Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takie mogą być przyczyny suchej skóry. Podpowiadamy najlepsze domowe sposoby!

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Skóra odpowiada za wiele istotnych funkcji, dzięki czemu organizm działa w sposób prawidłowy. Na nadmierne wysuszenie naskórka wpływają różnorodne czynniki. Sucha skóra to problem, który dotyka wiele osób, także posiadaczy cery tłustej.Często jednak kłopot ten nie jest związany z samą estetyką, ale może być wynikiem zaburzeń zdrowotnych, dlatego nie można tego lekceważyć. Jak można sobie radzić ze suchą skórą. Jak na co dzień skutecznie ją nawilżać? Podpowiadamy, jakie są najlepsze sposoby!Sprawdź wszystkie sposoby na suchą skórę --->
Skóra odpowiada za wiele istotnych funkcji, dzięki czemu organizm działa w sposób prawidłowy. Na nadmierne wysuszenie naskórka wpływają różnorodne czynniki. Sucha skóra to problem, który dotyka wiele osób, także posiadaczy cery tłustej.Często jednak kłopot ten nie jest związany z samą estetyką, ale może być wynikiem zaburzeń zdrowotnych, dlatego nie można tego lekceważyć. Jak można sobie radzić ze suchą skórą. Jak na co dzień skutecznie ją nawilżać? Podpowiadamy, jakie są najlepsze sposoby!Sprawdź wszystkie sposoby na suchą skórę --->pixabay.com/materiał ilustracyjny
Skóra odpowiada za wiele istotnych funkcji, dzięki czemu organizm działa w sposób prawidłowy. Na nadmierne wysuszenie naskórka wpływają różnorodne czynniki. Sucha skóra to problem, który dotyka wiele osób, także posiadaczy cery tłustej. Często jednak kłopot ten nie jest związany z samą estetyką, ale może być wynikiem zaburzeń zdrowotnych, dlatego nie można tego lekceważyć. Jak można sobie radzić ze suchą skórą. Jak na co dzień skutecznie ją nawilżać? Podpowiadamy, jakie są najlepsze sposoby!

Sucha skóra. Co warto wiedzieć?

Skóra to największy organ w ciele człowieka, odpowiadający za wiele istotnych funkcji. Między innymi tworzy barierę ochronną między wnętrzem organizmu a światem zewnętrznym. Składa się ona z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Mogą jednak występować w niej pewne różnice, sprawiające, że skóra szybciej się starzeje, jest bardziej wrażliwa czy ma skłonności do przetłuszczania się.

Sucha skóra to bardzo powszechny problem. Może pojawić się na całym ciele zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, niezależnie od wieku. Najczęściej jednak dotyczy obszarów na twarzy, głowie, łokciach, kolanach, dłoniach i stopach. Ponadto, suchość może się nasilać w zależności od pory roku i innych czynników.

Sucha skóra: przyczyny

Napięta, matowa, szorstka - to tylko niektóre przymiotniki, jakimi można opisać suchą skórę. Osoby z takim typem skóry często zmagają się z takimi problemami jak pieczenie, swędzenie, uczucie dyskomfortu czy wrażliwość na substancje chemiczne w kosmetykach i proszkach do prania.

Przyczyny takiego stanu rzeczy wiążą się ze zmianami funkcjonowania komórek: w warstwie naskórka dochodzi do zaburzeń wiązania i zatrzymywania wody. Ponadto, gruczoły łojowe produkują zbyt małą ilość wydzieliny, przez co pojawiają się ubytki w warstwie lipidowej. Skóra traci zatem na nawilżeniu i sprężystości, brakuje jej też odpowiedniej ochrony.

Niektórzy mają predyspozycje genetyczne do atopowego zapalenia skóry. Częściej jednak można wskazać czynniki zewnętrzne, które przyczyniają się do przesuszenia skóry.

Przyczyny suchej skóry:

  • kontakt z silnymi detergentami
  • przebywanie w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach
  • promieniowanie słoneczne
  • niewłaściwa pielęgnacja
  • nieprawidłowa dieta
  • źle dobrane kosmetyki
  • korzystanie z solarium
  • zmiany w gospodarce hormonalnej, zwłaszcza u kobiet po 50. roku życia
  • stosowanie leków (np. niektóre leków obniżające ciśnienie krwi, izotretynoina przy leczeniu trądziku czy wybrane leki hormonalne)
  • choroby takie jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy
  • nieodpowiednie nawodnienie organizmu
  • zbyt długie kąpiele w gorącej wodzie
  • zanieczyszczenie powietrza

Jak rozpoznać suchą skórę?

Sucha skóra jest zwykle dużo cieńsza niż pozostałe typy skóry. Może też być zaczerwieniona ze względu na widoczne naczynia krwionośne, matowa, pozbawiona blasku oraz przybierać szary kolor. Co więcej, charakteryzuje się wyraźną szorstkością, złuszczeniem, często są na niej widoczne pęknięcia, które mogą przekształcić się w stan zapalny. Kolejną typową cechą jest jej nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, występujące po kąpieli lub umyciu twarzy.

Sucha skóra. Jak sobie radzić? Jak nawilżyć suchą skórę? Domowe sposoby

Choć sucha skóra to poważny problem, można temu zaradzić, stosując się do kilku prostych wskazówek. Kluczowa jest oczywiście pielęgnacja i stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków przeznaczonych do takiego typu skóry. Warto zmienić nie tylko swój krem na dzień i na noc, ale także zwrócić uwagę na produkty do demakijażu, żel do mycia twarzy czy tonik.

Dotyczy to także kosmetyków do ciała. Odpowiednio dobrane balsamy i kremy stosowane na dłonie, stopy oraz całe ciało przyczynią się do poprawy stanu skóry. Coraz popularniejsze staje się szczotkowanie skóry. To metoda peelingu pozwalająca na złuszczenie martwego naskórka, wygładzenie i poprawę jędrności skóry.

To jednak niejedyne sposoby na poradzenie sobie ze suchą skórą. Co jeszcze pozytywnie wpłynie na nasze ciało? Sprawdź wszystkie propozycje!

Jeżeli odpowiednia pielęgnacja i zmiana diety nie pomaga, należy skonsultować się z dermatologiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera