Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłusto i zdrowo? Wybierz najlepszy olej!

Redakcja
Powszechne przekonanie o szkodliwości tłuszczu to tylko półprawda. Tłuszcz zawarty w olejach zmniejsza ryzyko poważnych chorób.

Olej rzepakowy, lniany, słonecznikowy? Obecnie na rynku mamy cały wachlarz do wyboru. Warto jednak uważać. Podczas gdy jeden olej pomoże nam wyleczyć się ze złego humoru, inny podniesie poziom naszego cholesterolu.

- Wiemy, że tłuszcze obok białek i cukrów, to podstawowe składniki niezbędne do życia, jednak ich zaburzona ilość w diecie i organizmie może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Dotyczy to w szczególności izomerów trans, które znajdują się w słodyczach, fast foodach i tym podobnych. To właśnie te składniki nasilają procesy miażdżycy, powodują zaburzenia lipidowe i są obecnie
najczęstszym czynnikiem wywołującym choroby serca - przestrzega dr n. med. Paweł Rajewski. - Nie znaczy to jednak, że tłuszcze są zawsze złe. Powinniśmy spożywać te nienasycone, zawarte w rybach, roślinach czy olejach.

W walce z cholesterolem

Specjalista, zajmujący się na co dzień leczeniem otyłości i zaburzeń metabolizmu, zwraca uwagę na to, że dobroczynny wpływ tłuszczów nienasyconych zawartych w olejach wynika z odpowiednich proporcji kwasów omega - 6 i 3. Jeśli stosunek ten jest zbliżony do idealnego (czyli 1:1,
maksymalnie 4:1), składniki te biorą udział w przemianie materii oraz budowie komórek, szczególnie siatkówki oka i mózgu.

Najbardziej wartościowy dla naszego organizmu jest olej rzepakowy tłoczony na zimno, np. Olej Rzepakowy z Góry Św. Wawrzyńca z naszej rodzimej tłoczni. Jako produkt z naszych ziem, okazuje się być pod wieloma względami lepszy niż oliwa z oliwek. Odznacza się najniższą zawartością niepożądanych nasyconych kwasów tłuszczowych, zawiera prowitaminę A i witaminy K, D3 i E. Obniża poziom tak zwanego złego cholesterolu LDL, zmniejsza ryzyko chorób serca i układu krążenia, ma także korzystny wpływ na rozwój mózgu. Instytut Matki i Dziecka poleca go kobietom w ciąży, a nawet maluchom od 6 miesiąca życia. Jeśli więc nasza pociecha kręci nosem jedząc ryby, możemy zastąpić je łyżką oleju rzepakowego w ulubionej zupce. Wbrew wszelkim mitom, olej ten dzięki wysokiej odporności oksydatywnej, jest także uniwersalny i nadaje się do smażenia. Łatwo ocieka z przygotowanych potraw, dzięki czemu spożywamy nawet do 10 proc. kalorii mniej.

Podobnie podziałają na nas oleje słonecznikowy i kukurydziany, zawierające tłuszcze wielonienasycone. Z kolei do źródeł tłuszczów nasyconych, zwiększających poziom cholesterolu, zaliczane są oleje palmowe i kokosowe. Wyjątkową popularnością w ostatnich czasach cieszy się wracający do łask olej lniany. Nie bez powodu, to właśnie jego wysoka zawartość kwasu omega-3 również znacząco wpływa na zdolności uczenia się u dzieci i młodzieży, pomaga przy problemach
hormonalnych, a nawet wspomaga leczenie bezpłodności i schorzeń prostaty. Przede wszystkim, zarówno olej lniany jak i rzepakowy, wpływa na wytwarzanie hormonów szczęścia!

Jak kupować

Należy zwrócić uwagę na technologie produkcji danego tłuszczu. Wbrew pozorom nie jest ważne, czy olej jest z pierwszego czy drugiego tłoczenia. Najważniejsze aby był tłoczony na zimno. Bardzo często pierwsze tłoczenie odbywa się metodą na ciepło, przy użyciu środków chemicznych
takich jak np. benzyna ekstrakcyjna. Na rzecz dłuższego terminu przydatności olej traci wszelkie wartości odżywcze. Poza zachowaniem właściwości zdrowotnych, tłoczenie na zimno pozwala utrzymać charakterystyczny smak, zapach i naturalny kolor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!