Tarnowskie Góry w UNESCO! LISTA 28 OBIEKTÓW ZE ZDJĘCIAMI +...

Tarnowskie Góry w UNESCO! LISTA 28 OBIEKTÓW ZE ZDJĘCIAMI + WIDEO

Grzegorz Rudnicki (SMZT), DN

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Tarnowskie Góry na liście UNESCO. To Sztolnia Czarnego Pstrąga, Kopalnia Srebra, ale nie tylko. Tarnowskie Góry pierwszym miastem woj. śląskiego na prestiżowej liście UNESCO. Co tak naprawdę wpisano na listę? Oto wszystkie 28 obiektów. Niektóre są też w Bytomiu i Zbrosławicach.
Tarnowskie Góry w UNESCO! LISTA 28 OBIEKTÓW ZE ZDJĘCIAMI + WIDEO
1/27
przejdź do galerii

©Fot. SMZT

Tytuł nominowanego dobra: "Kopalnie ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach"

Tarnowskie Góry mogą poszczycić się największą i najważniejszą historycznie kopalnią ołowiu, srebra i cynku w Polsce oraz zintegrowanym, podziemnym systemem gospodarowania wodą, który zawiera pionierski system zaopatrywania w wodę, największy tego rodzaju na świecie. Decyzja o wpisie zapadnie w połowie 2017 roku.

W historii tarnogórskiego górnictwa wyróżnia się dwie podstawowe fazy jego rozwoju.
Pierwsza, przypadająca na wiek XVI uczyniła z powstałych wówczas Tarnowskich Gór ważny ośrodek produkcji i eksportu rudy ołowiowo-srebrnej. Uważa się, że eksportowany ołów tarnogórski miał pośredni wpływ na rozwój międzynarodowego handlu i ogólne ożywienie gospodarcze kontynentu.

Druga faza, rozpoczęta w 1784 roku, wiązała się z wydobyciem złóż na dużą skalę w państwowej (pruskiej)kopalni Fryderyk. Tarnowskie Góry zapracowały wówczas na stałe miejsce w dziejach rewolucji przemysłowej, m.in. poprzez wczesne zastosowanie techniki parowej do odwadniania podziemi (od 1788 roku) oraz wielkość miejscowej produkcji cynku, która w XIX wieku stanowiła niemal połowę globalnego zapotrzebowania na ten surowiec.

Na szczególną uwagę zasługuje rozbudowany zespół technologii odwodnienia kopalni i zaopatrywania w wodę. Kluczowym jej elementem była Sztolnia Głęboka Fryderyk, budowana w latach 1821-1834. Wykorzystanie wody podziemnej do celów konsumpcyjnych i przemysłowych było z kolei pierwszym na świecie wielkoskalowym systemem tego typu.

LISTA ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO


NA ZDJĘCIACH ZNAJDZIESZ MIEJSCA WPISANE NA LISTĘ ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO
Zobacz galerię

OBIEKTY:

Na Listę światowego dziedzictwa UNESCO nominowanych jest 28 obiektów pogórniczych leżących głównie w Tarnowskich Górach oraz w części Bytomia i gm. Zbrosławice. Pod względem i historycznym i technicznym tworzą one jedną całość, związaną z wydobyciem rud srebra, ołowiu i cynku oraz systemami odwadniania podziemi i wykorzystaniem wody pogórniczej do celów spożywczych.

1 PODZIEMNE WYROBISKA

Po trwającym kilka stuleci wydobyciu ołowiu, srebra i cynku, które przyniosło znaczący wkład w globalną produkcję rud metali, pozostał olbrzymi system wyrobisk, chodników, komór i sztolni odwadniających. Podziemne korytarze rozciągają się pod miastem na długości ponad 150 kilometrów. Całość stanowi wyjątkowy zespół techniczny będący majstersztykiem podziemnej inżynierii hydraulicznej.

2 SZTOLNIA GŁĘBOKA FRYDERYK

Najważniejsza, a przy tym najdłuższa, bo 17-kilometrowa, i najgłębiej położona sztolnia w historii tarnogórskiego górnictwa. Oddano ją do użytku w 1834 roku. Od tamtej pory obiekt skutecznie odprowadza grawitacyjnie wodę z całego podziemnego obszaru. Woda wypływająca ze sztolni jest odprowadzana poprzez roznos (kanał wodny) do rzeki Dramy.

3 SZYB POKÓJ

Głęboki na 53 metry szyb maszynowy leżący nieopodal Hałdy Popłuczkowej. Wchodzi w skład systemu odwadniającego wschodniej części Sztolni Głębokiej Fryderyk. Na szybie tym pracowała 24-calowa maszyna parowa służąca do pompowania wody ze sztolni i zasilania leżącego tuż obok zakładu płukania rudy.

4 SZYB BOHR

Przykład dobrze zachowanego szybu wydrążonego w celach wentylacyjnych oraz do budowy Sztolni Głębokiej Fryderyk. Od góry zasłonięty kratą wentylacyjną umożliwiającą przedostawanie się nietoperzy do podziemi, otoczony typową hałdą odpadów pogórniczych.
1 »

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Brawo Tarnowskie Góry i Wieliczka - wybraliście PRAWDZIWYCH WŁODARZY !!!

PO-zbawieni 2- ch kopalń soli (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

Już w latach 60- tych ubw. pływaliśmy łódką pod ziemią Czarnym Pstrągiem w Tarnowskich Górach. To wyróżnienie dawno się należało temu miastu, Włodarzom i Mieszkańcom wraz z Zakładami Chemicznymi...rozwiń całość

Już w latach 60- tych ubw. pływaliśmy łódką pod ziemią Czarnym Pstrągiem w Tarnowskich Górach. To wyróżnienie dawno się należało temu miastu, Włodarzom i Mieszkańcom wraz z Zakładami Chemicznymi mieszczącymi się na ul. Chemicznej 1. Niejedną Barbórkę fajrowaliśmy pod ziemią z kufelkiem Browarka w Wieliczce, Bochni, Kłodawie i... nieistniejących już, bo zatopionych przez fatalnych włodarzy peerelowskich naszego województwa w kopalniach Wapno i IKS Solno. Widocznie komuchom belką w oku było Tradycyjne Odprawianie Niedzielnych Mszy Świętych dla Polaków. Teraz taki szczyl Brejza z Ina, miast siedzieć cicho na 4 literach, POdskakuje jeszcze jako amber weszka na grzebieniu nakręcona przez swego tatuśka z ratusza.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Gratulkacje do Tarnowic

ballest (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

Wlasciwie sie to Niemcom nalezy, bo to Niemcy wybudowali.Gwarki przybyli do Tarnowic z Niemiec, sam Ordunek Gorny tez w jezyku niemieckim wydany zostal, a nie jak mylnie Wikipedia podaje, ze w...rozwiń całość

Wlasciwie sie to Niemcom nalezy, bo to Niemcy wybudowali.Gwarki przybyli do Tarnowic z Niemiec, sam Ordunek Gorny tez w jezyku niemieckim wydany zostal, a nie jak mylnie Wikipedia podaje, ze w jezyku polskim.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Na opis tych zdjęc

nie było (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

dotacji z Unii Europejskiej??????? Szmaciarze!

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo