Tego dnia powstała drukarnia przy ul. Długiej w Bydgoszczy...

Tego dnia powstała drukarnia przy ul. Długiej w Bydgoszczy [KALENDARIUM BYDGOSKIE na 8 STYCZNIA]

Krzysztof Błażejewski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Sprawdź, co wydarzyło się 8 stycznia w Bydgoszczy.

Sprawdź, co wydarzyło się 8 stycznia w Bydgoszczy. ©Archiwum Polska Press Grupa/zdjęcie ilustracyjne

Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 8 stycznia. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 8.01 w Bydgoszczy [KALENDARIUM BYDGOSKIE, KALENDARIUM 8 STYCZNIA, WAŻNE WYDARZENIA W BYDGOSZCZY].
Sprawdź, co wydarzyło się 8 stycznia w Bydgoszczy.

Sprawdź, co wydarzyło się 8 stycznia w Bydgoszczy. ©Archiwum Polska Press Grupa/zdjęcie ilustracyjne

8 stycznia 1878 roku miało miejsce otwarcie bydgoskiego ośmioletniego gimnazjum królewskiego w nowo wybudowanym gmachu przy pl. Wolności, gdzie dziś mieści się Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy.

8 stycznia 1891 roku drukarz Stanisław Tomaszewski wspólnie z Niemcem Josephem Blumenkampem założył drukarnię przy ulicy Długiej. Po spłaceniu wspólnika po dwóch latach Tomaszewski współpracował już tylko z Polakami, wydając pisma, gazety, kalendarze i broszury w języku polskim.

8 stycznia 1919 roku niemiecki sąd wojskowy w Bydgoszczy rozpoczął rozpatrywanie spraw powstańców wielkopolskich, którzy dostali się do niemieckiej niewoli lub jako ranni trafili do niemieckich lazaretów. Wszystkim przedstawiano zarzuty dezercji z wojska pruskiego i bunt przeciwko legalnej władzy. Było wiele wyroków śmierci.

8 stycznia 1921 roku miało miejsce otwarcie Wielkopolskiej Papierni zbudowanej nad Brdą na Czyżkówku na terenie 8 tys. m kw. Pierwszym dyrektorem zakładu został Leon Sioda. Po II wojnie papiernię upaństwowiono i odtąd funkcjonowała jako Bydgoskie Zakłady Papiernicze aż do likwidacji pod koniec XX wieku. Zabudowania fabryczne rozebrano kilkanaście lat później.

Tego dnia w nieistniejącym już Domu Polskim przy ulicy Warmińskiego odbył się wielki patriotyczny więc w obronie zagrożonych praw polskich do Górnego Śląska.8 stycznia 1925 roku w południe nastąpiło uroczyste poświęcenie nowo otwartej w budynku po byłych zakładach meblowych fabryki żarówek Polon przy ul. Warmińskiego 9.

8 stycznia 1940 roku bydgoska firma budowlana Richarda Mielkego przystąpiła do rozbiórki zachodniej pierzei Starego Rynku wraz z kościołem pojezuickim, w którym tego dnia o godz. 8 rano odbyła się ostatnia msza. Do prac rozbiórkowych zatrudniono bezrobotnych Polaków.

8 stycznia 1947 roku w dawnym zborze ewangelicko-augsburskim przy ul. Śniadeckich 23 otwarto kino „Gryf”. Pierwszym wyświetlanym filmem były „Zakazane piosenki”. Kino swój żywot zakończyło w 1976 roku, potem budynek zajęła spółdzielnia rzemieślnicza, a następnie bank.

8 stycznia 1955 roku w Spółdzielni Usług Administracyjno-Biurowych w Bydgoszczy powstało pierwsze w mieście biuro kojarzące pary i świadczące tym samym usługi matrymonialne o nazwie „Swatka”.

8 stycznia 1970 roku w Bibliotece Narodowej w Warszawie znaleziono ukrytą w 1939 roku skrzynię z częścią listów i dokumentów królewskich ze zbioru Kazimierza Kierskiego, które były wcześniej własnością biblioteki w Bydgoszczy. Bezcenne znaleziska trafiły do bydgoskiej biblioteki.

8 stycznia 1979 roku po raz pierwszy od ataku zimy w minionego sylwestra w Bydgoszczy życie wróciło do normy – zaczęły kursować regularnie tramwaje i autobusy, w sklepach pojawiły się podstawowe artykuły żywnościowe, normalnie działało ogrzewanie mieszkań, skończyły się przerwy w dostawach prądu.

FLESZ - Wzmożone kontrole escape roomów w całej Polsce. Kilkadziesiąt jest już zamkniętych

źródło: TVN/x-news

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Mylna data powstania DRUKARNI w Bydgoszczy

leszek wojciechowski (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Drukarnia w Bydgoszczy powstała 6 pazdziernika 1806 roku poczatkowo przy ul /obecnej /poznanskiej ,a następnie przeniesiono ją na ul /obecnie/jagielonską nr 1. Obok klarysek..Juz nie istnieje. Na...rozwiń całość

Drukarnia w Bydgoszczy powstała 6 pazdziernika 1806 roku poczatkowo przy ul /obecnej /poznanskiej ,a następnie przeniesiono ją na ul /obecnie/jagielonską nr 1. Obok klarysek..Juz nie istnieje. Na budynku frontowym przy ul Jagielonskiej i istnieje TABLICA pamiątkowa ufundowana przez przyjaciół, pracowników oraz sponsorów z okazji 200 LAT istnienia DRUKARNI w BYDGOSZCZY. M ozna zapoznac się z historią tejże DRUKARNI.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo