Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia przeciw COVID-19 otwarte dla wszystkich pełnoletnich. Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Szczepienia przeciw COVID-19 otwarte dla wszystkich pełnoletnich. Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunówfot. szymon starnawski / polska press
Szczepienia przeciw COVID-19 otwarte dla wszystkich pełnoletnich. Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunówfot. szymon starnawski / polska press fot. szymon starnawski / polska press
Od niedzieli na szczepienia przeciw COVID-19 mogą rejestrować się osoby urodzone w latach 2000 - 2003, czyli od 18. do 21. roku życia. Oznacza to, że od niedzieli taką możliwość mają wszyscy pełnoletni. Natomiast od 10 maja osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały pierwszeństwo szczepienia w punktach szczepień powszechnych. Taka osoba wraz z opiekunem nie będzie musiała umawiać się na konkretny termin.

Od niedzieli 9 maja na szczepienie mogą rejestrować się wszystkie pełnoletnie osoby. Wtedy też możliwość rejestracji uzyskały osoby z ostatnich roczników - od 2000 do 2003, czyli osoby w wieku od 18 do 21 lat.

W związku z rejestracją tej grupy wiekowej resort zdrowia poinformował w sobotę, że "zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem skierowania wystawione zostaną wszystkim osobom, które do 9 maja bieżącego roku ukończyły 18. rok życia".

Pojawia się pytanie o osoby z rocznika 2003, które jeszcze nie ukończyły 18 lat. Ministerstwo Zdrowia rozwiało jednak wątpliwości. Takie osoby dostaną e-skierowanie na szczepienie w dniu ukończenia 18 roku życia.

Ułatwienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

Od poniedziałku osoby posiadające orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz ich opiekunowie będą mieli pierwszeństwo szczepienia w punktach szczepień powszechnych.

Oznacza to, że takie osoby nie będą musiały dzwonić na infolinię czy wypełniać formularza rejestracyjnego. Wystarczy, że pojawią się w punkcie szczepień powszechnych. Po zarejestrowaniu się oraz zakwalifikowaniu do szczepienia będą mogły od razu otrzymać zastrzyk.

Ich opiekunowie także będą uprawnieni do przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19. Niepotrzebne są żadne specjalne dokumenty, wystarczy podpisanie oświadczenia na miejscu.

Szczepienia w ośrodkach opieki i aktywności

10 maja rozpoczyna się także szczepienie w ośrodkach opieki i aktywności osób z niepełnosprawnościami, m.in. w Zakładach Aktywności Zawodowej, Warsztatach Terapii Zajęciowej czy Środowiskowych Domach Samopomocy. Chodzi o ułatwienie dostępu do szczepień dla osób, które ze względu na niepełnosprawność mogłyby mieć problem z dotarciem do punktu szczepień.

Podmioty zaliczające się do tej grupy będą mogły zamawiać szczepienia – tak jak niedawno Domy Pomocy Społecznej.

Także w tym przypadku także opiekunowie osób z niepełnosprawnościami i pracownicy tych placówek będą mogli przyjąć szczepionkę.

Szczepienia w Polsce

Według rządowych danych na 9 maja, w Polsce do tej pory wykonano 13 670 541 szczepień.

1 dawkę szczepionki otrzymało 10 185 393 osób. W pełni zaszczepionych jest natomiast już 3 650 119 pacjentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szczepienia przeciw COVID-19 otwarte dla wszystkich pełnoletnich. Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów - Portal i.pl