Trzy karne minuty Tomasza Sikory

ob
Francuz Raphael Poiree wygrał we wtorek we włoskiej Anterselvie bieg na 20 km biathlonowych mistrzostw świata. Tomasz Sikora (Dynamit Chorzów) zajął 21. miejsce.

Srebrny medal wywalczył Niemiec Michael Greis, a brązowy Czech Michal Slesingr. Norwegowi Frode Andresenowi do trzeciego miejsca zabrakło zaledwie 1,9 s. Jego rodak Ole Einar Bjoerndalen, najbardziej utytułowany biathlonista wszech czasów, który w Anterselvie zdobył już dwa tytuły mistrzowskie, zaliczył aż sześć minut karnych i nie liczył się w ostatecznej klasyfikacji. Sikora po bardzo dobrym pierwszym strzelaniu popełnił dwa błędy w trakcie drugiej próby. Mistrz świata z 1995 (też w Anterselvie) i srebrny medalista MŚ 2004 na tym samym dystansie, spudłował jeszcze raz podczas ostatniej wizyty na strzelnicy. Z trzema karnymi minutami nie mógł liczyć na dobry wynik.

<!** reklama left>Pozostali Polacy spisali się tradycyjnie słabo. Wiesław Ziemianin co prawda zaliczył tylko jedną minutę karną, ale jego bieg pozostawiał wiele do życzenia i skończyło się na 66. miejscu. Lepszy od niego był Krzysztof Pływaczyk - 61. pozycja, pomimo że trzykrotnie nie wcelował w tarczę. Mirosław Kobus z czterema pudłami ukończył zawody na 76. pozycji.

Poiree drugiego na mecie Greisa - trzykrotnego mistrza olimpijskiego z Turynu i wicelidera PŚ - wyprzedził o 26,8 s, a Slesingra o 37,4 s. Obaj zaliczyli po dwa „pudła”. Postawa Czecha na tych mistrzostwach jest sporym zaskoczeniem. Wcześniej nie zanotował większych sukcesów, tymczasem już na otwarcie czempionatu, w sobotę sięgnął po srebrny medal w sprincie.

Dziś w Anterselvie rywalizować będą kobiety na dystansie 15 km. Początek o godz 14.15.