Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzeba na kimś postawić krzyżyk

Przemysław Przybylski
Aż cztery rodzaje kart do głosowania, w różnych kolorach i rozmiarach, otrzymamy podczas tegorocznych wyborów.

Aż cztery rodzaje kart do głosowania, w różnych kolorach i rozmiarach, otrzymamy podczas tegorocznych wyborów.

Mieszkańcy Bydgoszczy, Grudziądza, Torunia i Włocławka dostaną tylko trzy. Lokale wyborcze będą czynne w godzinach 6-20.

<!** reklama left>Na białej karcie umieszczone będą listy kandydatów do rad gmin i miast. Na żółtej znajdą się kandydaci do rad powiatów, a na niebieskiej do sejmików województw. Karta różowa zawierać będzie nazwiska kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta. Głosujemy stawiając znak „x” w kratce, postawienie innego znaku będzie znaczyło, że głos jest nieważny.

Wybory większościowe

W gminach do 20 tys. mieszkańców wybory są większościowe. Radnymi zostaną kandydaci, którzy uzyskają najwięcej głosów. Wyborcy mogą postawić znak „x” obok nazwisk najwyżej tylu kandydatów, ilu radnych jest wybieranych w danym okręgu wyborczym. Na karcie będzie taka informacja. Można też oddać głos na mniej osób. Głosować można na różne listy wyborcze. Głos będzie nieważny, jeżeli wyborca zagłosuje na większą liczbę lub nie odda głosu na nikogo. Będzie nieważny również wtedy, gdy ktoś zagłosuje na kandydata, który został skreślony z listy.

W gminach powyżej 20 tys. mieszkańców i w miastach na prawach powiatu głosuje się tylko na jednego kandydata do rady z jednej listy. Tak samo oddajemy głos na radnych powiatowych i wojewódzkich.

Tylko znak „X”

Jeśli w głosowaniu na radnych gminy liczącej powyżej 20 tys. mieszkańców, radnych powiatowych i wojewódzkich wyborca postawi znak „x” obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów z tej samej listy, głos będzie ważny i traktowany jako oddany na tego kandydata, który ma wyższe miejsce na liście. Głos będzie ważny pod warunkiem, jeśli żaden ze znaków „x” i żadna z kratek nie zostaną zamazane. Natomiast będzie nieważny, jeżeli znak „x” znajdzie się obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów z różnych list, gdy wyborca nie zagłosuje na nikogo albo zagłosuje na kandydata skreślonego z listy.

W Bydgoszczy, Grudziądzu, Toruniu i Włocławku nie są wybierani radni powiatowi, bo miasta mają status powiatów grodzkich.

Włodarze miast i gmin

Przy kandydatach na wójta, burmistrza, prezydenta będzie nazwa lub skrót komitetu wyborczego. Głosujemy stawiając znak „x” w kratce przy nazwisku. Jeżeli zagłosujemy na dwóch kandydatów, albo nie zagłosuje na żadnego, głos będzie nieważny. Jeżeli nikt nie otrzyma ponad połowy ważnie oddanych głosów, 26 listopada odbędzie się druga tura wyborów z udziałem dwójki kandydatów, którzy uzyskali największe poparcie.

W gminie, gdzie zgłoszono tylko jednego kandydata, na karcie będzie jego nazwisko i dwie kratki ze słowami „Tak” lub „Nie”. Znak „x” stawiamy w jednej z nich udzielając lub nie poparcia. Jeśli jacyś kandydaci zostali skreśleni z list, już po wydrukowaniu kart do głosowania, ich nazwiska tam pozostaną, ale informacja o tym będzie wywieszona w lokalu wyborczym. Obwodowa komisja ma też obowiązek informować o zmianach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!