Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa XXII Bydgoski Festiwal Operowy [PROGRAM]

Justyna Tota
Justyna Tota
Po nigdy w Polsce nie wystawianą operę Siergieja Prokofiewa „Miłość do trzech pomarańczy” z sukcesem sięgnęła w zeszłym roku  Opera Krakowska, w której gościnnie występują także soliści Opery Nova. Spektakl na BFO zobaczymy we wtorek (28.04.)
Po nigdy w Polsce nie wystawianą operę Siergieja Prokofiewa „Miłość do trzech pomarańczy” z sukcesem sięgnęła w zeszłym roku Opera Krakowska, w której gościnnie występują także soliści Opery Nova. Spektakl na BFO zobaczymy we wtorek (28.04.) Materiały promujące BFO 2015
Na dużej scenie Opery Nova zobaczymy siedem tytułów, w tym bydgoską premierę i nie oglądaną w Polsce od 55 lat słowacką „Krutniawę”. A komu opery będzie mało, może podziwiać balet klasyczny i współczesny, młodych wykonawców i realizację DVD z MET, wystawę grafik oraz nową rzeźbę.

Scenografia do „Potępienia Fausta” Hectora Berlioza jest jedną z największych oraz najcięższych (bagatela 24 tony!) w historii spektakli Opery Nova. To właśnie sobotnia i niedzielna premiera legendy dramatycznej Berlioza, wyreżyserowana przez Macieja Prusa i pierwszy raz wystawiana przez bydgoską operę, otworzy XXII Bydgoski Festiwal Operowy.

Wśród przedstawianych w tym roku spektakli, obok hitów takich jak „Otello” Verdiego czy „Don Kichot” Minkusa, będą też „unikaty”. Warto tu wskazać chociażby słowacką „Krutniawę” (ze słowackiego: wir, zawierucha), której zapowiedź na BFO 2015 zelektryzowała środowisko muzyczne. - Ta słowacka opera narodowa jest w Polsce praktycznie nieznana, była bowiem wykonywana tu tylko w latach 50. ubiegłego wieku. Zgłosiły się do nas nawet osoby, które widziały „Krutniawę” ponad pół wieku temu i chcą ją ponownie zobaczyć na naszym festiwalu - mówi Ewa Chałat z Opery Nova.

Interesująco zapowiada się „Cyberiada” Krzysztofa Meyera, czyli fantastyczna opera komiczna na podstawie cyklu opowiadań Stanisława Lema. Tu, oprócz solistów, chóru i Orkiestry Teatru Wielkiego w Poznaniu, na scenie zobaczymy też akrobatów. Będą także goście z dalekich Chin - Suzhou Ballet Theatre na zakończenie festiwalu dwukrotnie zatańczy „Carmen” do muzyki Rodiona Szczedrina wg Bizeta.

BFO (mające zwykle ponad 6 tysięcy widzów!) to nie tylko spektakle na dużej sali. Od 8 lat w sali kameralnej odbywa się Operowe Forum Młodych, które nabrało wymiaru międzynarodowego. Tym razem swe spektakle pokażą studenci akademii muzycznych z Bydgoszczy, Katowic i Gdańska oraz goście z Ostrawy. Będzie też kino operowe - 2 maja o godz. 18 projekcja DVD „Thais” Julesa Masseneta, zrealizowanej w Metropolitan Opera.

Zaś we foyer na grafikach Joanny Tumiłowicz będzie obecny panteon polskich i współczesnych kompozytorów. Stanie też rzeźba „Harnasie” Stanisława Horno-Popławskiego (przez kilka lat mieszkającego w Bydgoszczy), której tytuł nawiązuje do baletu Karola Szymanowskiego.

Na większość spektakli BFO są jeszcze bilety (brak na „Otello”), w kasie Opery Nova (nieczynnej 1 maja) będą też sprzedawane wejściówki (40 zł).

Kiedy? Gdzie? Za ile?

25.04. (sob.) - 10.05. (ndz.) - Bydgoski Festiwal Operowy. Spektakle o g. 19. Uwaga balet „Don Kichot” o g. 18. Bilety: 60, 90 i 140 zł, wejściówki (miejsca stojące) 40 zł.

Operowe Forum Młodych - spektakle akademii muzycznych, g. 18: 27.04., 29.04., 5.05., 7.05., g. 16: 9.05.projekcja DVD: 2.05. g. 18. - bezpłatne bilety.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!