Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To jedyny w regionie bank, do którego „wpłacają” mamy, a z którego „wypłacają” dzieci

Redakcja
Logo Banku Mleka Kobiecego
Logo Banku Mleka Kobiecego
Najmłodszy klient Banku Mleka Kobiecego w Toruniu urodził się w około 25. tygodniu ciąży. Dar z BMK był dla niego bezcenny. Wkrótce mleko zbierane będzie także w Bydgoszczy, w „ Bizielu”.

[break]
BMK działa przy Szpitalu Wojewódzkim na Bielanach w Toruniu. Zbiera, magazynuje i dzieli się mlekiem kobiecym od dwóch lat. Po pierwszym roku placówka pomogła 155 noworodkom, a 36 honorowych dawczyń oddało w sumie 252 litry mleka. Jest coraz lepiej. Po dwóch latach statystyka wzrosła do ok. 70 mam dzielących się pokarmem z dziećmi, których jest aż 450. A bank zbiera laury, ostatnio dostał I nagrodę na X Międzynarodowym Sympozjum na temat karmienia piersią i laktacji w Warszawie za badania naukowe nad wartością odżywczą mleka mam długokarmiących. I dawczynię, i jej mleko bardzo wnikliwie się tam bada. Toruń, jako jedyny bank w Polsce, podsiada analizator składu mleka kobiecego. Dzięki temu urządzeniu wykonano już ponad 2,5 tys. analiz wartości odżywczej próbek pokarmu.

- Każde mleko jest oznaczane pod względem składu, chodzi o tłuszcz, białko, a także węglowodany. Po pasteryzacji pokarm traci ok. 5 -10 procent wartości, ale i tak wciąż jest lepszy od sztucznego mleka - zapewnia kierownik BMK w Toruniu, dr n. med. biotechnolog Elena Sinkiewicz-Darol. - Przewód pokarmowy wcześniaka bardzo źle reaguje na sztuczną mieszankę. Badania wykazały, że taki pokarm zalega w jego żołądku. Jedynie mleko matki i mleko od innych mam zapewnia szybkie przybieranie na wadze wcześniaka.

BMK w Toruniu intensywnie współpracuje m.in. ze szpitalem dziecięcym w Toruniu, z „Bizielem” w Bydgoszczy, z Grudziądzem, z Łodzią. Niedawno toruński szpital zarezerwował tylko dla jednego pacjenta zapas dwóch i pół litra mleka! Na tak duże zamówienie bank musi być przygotowany, ponieważ maszyna pasteryzująca ma wydajność ok. dwóch litrów mleka dziennie.

Co się dzieje z podarowanym przez mamy pokarmem? BMK zamraża już przebadane porcje, a później przechowuje je - do trzech miesięcy - w chłodni, w temperaturze minus 20 stopni Celsjusza. Po pasteryzacji mleko może leżakować przez kolejne trzy miesiące, ale w praktyce pokarm tak długo nie czeka na chętnych...

W Polsce działają cztery banki mleka (oprócz toruńskiego, dwa w Warszawie, jeden w Rudzie Śląskiej). Dawczynią może zostać zdrowa kobieta w okresie laktacji, dysponująca nadwyżkami mleka.

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku, kolejny punkt odbioru mleka powstanie przy Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. Biziela w Bydgoszczy. W lecznicy trwają przygotowania do uruchomienia banku.

Natomiast Toruń przygotowuje się do spotkania szkoleniowo-integracyjnego, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Konsultantów i Doradców Laktacyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: To jedyny w regionie bank, do którego „wpłacają” mamy, a z którego „wypłacają” dzieci - Express Bydgoski