Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości Triduum Paschalnego w diecezji bydgoskiej. Znamy zalecenia kurii

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W związku z obostrzeniami od soboty (27 marca) w kościołach przypadać może maksymalnie 1 osoba na 20 metrów kw. przy zachowaniu odstępu minimum 1,5 m. W bydgoskiej bazylice będzie to 175 osób.
W związku z obostrzeniami od soboty (27 marca) w kościołach przypadać może maksymalnie 1 osoba na 20 metrów kw. przy zachowaniu odstępu minimum 1,5 m. W bydgoskiej bazylice będzie to 175 osób. Arkadiusz Wojtasiewicz/Archiwum
Przed nami Niedziela Palmowa, która w Kościele Katolickim rozpoczyna najważniejszy okres w całym roku liturgicznym - Wielki Tydzień. Obchody Triduum Paschalnego i Wielkanoc, podobnie jak przed rokiem, będą inne niż zwykle z uwagi na pandemię. Wiemy, jak będą przebiegały w kościołach diecezji bydgoskiej.

Zobacz wideo: Nowe objawy koronawirusa. To musisz wiedzieć!

Pandemia przyspiesza, stąd od soboty (27 marca) zostają wprowadzone kolejne obostrzenia. W świątyniach maksymalnie 1 osoba będzie mogła przypadać na 20 metrów kw. przy zachowaniu minimum 1,5 m odstępu między osobami.

- I właśnie ta odległość 1,5 m jest ważna do zachowania - podkreśla ks. prałat Grzegorz Nowak, kanclerz Kurii Bydgoskiej. - Proboszczowie i wierni są zobowiązani do przestrzegania limitu i tych odstępów. Można przy wejściu do kościołów ustawić służby wiernych świeckich, które tego przypilnują.

  • Jako kuria nie zalecamy procesji. Jeśli już, to wyłącznie z udziałem celebransa i służby liturgicznej.
  • W Wielki Czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy musi być wyłącznie w skromnej obsadzie. Tu należy zachować szczególną ostrożność. Podobnie jest w przypadku krótkiej adoracji Grobu Pańskiego w Wielki Piątek i Wielką Sobotę - Jeśli nie ma takiej możliwości, to trzeba z nich zrezygnować - mówi ks. prałat Grzegorz Nowak.
  • Kuria Bydgoska zaleca, by święcenie pokarmów miało charakter liturgii domowej, czyli odmówienie modlitwy i pobłogosławienie pokarmów przez głowę rodziny.
  • Dopuszczalne jest święcenie pokarmów na zewnątrz kościoła, ale tylko wtedy, gdy zapewni się odpowiednie odległości i rozdzieli się to w czasie, tak by nie doszło do gromadzenia ludzi - mówi ks. prałat Grzegorz Nowak. - W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego zamiast procesji, kapłan może wyjść przed kościół i pobłogosławić wiernych.

Uroczystości Triduum Paschalnego - sprawdziliśmy w niektórych bydgoskich parafiach, jak to będzie w praktyce

W bazylice do świątyni będzie mogło wejść 175 osób. - W Wielki Piątek adoracja krzyża dla wiernych odbędzie się przed kościołem - mówi ksiądz Sławomir Bar CM, proboszcz Bazyliki Mniejszej pw. św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy i zarazem superior Domu Zgromadzenia Misji. - Krzyż zostanie ogrodzony sznurami. Nie należy go więc ani dotykać, ani całować. Umożliwimy też spowiedź na zewnątrz, wystarczy zgłosić nam to wcześniej. Ponadto w Wielkim Tygodniu od poniedziałku do środy o godz. 19 przed bazyliką organizujemy "Spacer misjonarzy”. Chętni mogą przyjść, by wyspowiadać się lub po prostu porozmawiać.

W bazylice święcenie pokarmów planowane jest na dworze.

- Ustawimy przed świątynią stoły z zachowaniem reżimu sanitarnego. - mówi ks. Sławomir Bar. - W I dzień świąt procesja rezurekcyjna będzie bez udziału wiernych, wewnątrz kościoła. Tylko celebrans i służba liturgiczna, podobnie będzie w Niedzielę Palmową. Przypominam też o możliwości obejrzenia liturgii online na naszym Facebooku. Poza tym w I dzień świąt msze święte odprawimy, co godzinę.

W Wielkim Tygodniu od poniedziałku do środy o godz. 19 przed bazyliką organizujemy “Spacer misjonarzy”. Chętni mogą przyjść, by wyspowiadać się - mówi ksiądz Sławomir Bar CM, proboszcz Bazyliki Mniejszej pw. św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy i zarazem superior Domu Zgromadzenia Misji.

W parafii Bożego Ciała na Szwederowie w nabożeństwach będzie mogło uczestniczyć 45 osób.

- Będziemy tego pilnować - mówi ks. kanonik Ryszard Pruczkowski, proboszcz parafii. - W ub. roku po rezurekcji na zewnątrz odbyło się błogosławieństwo wiernych i teraz też to tak zorganizujemy. Święcenie pokarmów też planujemy na zewnątrz z większą częstotliwością. W Wielki Piątek przed ołtarzem zostanie wystawiony krzyż, ale ucałować może go tylko celebrans.

W parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy placu Piastowskim do kościoła wejść będzie mogło 50-60 osób.

- Zastanawiam się, ale procesji raczej u nas nie będzie, jedynie błogosławieństwo na zewnątrz - mówi ks. Krzysztof Buchholz, proboszcz parafii. - Przejazdu samochodem ulicami i święcenia pokarmów z pojazdu, tak jak w ubiegłym roku, nie planuję. Poświęcimy je na dworze przed kościołem, ale święcenia będą częściej, by nie tworzyć zgromadzeń. Z uroczystości Triduum Paschalnego będą też transmisje online za pośrednictwem naszej strony internetowej.

Przypomnijmy, że uroczystości Triduum Paschalnego nie mają charakteru obowiązkowego. Nieobecność w ich celebracji nie wymaga dyspensy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo