Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tranzyt Merkurego [11.11.2019]. Kiedy i jak obserwować to zjawisko? Planeta przejdzie na tle tarczy Słońca

sier
Po lewej Merkury na zdjęciu wykonanym przez sondę Messenger. Po prawej tranzyt Merkurego w maju 2016 roku
Po lewej Merkury na zdjęciu wykonanym przez sondę Messenger. Po prawej tranzyt Merkurego w maju 2016 roku NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Arizona State University/Carnegie Institution of Washington; Elijah Mathews/Wikipedia (CC BY-SA 4.0)
Przed nami jedno z najważniejszych astronomicznych wydarzeń 2019 roku - tranzyt Merkurego. Przejście najmniejszej planety Układu Słonecznego, na tle tarczy Słońca będzie można oglądać, jeśli pogoda pozwoli, w poniedziałek 11 listopada. O której godzinie obserwować i jak robić to bezpiecznie?

Oglądaj relację na żywo:

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Zanim zaczniecie czytać dalej, najważniejsza uwaga. Nie wolno obserwować Słońca przez niezabezpieczone lornetki, lunety, teleskopy, bo uszkodzicie sobie wzrok, lub go stracicie. Jeśli chcecie w ten sposób obserwować Słońce należy wyposażyć się w odpowiednio przeznaczony do tego filtr!

Tranzyt Merkurego w maju 2016 roku
Tranzyt Merkurego w maju 2016 roku Elijah Mathews/Wikipedia (CC BY-SA 4.0)

Tranzyt Merkurego

Z tranzytem Merkurego mamy do czynienia, gdy planeta znajduje się między Ziemią i Słońcem i jest widoczna na tle tarczy słonecznej. Tranzyty Merkurego są znacznie częstsze niż tranzyty Wenus – zdarzają się średnio jedenaście razy w ciągu stulecia. Ostatni miał miejsce w 2016 roku, ale na następny trzeba będzie trochę poczekać - wydarzy się dopiero w 2032 roku.

POLECAMY:

W piątek, 27 lipca 2018, mogliśmy podziwiać zaćmienie Księżyca - najdłuższe w tym stuleciu. Dodatkowo bardzo blisko Księżyca na niebie pojawił się Mars. Czerwona Planeta świeciła wyjątkowo jasno, bo dokładnie 27 lipca znalazła się w wielkiej opozycji (bardzo blisko Ziemi, nieco ponad 57 mln km).Początkową fazę zaćmienia, którą obserwowaliśmy w Tuszynach pod Koronowem, zepsuły chmury. Kiedy Księżyc znajdował się jeszcze w cieniu Ziemi, chmury odsłoniły jednak piękne zjawisko. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć Księżyca i Marsa zrobionych w trakcie i już po zaćmieniu.

Zaćmienie Księżyca przy asyście Marsa [lipiec 2018, zdjęcia]

Tranzyt Merkurego 2019 - kiedy i o której godzinie?

Początek tranzytu rozpocznie się w poniedziałek, 11 listopada, o godzinie o godz. 12:35 UTC (czyli o godzinie 13.25 polskiego czasu). Wówczas nastąpi tzw pierwszy kontakt, czyli zetknięcie krawędzi tarczki Merkurego z krawędzią tarczy słonecznej. Jak zwraca uwagę Polski AstroBloger, czasy kontaktów w poszczególnych zakątkach Polski będą się nieznacznie różnić o plus minus kilka minut względem strefy UT. Z terenu Polski nie będziemy mogli obejrzeć całego tranzytu, ponieważ Słońce zdąży zajść (zachód w Bydgoszczy o 15.59). Czasu na obserwację jednak jak najbardziej wystarcz. Pod warunkiem, że pozwolą na to warunki atmosferyczne... A pogoda w listopadzie do słonecznych nie należy.

Prognozę zachmurzenia można sprawdzić na mapie portalu windy.com (odśwież stronę, jeśli mapa się nie wyświetla, lub przejdź bezpośrednio do serwisu).

Obserwuj bezpiecznie

Tranzyt Merkurego można obserwować metodą projekcyjną (rzutujemy obraz na białe tło) albo przy użyciu filtra. Więcej na ten temat możecie przeczytać POD TYM LINKIEM

Więcej o samym zjawisku na stronie polskiastrobloger.pl.

Warto wiedzieć:

  • Pierwszym obserwatorem przejścia Merkurego przed tarczą Słońca był francuski astronom Pierre Gassendi, który prześledził przebieg zjawiska w 1631. W Polsce po raz pierwszy dokonał podobnej obserwacji i dokładnie ją opisał Jan Heweliusz w 1661. Obserwacja ta była trzecią w historii astronomii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo