Szukasz pracy? Dopracuj swoje CV. Posiadasz te umiejętności? Warto je umieścić i podkreślić przed aplikowaniem

Justyna Madan
Justyna Madan
Które umiejętności miękkie warto wpisać w CV? Zrobią wrażenie na pracodawcy?
Które umiejętności miękkie warto wpisać w CV? Zrobią wrażenie na pracodawcy? 123rf
Po co wpisywać swoje umiejętności do CV? Udowadniają one, że nadajesz się na stanowisko, na które aplikujesz. Wielu pracodawców zwraca uwagę nie tylko na doświadczenie, jakie posiadasz, ale również umiejętności mogą zadecydować o tym, czy przejdziesz do kolejnego etapu rekrutacji. Co warto umieścić w CV? Oczywiście, jeśli rzeczywiście potrafimy to robić. Podstawowa zasada jest taka, że w CV nie kłamiemy, bo kłamstwo ma krótkie nogi, o tym wie każdy.

Spis treści

Zdecydowanie łatwiej jest wymienić umiejętności twarde, z miękkimi nie jest to już tak oczywiste. Warto zmieniać je pod kątem stanowiska, na które aplikujemy. Sprawdź dokładnie zakres obowiązków w ogłoszeniu o pracę i skonstruuj swoją aplikację tak, aby przykuć uwagę rekruterów.

Te umiejętności warto umieścić w CV

  • Aktywne słuchanie – to zdolność całkowitego skupienia się na osobie, z którą w danym momencie się komunikujesz. Oznacza to, że rozumiesz przekazywane informacje i w przemyślany sposób potrafisz na nie odpowiedzieć. Aktywni słuchacze wykorzystują techniki werbalne i niewerbalne, aby zwrócić uwagę na swojego rozmówcę. Aktywne słuchanie udowadnia zaangażowanie i zainteresowanie danym projektem.
  • Obsługa komputera – w obecnych czasach wydaje się być czymś oczywistym, ale taka umiejętność obejmuje też zdolność uczenia się nowości i obsługę różnych technologii. Może to oznaczać bardziej efektywne korzystanie z programów i aplikacji komputerowych, ważny jest też Excel, a niekiedy nawet podstawy języka kodowania.
  • Obsługa klienta – oznacza to nie tylko, że potrafisz obsłużyć klienta, ale również to, że potrafisz się świetnie komunikować. Do tej umiejętności zalicza się też łatwość w rozwiązywaniu problemów i szybka reakcja na stresowe sytuacje.
  • Umiejętności interpersonalne – polegasz na nich podczas interakcji i komunikowania się z innymi. Obejmują one różne scenariusze, w których współpraca jest niezbędna. Pomaga to w bardziej efektywnej pracy.
  • Zarządzanie – to umiejętność, która oznacza, że potrafisz zarządzać nie tylko ludźmi, ale również konkretnymi zadaniami. Dobry manager to taki, który jest zorganizowany, empatyczny i potrafi się jasno komunikować.
  • Łatwość w rozwiązywaniu problemów – oznacza, że potrafisz określić źródło problemu i szybko znaleźć skuteczne rozwiązanie. Taka umiejętność jest ceniona właściwie na każdym stanowisku i branży, bo prędzej czy później zawsze może pojawić się jakaś przeszkoda, trudność, którą trzeba będzie w rozsądny sposób rozwiązać.
  • Zarządzanie czasem – nie masz problemu z realizowaniem zadań i oddawaniem projektów w wyznaczonym terminie, a jednocześnie zachowujesz równowagę między życiem prywatnym a zawodowym? To oznacza, że potrafisz zarządzać swoim czasem.

Umiejętności twarde a umiejętności miękkie

Pracodawcy chcą zatrudniać pracowników, którzy posiadają odpowiednie połączenie dwóch różnych rodzajów umiejętności: miękkich i twardych. Umiejętności twarde zwykle można się nauczyć, podczas gdy umiejętności miękkie są znacznie trudniejsze do rozwinięcia, ponieważ zazwyczaj są to bardziej cechy osobowości.

W większości przypadków twoje umiejętności miękkie mogą pomóc w udoskonaleniu umiejętności twardych. Na przykład, jeśli jesteś programistą zorientowanym na szczegóły i biegłym w języku programowania, prawdopodobnie będziesz w stanie wychwycić błędy i poprawić problemy w kodzie tworzonym przez ciebie i twój zespół, czyli potrafisz programować (umiejętność twarda) i masz łatwość w rozwiązywaniu problemów (wychwycenie i naprawienie błędu).

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu