Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak na nasz organizm wpływają kiszonki. Kto nie powinien jeść kiszonej żywności?

Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Jedz i odchudzaj sięPo kiszonki warto sięgać, jeśli chcemy zgubić zbędne kilogramy. W czasie kwaszenia warzyw i owoców zmniejsza się zawartość cukru w produktach, przez co żywność staje się mniej kaloryczna. Jak wiadomo, warzywa i owoce są bogatym źródłem błonnika, a to w połączeniu z niską kalorycznością sprzyja odchudzaniu. ► Mówi się, że dieta oparta na kiszonkach jest najzdrowsza właśnie zimą. Jest w tym wiele racji. Zima bowiem to czas, kiedy wybór warzyw gruntowych na rynku jest bardzo ograniczony, a większość produktów przetworzonych zawiera substancje konserwujące i szkodliwą chemię. Dlatego sięgnięcie po domowe kiszonki to sposób na uzupełnienie braków witamin i minerałów w sposób naturalny, a przez co zdrowy. Zobacz, jakie jeszcze właściwości zdrowotne mają kiszonki, jak i co kisić oraz kto nie powinien jeść kiszonek. Kliknij strzałkę obok zdjęcia lub przesuń je gestem >>>
Jedz i odchudzaj sięPo kiszonki warto sięgać, jeśli chcemy zgubić zbędne kilogramy. W czasie kwaszenia warzyw i owoców zmniejsza się zawartość cukru w produktach, przez co żywność staje się mniej kaloryczna. Jak wiadomo, warzywa i owoce są bogatym źródłem błonnika, a to w połączeniu z niską kalorycznością sprzyja odchudzaniu. ► Mówi się, że dieta oparta na kiszonkach jest najzdrowsza właśnie zimą. Jest w tym wiele racji. Zima bowiem to czas, kiedy wybór warzyw gruntowych na rynku jest bardzo ograniczony, a większość produktów przetworzonych zawiera substancje konserwujące i szkodliwą chemię. Dlatego sięgnięcie po domowe kiszonki to sposób na uzupełnienie braków witamin i minerałów w sposób naturalny, a przez co zdrowy. Zobacz, jakie jeszcze właściwości zdrowotne mają kiszonki, jak i co kisić oraz kto nie powinien jeść kiszonek. Kliknij strzałkę obok zdjęcia lub przesuń je gestem >>>unsplash, little plant
Mówi się, że najzdrowsza dieta na zimę to ta, oparta na kiszonkach. Kiszone produkty mają mnóstwo właściwości, które wspomagają pracę układu pokarmowego, a to przekłada się na poprawę zdrowia. To stanie się z Twoim organizmem, jeśli będziesz regularnie jeść kiszonki. Sprawdź, kto i kiedy nie powinien jeść kiszonych produktów.

Zobaczcie, jak wpływają kiszonki na nasze zdrowie i dlaczego warto włączyć produkty kiszone do codziennej diety.

Sprawdź

Kiszenie, czyli fermentacja mlekowa. To samo zdrowie

W naszej galerii nie tylko dowiesz, się, jak kiszonki działają na organizm człowieka, ale również, jakie warzywa i owoce można poddać kiszeniu. Opisujemy również, jak powinien przebiegać proces fermentacji mlekowej, czyli właśnie kiszenia oraz jak długo można przechowywać produkty poddane kiszeniu. Sprawdzamy, czy rzeczywiście dieta oparta na kiszonkach jest najzdrowsza właśnie zimą.

Zobacz również te artykuły

Nie tylko Polacy kochają kiszone warzywa. Jednym z tradycyjnych dań kuchni koreańskiej jest kimchi. To potrawa składająca się z fermentowanych lub kiszonych warzyw. Zazwyczaj jest to kapusta pekińska, rzepa albo ogórek, ale można też przygotować kimchi z innych warzyw. Większość kimchi ma ostry smak z powodu użycia proszku z papryczek chili.

Jedno z tradycyjnych dań koreańskich - kimchi, potrawa składająca się z fermentowanych lub kiszonych produktów.
Jedno z tradycyjnych dań koreańskich - kimchi, potrawa składająca się z fermentowanych lub kiszonych produktów. pixabay
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera