Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak chipsy niszczą zdrowie. Zobacz, co dzieje się z organizmem, kiedy jesz chipsy

OPRAC.:
Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Chipsy spożywane od czasu do czasu nie rujnują zdrowia, ale jedzone regularnie mają na nie ogromny - i niestety - negatywny wpływ. Chipsy są kaloryczne i zawierają składniki, które mogą doprowadzić do wielu niepożądanych objawów ze strony naszego organizmu. Zobacz, jak chipsy wpływają na zdrowie oraz co stanie się z organizmem, kiedy przestaniesz je jeść ►►►
Chipsy spożywane od czasu do czasu nie rujnują zdrowia, ale jedzone regularnie mają na nie ogromny - i niestety - negatywny wpływ. Chipsy są kaloryczne i zawierają składniki, które mogą doprowadzić do wielu niepożądanych objawów ze strony naszego organizmu. Zobacz, jak chipsy wpływają na zdrowie oraz co stanie się z organizmem, kiedy przestaniesz je jeść ►►► pixabay
Chipsy ziemniaczane to przekąska, po która wielu z nas często i chętnie sięga w trakcie wieczornych seansów przed telewizorem. Chipsy, niestety, nie mają dobrego wpływu na nasze zdrowie - są kaloryczne i zawierają składniki, które mogą doprowadzić do wielu niepożądanych objawów ze strony naszego organizmu.

Zobacz

W zależności od technologii produkcji, chipsy to prażone lub smażone plastry ziemniaka z przyprawami. Wiele chipsów powstaje nie z surowych ziemniaków, ale z papki ziemniaczanej, którą formuje się w pożądany kształt i w takiej formie doprawia i preparuje. Chipsy spożywane od czasu do czasu nie rujnują zdrowia, ale jedzone regularnie mają na nie ogromny - i niestety - negatywny wpływ.


Zobacz, jak chipsy wpływają na zdrowie oraz co stanie się z organizmem, kiedy przestaniesz je jeść:

Więcej o wpływie produktów na zdrowie człowieka

Taka jest wartość odżywcza chipsów

Chipsy ziemniaczane są bogatym źródłem tłuszczów (28–41 g na 100 g chipsów; zwykle głównie nasycone kwasy tłuszczowe) oraz węglowodanów (42–62 g; głównie skrobia ziemniaczana). Zawierają błonnik (2–9 g) i białka (3,5–6 g). Kaloryczność jest wysoka – wynosi 505–549 kcal/100 g. Chipsy są także źródłem żelaza, witaminy A, witaminy C i witaminy E.

Pamiętaj: 100 g chipsów to około połowa dziennego zalecanego limitu spożycia soli), w tym sodu!

To może Cię zainteresować

Skąd wzięły się chipsy?

Według najpopularniejszej wersji, chipsy powstały przypadkiem w 1853 roku, w pewnej amerykańskiej restauracji. Kucharz George Crum, zdenerwowany przez klienta, któremu nie odpowiadała grubość pieczonych ziemniaków, pokroił je tak cienko, że były prawie przezroczyste. Klientowi bardzo spodobały się tak podane ziemniaki, dlatego kucharz wprowadził na stałe chipsy do swojego menu pod nazwą „Saratoga Chips” (od miasta Saratoga Springs, w którym się to działo). Do historii z Saratogi należy podchodzić z dystansem - przepis na chipsy został wydrukowany w Stanach Zjednoczonych w 1832 roku w książce przetłumaczonej ze starszego angielskiego zbioru przepisów. Za pierwszą firmę produkującą chipsy ziemniaczane na masową skalę uznaje się „Mikesell's Potato Chip Company”, które zostało założone w 1910 roku w Ohio. (za wikipedia)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera