Sześć finałów mistrzostw Polski bydgoskich koszykarskich drużyn

Tadeusz Nadolski
Mistrzynie Polski U-18 - koszykarki MUKS WSG Supravis Bydgoszcz
Zakończyła się walka o medale mistrzostw kraju koszykarzy i koszykarek w rozgrywkach młodzieżowych. Jak wypadła Bydgoszcz?

Oto analiza „Expressu” tej rywalizacji.
Juniorzy U-20
Novum/Astoria odpadła w półfinale, który rozegrany został w bydgoskiej Artego Arenie. Podopieczni Przemysła Gierszewskiego pokonali Asseco Gdynię 83:76 oraz przegrali z 53:57 z UKS Komorów i 55:69 z Basketem Junior Poznań. Medaliści MP: 1. Trefl Sopot, 2. Asseco Gdynia, 3. Basket Junior Poznań.
Juniorzy U-18
Bydgoskie drużyny (Novum i Astoria) nie zdołały przebić się do finałów. Medaliści: 1. WKK Wrocław, 2. Basket Junior Poznań, 3. Polonia Warszawa.
Juniorzy U-16
Zespół Novum prowadzony przez Macieja Kulczyka i Piotra Feddera zakwalifikował się do czołowej ósemki w kraju w tej kategorii wiekowej. W swojej grupie zanotował dwie porażki - 58:106 z Rosą Radom, 76:86 z Treflem Sopot i zwycięstwo 89:62 z VBW GTK Gdynia. W spotkaniu o 5. miejsce uległ Śląskowi Wrocław 72:93. Oto skład 6. drużyny w Polsce: Dawid Rutnowski, Tomasz Stawowski, Carlos Brzozowski, Jakub Kondraciuk, Gracjan Gruszka, Adam Skiba, Kacper Jędrzejczak, Artur Olszewski, Kacper Grzelak, Mateusz Bergmann, Miłosz Bannach, Mikołaj Majchrzak. Medaliści MP: 1. UKS Żary, 2. Rosa Radom, 3. Trefl Sopot.
Juniorzy U-14
Novum odpadło na etapie ćwierćfinałów (52:73 ze Śląskiem Wrocław, 49:80 z Kasprowiczanką Ostrów, 86:46 z Siarką Tarnobrzeg). Medaliści MP: 1. WKK Wrocław, 2. Twarde Pierniki Toruń, 3. Jagiellonka Warszawa.
OOM chłopców
W rozgrywkach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży występują reprezentacje województw. Kujawsko-Pomorskie (trener Marek Ziółkowski z Torunia) w finale pokonało Śląskie 58:52 i Małopolskie 87:68, a przegrało z Dolnośląskim 45:76. W spotkaniu o trzecie miejsce okazało się lepsze 69:59 od Pomorskiego. Złoty medal wywalczyło Dolnośląskie, a srebrny - Mazowieckie. W składzie drużyny znalazło się trzech zawodników Novum - Kacper Bochat, Jakub Ulczyński, Mateusz Ziółkowski, a także m.in. Aleksander Griszczuk, syn znanego koszykarza, ikony Anwilu Włocławek.
Juniorki U-22
Finał po raz pierwszy rozgrywanej kategorii U-22 (poprzednio U-20) odbył się w Artego Arenie, a gospodarzem był Basket 25. Podopieczne Piotra Kulpekszy przegrały ze Sportową Politechniką Gdynia 51:90, AZS Gorzów 44:79 i wygrały z Widzewem Łódź 68:46. W pojedynku o 5. miejsce okazały się lepsze od Ślęzy Wrocław - 72:46. Triumfowała bezapelacyjnie Sportowa Politechnika Gdynia, drugie miejsce wywalczył AZS Gorzów, a trzecie MUKS Poznań.
Skład Basketu 25: Karina Szybała, Klaudia Niedźwiedzka, Marta Lorczak, Paulina Kuczyńska, Edyta Faleńczyk, Julia Kuchta, Monika Weitz, Aneta Szweda, Daria Walczak, Daria Rudzińska, Magdalena Szymczak, Katarzyna Kocaj, Marta Wrzochal.
Juniorki U-18
MUKS WSG Supravis znalazł się w 8-drużynowym finale, wygrywając w swojej grupie z SKS 12 Warszawa 69:58, Katarzynką Toruń 73:62 i Trójką Żyrardów 80:68. Następnie w półfinale triumfował w konfrontacji z Bryzą Politechniką Gdańską 72:49, a w pojedynku z o złoto z MUKS Poznań 73:51. Na trzecim stopniu podium stanęła Trójka Żyrardów.
Skład złotych medalistek w meczu finałowym (trener Krzysztof Janik): Kamila Rahn, Sandra Rahn, Oliwia Arendt, Martyna Nowacka, Agnieszka Kozłowska, Sara Wyczałkowska, Julia Malicka, Magdalena Błysz, Natalia Gwizdała, Aleksandra Szymańska, Weronika Papiernik, Natalia Błaszczak.
Najbardziej wartościową zawodniczką (MVP) i królem strzelców turnieju została Weronika Papiernik, natomiast do pierwszej piątki imprezy wybrano Magdalenę Błysz i Natalię Błaszczak.
Juniorki U-16
MUKS WSG Supravis awansował do finałowego turnieju, w którym uzyskał następujące wyniki: 69:49 z AZS Poznań, 31:70 MKK Sokołów Podlaski, 59:71 z Wisłą Kraków i Tęczą Leszno 47:58 (pojedynek o piąte miejsce) i ostatecznie uplasował się na 6. pozycji. Podium MP: 1. MKK Sokołów Podlaski, 2. Wisła Kraków, 3. AZS Gorzów.
Skład MUKS WSG Supravis (trenerzy Krzysztof Janik i Edward Malinowski): Paulina Rybacka, Aleksandra Szymańska, Kamila Rahn, Sandra Rahn, Sara Wyczałkowska, Zuzanna Małkowska, Kinga Mazurek, Jesika Wohlfeil, Amelia Izdebska, Paulina Rozniak, Wiktoria Watkowska, Julia Malicka.
Juniorki U-14
MUKS WSG Supravis Bydgoszcz odpadł w turnieju półfinałowym (40:63 z Tropsem Karuzy, 73:36 z Kusym Szczecin, 56:60 z RMKS Rybnik). Podium mistrzostw Polski w tej kategorii wiekowej: 1. Ślęza Wrocław, 2. Trops Kartuzy, 3. GTK Gdynia.
OOM dziewcząt
Finał: Kujawsko-Pomorskie 43:39 ze Śląskim, 62:61 z Wielkopolskim, 35:60 z Łódzkim, półfinał 22:66 z Pomorskim, o 3. miejsce 44:54 z Łódzkim. 1. Pomorskie, 2. Dolnośląskie. W składzie Kujawsko-Pomorskiego znalazły się m.in. Paulina Rybacka, Paulina Zalewska, Julia Kobus, Zuzanna Winiatowska i Marcelina Jagodzińska z MUKS WSG Supravis.