MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tego nie zabierze komornik dłużnikowi - zmiany kwot wolnych od potrąceń. Co z egzekucją alimentów? [26.07.2024]

MIKIR
Opracowanie:
Zmiany w kwotach wolnych od potrąceń, które weszły  w życie w lipcu 2024 roku, są bezpośrednio związane z podwyżką minimalnego wynagrodzenia za pracę. Te regulacje mają kluczowe znaczenie dla pracowników, których wynagrodzenia są obiektem egzekucji komorniczej, oferując im pewien poziom ochrony finansowej. Jednocześnie, dłużnicy alimentacyjni powinni być przygotowani na to, że w ich przypadku kwoty wolne od potrąceń nie znajdą zastosowania, co może oznaczać większe potrącenia z ich wynagrodzeń.Zobacz, ile wynoszą nowe kwoty wolne od potrąceń oraz jakie są wyjątki dotyczące egzekucji alimentacyjnej >>>
Zmiany w kwotach wolnych od potrąceń, które weszły w życie w lipcu 2024 roku, są bezpośrednio związane z podwyżką minimalnego wynagrodzenia za pracę. Te regulacje mają kluczowe znaczenie dla pracowników, których wynagrodzenia są obiektem egzekucji komorniczej, oferując im pewien poziom ochrony finansowej. Jednocześnie, dłużnicy alimentacyjni powinni być przygotowani na to, że w ich przypadku kwoty wolne od potrąceń nie znajdą zastosowania, co może oznaczać większe potrącenia z ich wynagrodzeń.Zobacz, ile wynoszą nowe kwoty wolne od potrąceń oraz jakie są wyjątki dotyczące egzekucji alimentacyjnej >>>pixabay, zdjęcie ilustracyjne
Od 1 lipca 2024 roku zmianie uległy kwoty wolne od potrąceń z wynagrodzenia, które są bezpośrednio powiązane z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmiany te mają znaczący wpływ na sytuację finansową dłużników, zwłaszcza tych, u których prowadzona jest egzekucja alimentacyjna. Nowe regulacje przynoszą zmiany w kwotach, które mogą być potrącane przez komornika, a także określają, jakie części wynagrodzenia pozostaną nienaruszone.

Co to jest kwota wolna od potrąceń?

Kwota wolna od potrąceń to część wynagrodzenia za pracę, która jest chroniona przed zajęciem przez komornika. Jest to kwota, która musi pozostać pracownikowi nawet w przypadku prowadzenia przeciwko niemu egzekucji. Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, dokładnie reguluje, jakie kwoty mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika, zabezpieczając przy tym minimalne środki potrzebne do życia.

Wysokość kwoty wolnej jest ściśle związana z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę. W związku z tym, każda zmiana w wysokości minimalnej płacy ma bezpośredni wpływ na kwoty, które mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika.

Od lipca 2024 roku, zgodnie z nowymi przepisami, minimalne wynagrodzenie za pracę wzrasta do 4300 zł, co niesie za sobą zmiany w kwotach wolnych od potrąceń.

W galerii informujemy o nowych kwotach wolnych od potrąceń oraz o ważnych przepisach dotyczących dłużników podlegających egzekucjom alimentacyjnym:

Podstawa prawna: art. 87, art. 871 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)

Dlaczego od 1 lipca podniesiono wynagrodzenie minimalne?

  • Od 1 lipca 2024 roku wynagrodzenie minimalne w Polsce zostało podwyższone do 4300 zł brutto miesięcznie. Ta kwota obejmuje wszystkie składniki wynagrodzenia, które są przewidziane przepisami prawa pracy. Wprowadzenie tej stawki ma na celu poprawę sytuacji materialnej pracowników oraz dostosowanie płac do rosnących kosztów życia i inflacji.
  • Minimalna stawka godzinowa, również obowiązująca od 1 lipca 2024, wynosi 27,70 zł brutto. Oznacza to, że pracownicy zatrudnieni na umowy zlecenia czy umowy o dzieło również mają zagwarantowaną minimalną płacę za każdą przepracowaną godzinę.

Podwyżka wynagrodzenia minimalnego jest krokiem mającym na celu zwiększenie dochodów gospodarstw domowych oraz podniesienie standardu życia najgorzej opłacanych pracowników. Jest to także odpowiedź na rosnącą inflację oraz rosnące koszty utrzymania, które dotykają wiele polskich rodzin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jakie gwiazdy wystąpią w Paryżu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski