Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnice sadkowskiego kościoła

Sławomir Łaniecki
Najstarsze wzmianki źródłowe wymieniają wieś Sadki pod koniec trzynastego wieku. Być może już wtedy istniała tutaj samodzielna parafia.

Najstarsze wzmianki źródłowe wymieniają wieś Sadki pod koniec trzynastego wieku. Być może już wtedy istniała tutaj samodzielna parafia.

<!** Image 2 align=right alt="Image 48858" sub="Postać Chrystusa z kaplicy Św. Krzyża, pochodząca z klasztoru w Koronowie">Niektórzy historycy jej początków doszukują się już w dwunastym wieku. Bardziej szczegółowe informacje o kościele przynoszą czternastowieczne źródła, które wymieniają, między innymi, wielkość posiadanych przez parafię gruntów uprawnych.

W 1547 roku kościół całkowicie spłonął. Jego odbudowy podjął się właściciel okolicznych dóbr, Piotr Samostrzelski herbu Nałęcz, którego przypomina jedna z najbardziej wartościowych historycznie pamiątek kościoła - XVI-wieczna płyta nagrobna.

Murowany po drewnianym

Kolejny bogaty opis wyposażenia kościoła pochodzi z 1653 r. Mówi on o nienajlepszym stanie technicznym budowli, o posiadanych kosztownościach liturgicznych, obrusach, obrazach, ołtarzach, liczbie świec, ławek, dzwonów czy konfesjonałów. W kolejnych latach budynek kościelny stopniowo podupadał. Dopiero przybycie na parafię księdza Wawrzyńca Brzezińskiego i wsparcie udzielone przez Wojciecha i Konstantego Bnińskich, pozwoliło postawić nową, murowaną świątynię. Budowano ją w latach 1748-1767. Kamienie pod fundamenty pozyskiwano z przepływającej w pobliży Rokitki i okolicznych pól. Cegły wypalano z miejscowej gliny w samostrzelskiej cegielni. Początkowo fundamenty i mury stawiano wokół drewnianego kościółka, w którym nadal odprawiano nabożeństwa. W nowej, niedokończonej jeszcze świątyni pierwszą mszę odprawiono w 1755 roku.

Święte relikwie

<!** Image 3 align=left alt="Image 48858" sub="zdobiona herbami renesansowa płyta nagrobna Piotra Samostrzelskiego">Kościół stawiało łącznie sześciu budowniczych. Z różnych przyczyn zmieniali się co kilka lat. Świątynia posiada bogate wyposażenie w dużej mierze jeszcze XVIII-wieczne, między innymi, relikwie świętych: Feliksa, Flawii, Julii i Faustyny przywiezione z Rzymu przez opata byszewskiego Jana Chrząstowskiego, ołtarze, ambony, chrzcielnice, organy czy polichromie. Do najciekawszych należy postać ukrzyżowanego Chrystusa z kaplicy Świętego Krzyża. Prawdopodobnie powstała w XV lub XVI w. i do 1752 r. znajdowała się w klasztorze w Koronowie. W obecnym miejscu figura znajduje się nieprzerwanie od 1770 roku

Przy kościele stoi również skromny nagrobek Józefa Patrycego Garczyńskiego, powstańca listopadowego, uczestnika Wiosny Ludów w Europie, kuzyna wybitnego poety romantyzmu Stefana Floriana Garczyńskiego. Jak głosi legenda, miejsce to miał w 1831 roku odwiedzić również Adam Mickiewicz w drodze na emigrację do Francji.

Autor jest dyrektorem Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!