„To jest to”, czyli piosenki z teatru w kobiecym wydaniu...

„To jest to”, czyli piosenki z teatru w kobiecym wydaniu piątej edycji konkursu Melpomena

Justyna Tota

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Ubiegłoroczna laureatka konkursu Kamila Lewicka, która zasiądzie w jury V edycji Melpomeny, wystąpi z recitalem na finałowej gali w niedzielę w Teatrze
1/4
przejdź do galerii

Ubiegłoroczna laureatka konkursu Kamila Lewicka, która zasiądzie w jury V edycji Melpomeny, wystąpi z recitalem na finałowej gali w niedzielę w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Początek koncertu o godz. 17 ©Dariusz Bloch

W sobotnie południe (24 XI) rozpoczną się przesłuchania finalistek (tak się złożyło, że zakwalifikowały się same dziewczyny!), a dzień później w Teatrze Polskim odbędzie się koncert gości i laureatek V Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Aktorskiej Melpomena w Bydgoszczy. Scena teatralna jako miejsce finałowej gali nie jest przypadkiem, bo tegoroczna edycja konkursu odbywa się pod hasłem: „To jest to”, czyli piosenki z teatru w interpretacji młodego pokolenia.
Wśród nadesłanych na tegoroczny konkurs zgłoszeń wybrano szczęśliwą dziesiątkę, która została zaproszona na przesłuchania.
- Najmłodsza zakwalifikowana uczestniczka to 14-letnia Ada z klasy 8 w Szkole Podstawowej nr 35 w Bydgoszczy. Piąta edycja Melpomeny jest typowo kobieca, ponieważ wszyscy finaliści to finalistki. Są to osoby z Bydgoszczy i okolic, dalszych części województwa, ale także z Wielkopolski, a nawet Białegostoku - zdradziła nam Dorota Jasieniecka, koordynatorka Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Aktorskiej Melpomena, organizowanego przez Stowarzyszenie Teatralne „Juvenkracja” i ZSO nr 3 w Bydgoszczy.

Choć konkurs od samego początku popularyzuje wymagający gatunek, jakim jest piosenka aktorska, to można jednak powiedzieć, że co roku Melpomena (konkurs po pierwszych dwóch latach z wymiaru bydgoskiego rozrósł się w ogólnopolski) ma różne oblicza.
Za pierwszym razem nawiązywano do repertuaru kabaretu Starszych Panów, w kolejnych edycjach młodzi prezentowali wybrane przez siebie piosenki: Agnieszki Osieckiej, Julian Tuwim, Konstanty Ildefons Gałczyński i Grzegorz Ciechowski, a w ubiegłym roku Wojciecha Młynarskiego.W tym roku konkursowi patronują piosenki z teatru na czele z utworem „To jest to”, wykonywanym przez Krystynę Jandę. Dlaczego?
- Piosenka aktorska, która jest bardzo trudną formą sceniczną (liczy się tu zarówno interpretacja muzyczna, jak i tekst), w teatrze jest wykorzystywana w każdy możliwy sposób. „To jest to” - piosenka wykonywana przez Jandę (zresztą nie ukrywam, że jedną z moich ulubionych współczesnych interpretatorek) pojawiła się jednak znienacka. Ale gdy ją usłyszałam przy okazji rozmyślania nad tematyką V edycji, w myśli powiedziałam: TAK. To jest to! Poza tym, piosenka „z teatru” łączy ze sobą i Młynarskiego, i Osiecką, i KSP, i wielu innych doskonałych tekściarzy i kompozytorów - przyznaje Dorota Jasieniecka.

Jakie utwory przygotowali finaliści, o tym można przekonać się osobiście podczas przesłuchań w sobotę (24 XI) w godz. 12-15 w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej WSG (ul. Królowej Jadwigi 14), wstęp wolny. Natomiast w niedzielę (25 XI) w Teatrze Polskim (al. Mickiewicza 2) o godz. 17.00 zaplanowana jest gala z koncertem laureatek i recitalem Kamili Lewickiej - laureatki ubiegłorocznej edycji Melpomena, która w tym roku zasiądzie w jury konkursu. Co przygotowuje dla publiczności Kamila Lewicka?

- Zza kulis mogę powiedzieć o recitalu Pani Kamili, że będzie to niezwykła prezentacja umiejętności wokalnych, scenicznych, interpretacyjnych w przepięknych utworach, ale nie zdradzając szczegółów, Pani Kamila z pewnością „zagra siebie” - dodaje Dorota Jasieniecka.

Bezpłatne wejściówki na galę finałową można zarezerwować pod adresem mailowym: konkurspiosenkiaktorskiej@gmail.com. Po wyczerpaniu puli darmowych wejściówek bilety (10 zł) można nabyć w APK podczas sobotnich przesłuchań w godz. 12-15 i w Teatrze Polskim w godz. 11-17 w dniu koncertu.


Aktualizacja:

Wyniki piątej edycji konkursu Melpomena


Marcelina Bociek wyśpiewała sobie jedno z dwóch równorzędnych I miejsc, a także Nagrodę Stowarzyszenia Teatralnego Juvenkracja za interpretację aktorską Dariusz Bloch

Jury przyznało dwa równorzędne I miejsca Marcelinie Bociek oraz Annie Szutkiewicz.
Trzecie miejsce zajęła Klaudia Groth. Wyróżnienie dla Adrianny Wierzbińskiej.

Przyznano także nagrody specjalne:
  • Nagrodę Stowarzyszenia Teatralnego Juvenkracja za interpretację aktorską otrzymała Marcelina Bociek
  • 8 godzin w studio nagrań ufundowane przez WSG - Anna Szutkiewicz

Wszystkim laureatkom gratulujemy!


Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo