Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UKW został laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2016

Redakcja
Badanie jest ciekawe i pouczające. Można o nim poczytać na stronie GRADYS.EU  i jeszcze się zapisać
Badanie jest ciekawe i pouczające. Można o nim poczytać na stronie GRADYS.EU i jeszcze się zapisać nadesłasne (UKW)
Projekt nazywa się „Gradys”, realizują go naukowcy z UKW, z dr. hab. Pawłem Izdebskim na czele, grupą badaną są seniorzy z lekkim stopniem otępienia i, dla wiarygodności wyników, ci starzejący się w zdrowotnej normie. Cel? Skuteczna stymulacja mózgu.

[break]
Komu wydawałoby się, że w komputerowej rzeczywistości ludzie starsi się nie odnajdą, ten jest w błędzie. Bo też do treningu funkcji poznawczych, który proponują badacze z Instytutu Psychologii UKW w Bydgoszczy, informatyczna wiedza nie jest potrzebna.

Dla orientacji

Badanym bez trudu udaje się wejść w wirtualny świat, wykonywać zadania, jednocześnie kontrolować joystick i gogle. Ćwiczenia bardzo ułatwia fakt, że rzeczywistość wirtualna jest odzwierciedleniem tej realnej. - W znajomym seniorom środowisku proponujemy proste zadania, które mają stymulować funkcje poznawcze: zapamiętywanie, kojarzenie, przewidywanie, orientację w otoczeniu, wykorzystywanie języka - tłumaczy dr hab. Paweł Izdebski, lider projektu, kierownik Zakładu Psychologii Ogólnej i Psychologii Zdrowia Instytutu Psychologii UKW. Szczegółowo o ćwiczeniach mówi uczestnicząca w badaniach dr Ludmiła Zając - Lamparska.

Świat, do którego zapraszamy seniorów jest im bliski, przewidziano kilka miejsc do odwiedzenia. - dr Ludmiła Zając - Lamparska

- Świat, do którego zapraszamy seniorów jest im bliski, przewidziano kilka miejsc do odwiedzenia w scenariuszu tej swego rodzaju gry. Uczestnik badania znajduje się w domu, wykonuje w nim codzienne czynności typu: przygotowanie posiłku, nakrywanie do stołu, pomoc wnukowi w odrabianiu lekcji, uzupełnianie albumu ze zdjęciami. Zapraszamy także do muzeum, na zakupy, do bankomatu, na ruchliwą ulicę. W te zwyczajne życiowe okoliczności i miejsca, wplatamy jednak zadania służące stymulacji funkcji poznawczych - wyjaśnia dr Zając-Lamparska.

Skleić potłuczone

Te zadania to, np. zapamiętywanie listy produktów potrzebnych do przygotowania posiłku, zapamiętywanie numeru telefonu do znajomej osoby, sklejanie stłuczonego naczynia wymagające dopasowania odpowiednich kawałków, a przez to angażujące funkcje wzrokowo-przestrzenne, przetwarzanie skomplikowanej instrukcji obsługi w trakcie uruchamiania ekspresu do kawy, stanowiące ćwiczenie kompetencji językowych.

Badaniom poddało się już 150 osób. Połowę tego grona stanowią seniorzy z lekkim stopniem otępienia (stany cięższe są zdyskwalifikowane ze względu na stopień trudności zadań), drugą grupą są zaś ludzie starzejący się w granicach zdrowotnej normy.

- Kwalifikacja do projektu jest bardzo szczegółowa, samo badanie wstępne zajmuje trzy godziny, dlatego czasem dzielimy je na odcinki, choć nie jest to regułą, ponieważ seniorów zwykle nasze testy wciągają, są ciekawi, w jakiej kondycji jest ich umysł - mówi prof. Izdebski. Dr Lamparska dodaje, że jedyne akcenty irytacji czy zniecierpliwienia pojawiają się wtedy, gdy jakieś zadanie „nie wychodzi” i gdy uczestnik treningu bardzo chce swój wynik poprawić, być jeszcze lepszym... Trening trwa cztery tygodnie, spotkań jest osiem. Wyniki testów prawdopodobnie poznamy pod koniec roku. - Zakończeniem projektu Gradys będzie stworzenie spółki, opracowanie innowacyjnego narzędzia w postaci programu do ćwiczeń symulacyjnych z elementami wirtualnej rzeczywistości, wspomagających funkcje poznawcze osób starzejących się prawidłowo i patologicznie, z przebiegiem choroby otępiennej - mówi profesor Izdebski. Ma nadzieję, że symulatory poprawią jakość życia seniorów, usprawnią zmysły, wzmocnią psychikę, dodadzą pewności siebie. I że ćwiczenia na zaproponowanym sprzęcie wprowadzą u siebie ośrodki rehabilitacji.

Ważne badania

Mózgowe łamigłówki

UKW jest aureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2016 w kategorii uczelnie wyższe (za projekt Gradys).W skład konsorcjum realizującego projekt wchodzą : Instytut Psychologii UKW - dr hab. Paweł Izdebski, prof. nadzw. (kierownik projektu), dr Monika Wiłkość, dr Ludmiła Zając-Lamparska oraz Stowarzyszenie „Nowa Wspólna Droga” ze Swarzędza, Collegium Medicum w Bydgoszczy, Wyższa Szkoły Technologii Informatycznych w Warszawie i firma PB ONLINE Sp. z o.o., która przygotuje oprogramowanie GRADYS do komercjalizacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!