Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To, co w naszym mieście było najważniejsze

pk
Rozpoczynamy nowy cykl artykułów. W „Kalendarium” na początku każdego miesiąca będziemy przypominać najważniejsze daty w historii Świecia.

Rozpoczynamy nowy cykl artykułów. W „Kalendarium” na początku każdego miesiąca będziemy przypominać najważniejsze daty w historii Świecia.


01.11.1931


10.11.1974


10-11.11.1460


10.11.1999


11.11.1198


14-15.11.1941


15.11.1883


17-18.11.1939


20.11.1977


24.11.1933 – przy Straży Pożarnej w Świeciu, utworzono żeński oddział Samarytańsko – pożarniczy, którego pierwszą komendant została Irena Zdrenkówna.


25.11.1902


28.11.1996 – ukazał się pierwszy numer tygodnika „Świecka 7”, którego redaktorem naczelnym był Marek Matuszewski. Po wydaniu 8 numerów, tygodnik zlikwidowano.

– w wyniku niedopatrzenia kościelnego, zostaje zaprószony w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP ogień. W wyniku pożaru, zniszczeniu uległ obraz Matki Boskiej Świeckiej, oraz znaczna część zabudowań kościoła.
– nastąpiła konsekracja nowego kościoła w Przechowie, którego proboszczem był ksiądz Jan Felski.
– w Górnej Grupie rozstrzelano 17 księży katolickich a 77 wywieziono do obozu w Stutthofie
– rozpoczyna działalność świecka cukrownia, która dziennie była w stanie przetworzyć do 225 ton tego surowca.
– w tych dniach nastąpiły masowe przesiedlenia ludności polskiej ze Świecia, które przeprowadziły specjalne oddziały znane pod nazwą einsatzkompanie Thorn. Szacuje się, że z powiatu świeckiego wysiedlono łącznie około 7 tysięcy Polaków.
– konsekracja kościoła pod wezwaniem Panny Marii, który zaliczał się najstarszych w archidiakonacie pomorskim. Od lat 60. XIII wieku istniała przy kościele grupa kanonicka, do zadań której, należały posługi duszpasterskie, administracyjne i kancelaryjne. Jednym z najwybitniejszych członków tej grupy miał być człowiek o imieniu Herman, pleban i kapelan świecki.
– z inicjatywy profesora Maksymiliana Grzegorza odbyła się konferencja historyczna poświęcona dziejom miasta. Referaty wygłosili pracownicy naukowi Wyższej Szkoły Pedagogicznej z Bydgoszczy oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
– 46-osobowy odział zaciężnych czeskich pod rozkazami Bernarda Szumborskiego, zajmuje zamek w Świeciu. Polska załoga utrzymała się na podzamczu i po przybyciu posiłków z Torunia, przeszła do działań oblężniczych.
– na stadionie przy ulicy H. Sienkiewicza rozegrano międzypaństwowy mecz piłki nożnej. Drużyna „Wdy” pokonała 1:0, zespół czechosłowacki z Vranowa „Bukoza”.

– drukarnia w Świeciu rozpoczęła wydawać „Tygodnik Parafialny”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!