Tragedia przy ul. Szubińskiej. Pod dziećmi załamał się lód...

Tragedia przy ul. Szubińskiej. Pod dziećmi załamał się lód [Kalendarium bydgoskie, 6 stycznia]

Krzysztof Błażejewski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Tragedia przy ul. Szubińskiej. Pod dziećmi załamał się lód [Kalendarium bydgoskie, 6 stycznia]

©Pixabay

Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 6 stycznia.
Tragedia przy ul. Szubińskiej. Pod dziećmi załamał się lód [Kalendarium bydgoskie, 6 stycznia]

©Pixabay

6 stycznia 1454 roku starosta bydgoski, Mikołaj Szarlejski, wysłał swojego medyka i dworzanina Jakuba Żyda do wielkiego mistrza krzyżackiego Ludwiga von Erlichshausena z negatywną odpowiedzią na propozycję poparcia Zakonu w czasie jego sporu ze Związkiem Pruskim.

6 stycznia 1835 roku hrabia Franciszek Czapski ofiarował miastu Bydgoszczy sumę 600 talarów wraz ze swoim domem na obecnym narożniku ul. Mostowej i Starego Rynku na budowę domu sierot.

6 stycznia 1836 roku miała miejsce publiczna licytacja ksiąg z biblioteki i innych przedmiotów pochodzących z żeńskiego kościoła Klarysek po kasacie zakonu w 1835 roku. W ten sposób rozproszony został jeden z najstarszych bydgoskich księgozbiorów.

6 stycznia 1886 roku prezydent regencji bydgoskiej Christoph Tiedemann opublikował memoriał, w którym postulował złamanie przewagi społeczeństwa polskiego w zaborze pruskim przez liczebne i ekonomiczne wzmocnienie żywiołu niemieckiego.

6 stycznia 1919 roku po zdobyciu przez powstańców wielkopolskich Poznania, niemieckie władze rejencji poznańskiej przeniosły się do Bydgoszczy.

Zobacz również:
Zima przełomu lat 1978/1979 była wyjątkowo śnieżna. Od godzin nocnych z 29 na 30 grudnia rozpoczął się napływ mroźnej masy powietrza z północy, co spowodowało,

Tego Sylwestra zapamiętali wszyscy. Zima stulecia 1978/79 r. [ZDJĘCIA]

20

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe: Ponad 180 tysięcy fotografii z NAC (www.nac.gov.pl) Następne6 stycznia 1924 roku nastąpiło otwarcie w Bydgoszczy tzw. uniwersytetu powszechnego, cyklu wykładów niedzielnych popularyzujących wiedzę na różnym poziomie, skierowanych do różnych odbiorców. Rektorem kursów został dr Kazimierz Łuczewski, a wykład inauguracyjny „O istocie kultury polskiej” wygłosił znany literat Adam Grzymała-Siedlecki.

6 stycznia 1927 roku po raz pierwszy odbyło się organizowane od tego dnia corocznie przez środowisko religijne prawosławnych w Bydgoszczy poświęcenie wody, tzw. Jordan Prawosławny. Obrzędy zakończyły się procesją ulicami Bydgoszczy od cerkwi pw. św. Mikołaja przy ul. Petersona 4 (obecnie ul. Obrońców Bydgoszczy) do brzegów Brdy; w uroczystości uczestniczyła orkiestra 62 pułku piechoty, a przyglądała się im liczna rzesza polskich mieszkańców miasta.

6 stycznia 1949 roku do tragicznego zdarzenia doszło na gliniankach przy ul. Szubińskiej (dziś stoi tam „Castorama”). Lód załamał się pod dwójką ślizgających się tam dzieci, 10-letnim Antosiem i 8-letnią Teresą, mieszkańcami ul. Lubelskiej. Obydwoje utonęli.

6 stycznia 1951 roku uroczyście otwarte zostało osiedlowe kino na Okolu, „Mir” przy ul. Grunwaldzkiej, dziewiąty w tym czasie przybytek kinowej muzy w Bydgoszczy. Pierwszym wyświetlanym filmem była komedia ZSRR o życiu kozaków na Kubaniu „Wesoły jarmark”.

6 stycznia 1965 roku na konferencję sprawozdawczo-wyborczą Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Pomorskim Okręgu Wojskowym do Bydgoszczy przybył minister obrony narodowej, marszałek Polski, Marian Spychalski.

6 stycznia 1982 roku po przerwie związanej z wprowadzeniem stanu wojennego, swoją działalność wznowiły w Bydgoszczy niektóre organizacje jak WOPR, TKKF, Automobilklub Bydgoski.

6 stycznia 1985 roku nad ranem temperatura powietrza w Bydgoszczy spadła do minus 25 stopni. Sparaliżowana została komunikacja, pękały szyny i rury z ciepłą wodą.

6 stycznia 1989 roku na nabrzeżu Węgierskim Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni odbyła się uroczystość nadania nowemu frachtowcowi Polskich Linii Oceanicznych imienia „Bydgoszcz”. Matką chrzestną statku została dyrektorka Pałacu Młodzieży, Dorota Kempka.

6 stycznia 1993 roku opady mżawki spadającej na wychłodzony po mrozach grunt spowodowały paraliż miasta. Zamarł ruch, stanęła po serii stłuczek całkowicie komunikacja autobusowa, gdyż mimo pracy piaskarek ulice przypominały lodowiska, po których nie sposób było się poruszać. Jeździły tylko tramwaje. W ciągu dnia do pogotowia ratunkowego trafiło ponad 100 bydgoszczan ze złamaniami kończyn.

6 stycznia 1995 roku ok. godz. 3 nad ranem na oblodzonej jezdni na Zbożowym Rynku w poślizg wpadł tir przewożący 20 ton herbaty do Środy Wlkp. i przewrócił się na bok, blokując jezdnię. Znajdujący się w dyspozycji bydgoskiej straży pożarnej dźwig okazał się za słaby, by podnieść naczepę. Uporano się z tym dopiero po 6 godzinach dzięki dźwigom z Maszbudu.

6 stycznia 2004 roku w Ciechocinku w wieku 88 lat zmarł były redaktor naczelny Ilustrowanego Kuriera Polskiego, któremu szefował przez 33 lata, Witold Lassota. W czasie wojny był adiutantem dowódcy 30. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, po wojnie został zesłany na Syberię, a następnie po powrocie został cenzorem w Toruniu. W PRL zrobił karierę polityczną, był wiceprzewodniczącym CK SD, wieloletnim posłem, przewodniczącym sejmowej Komisji Kultury i wiceprzewodniczącym Trybunału Stanu.

6 stycznia 2014 roku ulicami Bydgoszczy po raz pierwszy przeszedł orszak Trzech Króli, który wyruszył z kościoła pw. Św. Trójcy. Główną atrakcją pochodu był udział w nim żywego wielbłąda.

6 stycznia 2018 roku otwarto dla bydgoszczan nowe sztuczne lodowisko „Torbyd” z widownią na 300 osób zlokalizowane nad Brdą opodal hali „Łuczniczka”.11 lat na krótkim filmie. Tak "rośnie" cmentarz przy Wiślanej w Bydgoszczy


Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej
Tędy lepiej nie chodzić po zmroku w Bydgoszczy [zdjęcia]

Tędy lepiej nie chodzić po zmroku w Bydgoszczy [zdjęcia]

Moc prezentów w prenumeracie porannej Expressu!

Moc prezentów w prenumeracie porannej Expressu!

Śluby znanych osób w Bydgoszczy i regionie. Pamiętacie? [zdjęcia]

Śluby znanych osób w Bydgoszczy i regionie. Pamiętacie? [zdjęcia]