobaltem, które zdobiły mieszkania w okresie PRL-u. Tymczasem na wystawie „Włocławki. Ceramiczne wyroby z Włocławskiej Fabryki Fajansu z lat 1952-91” znaczącą część stanowią wyroby, zwane Picasso z lat 1953-1965 - wyjaśnia nam Danuta Pałys. - Jest to produkcja fajansu z okresu „odwilży”, formy nowoczesne, związane z działalnością znanych plastyków - projektantów: Elżbiety Piwek-Białoborskiej, Jana Sowińskiego, Wita Płażewskiego czy Antoniego Bisagi. Było to wzornictwo organiczne o formach miękkich, asymetrycznych, nerkowatych.

Powrót do ludowości

Pod koniec lat 60. XX wieku wrócono do wzornictwa w stylu ludowym, ponieważ zmalało zapotrzebowanie na fajans „nowoczesny”. - Z tego okresu na wystawie możemy zobaczyć dużo form użytkowych, spotykanych do dziś w domach: całe wyposażenia kuchni, żyrandole, ceramika dekoracyjna: kwietniki, miski, wazony, popielnice. Fajans ten również projektowali artyści-ceramicy. Autorami wielu form byli dojrzali stażem projektanci: Jan Sowiński, Wit Płażewski, Elżbieta Piwek-Białoborska, Antoni Bisaga - wymienia Danuta Pałys.

Warto dodać, że kiedy Fabryka Fajansu we Włocławku obchodziła 100-lecie istnienia, zorganizowano I Biennale Fajansu Włocławskiego (1973 r.). To cykliczne wydarzenie niewątpliwe przyniosło popularność włocławskiemu fajansowi także poza Polską.

Ekspozycję uzupełniają film z lat 60. XX w., ukazujący fragment cyklu produkcyjnego oraz archiwalne zdjęcia prezentujące przede wszystkim malarki przy pracy.

Włocławski fajans dla zwiedzających w Bydgoszczy do końca stycznia 2021

Wystawa „Włocławki. Ceramiczne wyroby z Włocławskiej Fabryki Fajansu z lat 1952-91”, której kuratorką jest Karolina Bandziak-Kwiatkowska z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, będzie czynna w siedzibie głównej Galerii Miejskiej bwa (ul. Gdańska 20) do 31.01.2021 r. Na razie, ze względu na obowiązujące obostrzenia pandemiczne, wystawę można zwiedzać online - na www.galeriabwa.bydgoszcz.pl, a także pofilu Facebook Galerii Miejskiej bwa.

Tauron Basket Liga. Stelmet Zielona Góra vs AssecoTauron Basket Liga. Stelmet Zielona Góra vs Asseco Gdynia 71:70

Tauron Basket Liga. Stelmet Zielona Góra vs Asseco Gdynia 71:70

Źródło informacji: ze wstępu do katalogu Karolina Bandziak-Kwiatkowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo