Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tematy z języka polskiego nie wszystkim przypadły do gustu. W maju egzamin na nowych zasadach

(mp)
Thinkstock
Wczoraj w całej Polsce rozpoczęły się próbne matury. W 2015 roku odbędzie się ona na nowych zasadach. W poniedziałek uczniowie pisali egzamin z języka polskiego, dziś zmierzą się z matematyką.

Próbne matury potrwają do czwartku. Wczoraj bydgoscy uczniowie zmierzyli się z językiem polskim, dziś zaplanowano egzamin pisemny z matematyki, w środę - z języka obcego, a w czwartek z wybranego rozszerzonego przedmiotu.

Na próbnej maturze z polskiego młodzi ludzie mieli do wyboru dwa tematy. Pierwszy to rozprawka na temat: „Czy odkupienie winy zwalnia człowieka z odpowiedzialności za wyrządzone krzywdy na podstawie fragmentu „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza”.

Drugi to interpretacja wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Spojrzenie”. - Wybrałam temat pierwszy, bo wydawał mi się łatwiejszy. Odpowiedzi na pytania związane z tekstem też nie sprawiły mi kłopotu - mówi Emilia Górzyńska, uczennica Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy.

W VII LO do próbnej matury przystąpiło 120 uczniów. - Spośród przedmiotów, które uczniowie będą zdawać na poziomie rozszerzonym, najwięcej, bo 37 osób, wybrało biologię, 33 matematykę, a tylko 13 geografię - mówi Janusz Kitajgrodzki, dyrektor VII LO.

W I LO do egzaminu dojrzałości przystąpi 180 maturzystów. Wczoraj nie wszyscy byli zadowoleni z pytań na próbnej maturze z polskiego.
- Drugi temat dotyczący interpretacji wiersza „Spojrzenie” był dość trudny, ponieważ wybiegał poza zrealizowany dotychczas program z języka polskiego w klasie trzeciej. Uczniowie nie przyjęli go z zachwytem - mówi polonista Jarosław Acalski, zastępca dyrektora I LO.

Właściwa matura odbędzie się między 4 a 29 maja 2015 roku. Na nowych zasadach zdawać ją będą wyłącznie tegoroczni licealiści. W technikach obowiązywać będzie jeszcze stara matura. Na czym polega nowa? - Uczniowie obowiązkowo zdawać będą trzy egzaminy na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego.

Nowością jest egzamin z przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Teraz będą musieli zdać co najmniej jeden dodatkowy egzamin pisemny z grupy przedmiotów do wyboru. Największe zmiany dotyczą egzaminu z języka polskiego.

Testy nie będą już sprawdzane z klucza odpowiedzi. Ocenią je nauczyciele. W części ustnej uczniowie - zamiast przygotowywać wcześniej prezentacje - będą losować pytania - dodaje Jarosław Acalski.(mp)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!