Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak chorują teraz mieszkańcy Kujaw i Pomorza, żeby... posprzątać, ulepić pierogi czy ugotować bigos

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
W grudniu zawsze wzrasta liczba mieszkańców regionu, którzy biorą zwolnienia lekarskie, a w tym czasie czynią spokojne przygotowania do Bożego Narodzenia.
W grudniu zawsze wzrasta liczba mieszkańców regionu, którzy biorą zwolnienia lekarskie, a w tym czasie czynią spokojne przygotowania do Bożego Narodzenia. Lukasz Gdak
Okres świąteczny to zawsze był czas, gdy przybywało zwolnień lekarskich i nie inaczej jest w tym roku. ZUS: - W ostatnim czasie ich liczba wzrosła!

- Często przed świętami idę do przychodni i proszę o zwolnienie lekarskie. W moim wieku ma się różne dolegliwości i raczej lekarz nie robi problemu - zdradza pani Urszula, nauczycielka z Bydgoszczy. - U nas urlop jest z góry narzucony, więc nie mogę go sobie wziąć, jak inni pracownicy, kiedy chcę i potrzebuję. Dlatego zwolnienie lekarskie jest dla mnie sposobem, by zrobić porządki, zakupy i przygotować świąteczne potrawy. Szczerze mówiąc, wiele moich koleżanek chętnie zamieniłoby nasze przereklamowane urlopy na takie w wybranym przez siebie terminie.

W grudniu wzrasta liczba mieszkańców regionu, którzy biorą zwolnienia, a w tym czasie czynią spokojne przygotowania do Bożego Narodzenia.

Oczywiście, trudno je zweryfikować, bo jednak podpisują się pod nimi lekarze, ale takie zwolnienia są nazywane potocznie "bigosowym" i wykorzystywane na świąteczne porządki, zakupy, lepienie pierogów czy właśnie robienie bigosu.

Statystyki nie kłamią

- W ostatnich czasie możemy zaobserwować u nas wzrost liczby zaświadczeń e-ZLA wystawionych z tytułu własnej choroby - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim. - Biorąc pod uwagę cykle tygodniowe w okresie od 28 listopada do 4 grudnia 2022 roku liczba wystawionych e-ZLA w województwie kujawsko-pomorskim wyniosła 21 451, a w okresie od 5 do 11 grudnia 21 793.

W listopadzie i październiku zwolnień na Kujawach i Pomorzu było mniej, i tak np. : od 3 do 9 października - 19 714, od 10 do 16 października - 18 297, od 17 do 23 października - 18 407, od 24 do 30 października - 17 934, od 31 października do 6 listopada - 15 542, od 7 do 13 listopada - 14 609, od 14 do 20 listopada - 18 689, od 21 do 27 listopada - 18 888.

Niestety, wpisując w internecie hasło "L4 od ręki" (choć L-4 już od dawna to e-ZLA) bez trudu znaleźć firmy, które na podstawie teleporady wystawiają zwolnienia lekarskie. Za pieniądze! Najmniej to 50 zł.

Efekt? Aż 19 proc. zwolnień lekarskich oraz 24 proc. z tytułu opieki nad dzieckiem wydawanych na przełomie roku wykorzystywanych jest niezgodnie z przeznaczeniem. To o ok. 6 proc. więcej niż w pozostałych miesiącach.

- Zwolnienie chorobowe to czas, który powinniśmy poświęcić na leczenie i jak najszybszy powrót do zdrowia. Niestety, wielu pracowników bezpodstawnie stara się o L4 tylko po to, aby wydłużyć sobie czas wolny - komentuje Mikołaj Zając z firmy konsultingowej Conperio, specjalizującej się w audycie absencji chorobowej. - Z naszych badań wynika, że na przełomie roku blisko 19 proc. chorych wykorzystuje je niezgodnie z przeznaczeniem. Niesie to wymierne straty dla pracodawców.

Wiele firm nie przewiduje wolnych dni w okresie świątecznym. Część fabryk i zakładów musi funkcjonować przez cały rok i nie może zwolnić pracowników z obowiązków. Są i takie, które w tym okresie zwiększają swoje moce przerobowe, np. zakłady przetwórstwa mięsnego. Z tego powodu dla części z nich zwolnienie lekarskie jest jedynym rozwiązaniem, by spędzić więcej czasu z rodziną.

W okresie Świąt Bożego Narodzenia i sylwestra znacznie wzrasta też liczba nieuczciwych zwolnień lekarskich z tytułu opieki nad chorym dzieckiem.

Dane Conperio potwierdzają, że są one wykorzystywane niezgodnie z prawem aż w 24 proc. przypadków.

Opieka na... brak żłobka

- W tym czasie rodzice nie mogą zostawić swoich pociech w szkole. Placówki edukacyjne są wówczas po prostu zamknięte - dodaje Zając. - Jeżeli nie mogą znaleźć opieki lub wziąć urlopu, decydują się na L4.

- Należy pamiętać, że ZUS lub pracodawca może sprawdzić, co zatrudniony robi w trakcie zwolnienia lekarskiego - ostrzega Krystyna Michałek. - Jeżeli kontrolujący stwierdzi np., że ktoś, kto korzystał ze zwolnienia lekarskiego wykonywał pracę zarobkową lub wykorzystywał to zwolnienie niezgodnie z jego celem, sporządza protokół. Dokument zawiera ustalenia z kontroli, w tym opis, na czym polegało nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia. Protokół jest przedstawiany kontrolowanemu do wglądu, celem wniesienia ewentualnych uwag oraz potwierdzenia podpisem. Te ustalenia są podstawą do niewypłacenia zasiłku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak chorują teraz mieszkańcy Kujaw i Pomorza, żeby... posprzątać, ulepić pierogi czy ugotować bigos - Gazeta Pomorska