MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toksyczny pierwiastek w Bałtyku. To najbardziej szkodliwy metal ciężki. Zagraża nam w wodzie, a także w morskich rybach

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ryby z Bałtyku od lat są zanieczyszczone metalami ciężkimi, lecz dopiero teraz znamy kolejne zagrożenie z tego morza. Najbardziej toksyczny metal ciężki występuje dobrze rozpuszcza się w wodzie i łatwo trafia ryb. Nasze morze to największy obszar skażenia na Ziemi!

Spis treści

Toksyczny metal ciężki w Morzu Bałtyckim

Morze Bałtyckie to największy na Ziemi obszar niedotlenienia wywołanego działalnością człowieka. W zalegających dno osadach siarczkowych naukowcy wykryli niepokojącą obecność talu. To metal ciężki, który poważnie zagraża naszemu zdrowiu.

Morze Bałtyckie jest silnie zanieczyszczone, a jednym z zagrożeń jest tal
Morze Bałtyckie jest silnie zanieczyszczone, a jednym z zagrożeń jest tal shaiith/123RF

Jak wskazuje badanie przeprowadzone przez Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI) i opisane w „Environmental Science & Technology”, aż 20-60 procent talu w Bałtyku to skutek działalności człowieka.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Chociaż poziom pierwiastka wciąż jest stosunkowo niski, należy pamiętać, że jest on uznawany za najbardziej toksyczny metal dla ssaków. Według badaczy zbierał się tam przez ponad 80 lat, a jego poziom może wzrosnąć. W morzu odkryli przy tym więcej izotopu 205Tl niż się spodziewali, co właśnie uznali za niepokojące.

Dokładne źródła tego skażenia są nieznane, ale wskazuje się na produkcję cementu w regionie, choć inne możliwe przyczyny to także spalanie węgla oraz prażenie pirytu, czyli siarczku żelaza, w produkcji kwasu siarkowego.

– Dla mnie najważniejszym aspektem badania jest to, że zasadniczo odkryliśmy, iż duże części, jeśli nie większość Morza Bałtyckiego, są skażone toksycznym metalem talem powstałym wskutek działalności człowieka w okolicach zbiornika – powiedział Sune Nielsen, współautor pracy i adiunkt na Wydziale Geologii i Geofizyki WHOI. – O ile mi wiadomo, stanowi to najbardziej rozległy geograficznie obszar skażenia talem, jaki kiedykolwiek został udokumentowany. Od dawna wiadomo, że Morze Bałtyckie zostało silnie dotknięte działalnością antropogeniczną, szczególnie poprzez coraz trwalszą utratę tlenu, która w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat doprowadziła do dużych strat w sektorze rybołówstwa.

Pierwiastek występuje w naturze m.in. jako domieszka rud siarczkowych innych pierwiastków. Przemysłowo stosowany jest np. w szkle optycznym czy w amalgamacie do termometrów rtęciowych do niskich temperatur.

Jak działa tal na organizm człowieka?

Tal (Tl) to rzadki, ale szeroki rozpowszechniony pierwiastek o większej toksyczności dla człowieka niż rtęć, kadm, ołów, miedź i cynk. Od czasu odkrycia talu z 1861 roki powiązano go z dużą liczbą zatruć – przypadkowych, zawodowych, celowych i terapeutycznych.

Wchłanianie talu w organizmie następuje przez skórę i błony śluzowe, w tym układu pokarmowego. Kumuluje się w organizmie, a największe stężenie występuje w kościach, rdzeniu nerek i ośrodkowym układzie nerwowym.

W ciele tal wiąże się z zawierającymi siarkę elementami białek oraz błonami mitochondriów, przez co hamuje szereg reakcji enzymatycznych, zaburzając oddychanie komórkowe, przemiany metaboliczne i funkcjonowanie najważniejszego wewnętrznego antyoksydantu, glutationu. Wpływa negatywnie na gospodarkę witaminą B2, potasu i wapnia, może wywoływać też wiele niepoznanych jeszcze skutków w organizmie.

Tal dobrze rozpuszcza się w wodzie i właśnie tą drogą rozprzestrzenia się w środowisku. Może gromadzić się w glebach i trafiać do żywności, natomiast ze zbiorników wodnych trafia do żyjących tam organizmów, czyli m.in. ryb.

Skażenie ryb bałtyckich metalami ciężkimi to fakt znany od dekad. Obecnie poziomy te wzrosły, w wodzie są zanieczyszczenia organiczne i mikroplastiki. Oprócz toksycznych metali, takich jak kadm, ołów i rtęć, w wodzie występują także dioksyny i polichlorowane bifenyle, jak również pestycydy chloroorganiczne. Po ryby z naszego morza warto więc sięgać jedynie sporadycznie.

Źródła:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Toksyczny pierwiastek w Bałtyku. To najbardziej szkodliwy metal ciężki. Zagraża nam w wodzie, a także w morskich rybach - Strona Zdrowia

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski